Jakie drzwi do łazienki wybrać, żeby służyły na lata?

drzwi do łazienki

Drzwi wymienia się najrzadziej spośród wszystkich elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego powinny być zdolne zachować swoją stylistykę i funkcjonalność na lata. Jak wybrać drzwi łazienkowe, by cieszyły domowników przez długi czas? Sprawdź!

Parametry techniczne drzwi łazienkowych

Zacznijmy od wymagań prawnych związanych z konstrukcją drzwi do łazienki. Po pierwsze ich szerokość w świetle ościeżnicy powinna być nie mniejsza niż 80 cm. Wymiar pionowy to co najmniej 200 cm. Poza tym drzwi łazienkowe muszą posiadać szczelinę wentylacyjną lub specjalne wywietrzniki np. w formie kratki czy okrągłych otworów. Ma to zasadnicze znaczenie w kwestii dobrej cyrkulacji powietrza. Łazienka ma wyjątkowe wymagania związane z wentylacją i nie można w niej stosować drzwi pozbawionych wywietrzników. Ze względów bezpieczeństwa drzwi łazienkowe zawsze powinny też otwierać się na zewnątrz.

Kwestie stylistyczne drzwi do łazienki – przeszklone czy nie?

Pora przyjrzeć się cechom drzwi łazienkowych, które można dobierać pod swoje preferencje. Inwestorzy często decydują się na skrzydła przeszklone, dzięki czemu widzą czyjąś obecność w łazience. Jednak tafle szkła nie powinny być w pełni transparentne, by poziom intymności był wysoki. Dlatego popularne są modele z niewielkimi elementami szklanymi umieszczonymi pionowo tylko na wysokości wzroku. Świetną propozycją dla osób lubiących oryginalne przeszklenia jest skrzydło z bulajem – okrągłym otworem szklanym znanym z jachtów i statków.

Drzwi łazienkowe a ich konstrukcja

W kontekście drzwi łazienkowych pojawiają się zwykle 3 rodzaje materiałów – płyty wiórowe (najlżejsze), MDF i HDF (najtrwalsze). Do łazienki nadają się zwłaszcza dwa ostatnie typy drzwi. Dlaczego? Ponieważ są bardziej odporne na zawilgocenie i uderzenia. Płyta wiórowa nawet dobrze zalaminowana może z czasem się wypaczyć i spuchnąć, co utrudni zamykanie drzwi lub doprowadzi do ich uszkodzenia. Trzeba pamiętać, że materiał MDF i HDF jest nieco droższy od odpowiedników z płyt wiórowych, lecz zapewnia większy stopień izolacji akustycznej i odporności na zawilgocenie. Drzwi zakupione na lata nie mogą więc być stworzone z najsłabszych materiałów. Aby dobrać odpowiednie drzwi do swojego wnętrza, zobacz więcej na stronie producenta

Komfort użytkowania łazienki a dobór drzwi

W łazience chcemy czuć się intymnie, dlatego drzwi powinny być solidne i zapewniać odpowiednie wyciszenie. Z drugiej strony nie sprawdzą się tu drzwi lite drewniane, bo nie są one odporne na zawilgocenie. Na stopień izolacji akustycznej ma wpływ nie tylko materiał, ale sposób montażu. W przypadku drzwi łazienkowych zdecydowanie najlepszym wyborem są skrzydła przylgowe. Dzięki specjalnemu wcięciu na całej długości i szerokości drzwi dotykają one bezpośrednio do listwy izolacyjnej na ościeżnicy. Wpływa to na poprawę wyciszenia łazienki.

Z tego względu najlepiej jest odrzucić opcję drzwi bezprzylgowych, harmonijkowych czy łamanych. Nie zawsze zapewnią one rzeczywistą barierę ochronną, przez co obniżają poziom intymności w łazience.

Jakie drzwi do małej łazienki?

Masz małą łazienkę, a korytarz prowadzący do niej jest wąski? Pewnym kompromisem mogą być drzwi przesuwne z kasetą w ścianie. Taki sposób izolowania łazienki jest bardzo praktyczny zwłaszcza w przypadku niewielkich przestrzeni. Drzwi przesuwne chowane w ścianie zapewniają wysoki komfort i intymność dla osób korzystających z łazienki i reszty domowników. Wymagają jednak zaplanowania pod kątem przeróbki ściany do schowania w niej kasety.

Jak dobrać kolor drzwi łazienkowych?

W łazienkach króluje biel. Z jednej strony kojarzy się z czystością, z drugiej optycznie powiększa pomieszczenie. Łazienki zwykle nie są zbyt duże, dlatego armatura, płytki czy drzwi zwykle pozostają w odcieniach bieli. Jednak nie każdy musi decydować się właśnie na biały wariant. Ważne, by drzwi łazienkowe pasowały do wystroju wnętrza zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. W aranżacjach loftowych sprawdzi się okleina o strukturze i barwie betonu, natomiast w przypadku stylistyki skandynawskiej i klasycznej lepiej postawić na tradycyjną biel.

Teraz już wiesz, jakie drzwi do łazienki będą najlepsze. Udanych zakupów!

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika dla domu – co warto wiedzieć przed instalacją?

Następny artykuł
odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera - instrukcja krok po kroku

Związane stanowiska