Drzwi wymienia się najrzadziej spośród wszystkich elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego powinny być zdolne zachować swoją stylistykę i funkcjonalność na lata. Jak wybrać drzwi łazienkowe, by cieszyły domowników przez długi czas? Sprawdź!
Parametry techniczne drzwi łazienkowych
Zacznijmy od wymagań prawnych związanych z konstrukcją drzwi do łazienki. Po pierwsze ich szerokość w świetle ościeżnicy powinna być nie mniejsza niż 80 cm. Wymiar pionowy to co najmniej 200 cm. Poza tym drzwi łazienkowe muszą posiadać szczelinę wentylacyjną lub specjalne wywietrzniki np. w formie kratki czy okrągłych otworów. Ma to zasadnicze znaczenie w kwestii dobrej cyrkulacji powietrza. Łazienka ma wyjątkowe wymagania związane z wentylacją i nie można w niej stosować drzwi pozbawionych wywietrzników. Ze względów bezpieczeństwa drzwi łazienkowe zawsze powinny też otwierać się na zewnątrz.
Kwestie stylistyczne drzwi do łazienki – przeszklone czy nie?
Pora przyjrzeć się cechom drzwi łazienkowych, które można dobierać pod swoje preferencje. Inwestorzy często decydują się na skrzydła przeszklone, dzięki czemu widzą czyjąś obecność w łazience. Jednak tafle szkła nie powinny być w pełni transparentne, by poziom intymności był wysoki. Dlatego popularne są modele z niewielkimi elementami szklanymi umieszczonymi pionowo tylko na wysokości wzroku. Świetną propozycją dla osób lubiących oryginalne przeszklenia jest skrzydło z bulajem – okrągłym otworem szklanym znanym z jachtów i statków.
Drzwi łazienkowe a ich konstrukcja
W kontekście drzwi łazienkowych pojawiają się zwykle 3 rodzaje materiałów – płyty wiórowe (najlżejsze), MDF i HDF (najtrwalsze). Do łazienki nadają się zwłaszcza dwa ostatnie typy drzwi. Dlaczego? Ponieważ są bardziej odporne na zawilgocenie i uderzenia. Płyta wiórowa nawet dobrze zalaminowana może z czasem się wypaczyć i spuchnąć, co utrudni zamykanie drzwi lub doprowadzi do ich uszkodzenia. Trzeba pamiętać, że materiał MDF i HDF jest nieco droższy od odpowiedników z płyt wiórowych, lecz zapewnia większy stopień izolacji akustycznej i odporności na zawilgocenie. Drzwi zakupione na lata nie mogą więc być stworzone z najsłabszych materiałów. Aby dobrać odpowiednie drzwi do swojego wnętrza, zobacz więcej na stronie producenta.
Komfort użytkowania łazienki a dobór drzwi
W łazience chcemy czuć się intymnie, dlatego drzwi powinny być solidne i zapewniać odpowiednie wyciszenie. Z drugiej strony nie sprawdzą się tu drzwi lite drewniane, bo nie są one odporne na zawilgocenie. Na stopień izolacji akustycznej ma wpływ nie tylko materiał, ale sposób montażu. W przypadku drzwi łazienkowych zdecydowanie najlepszym wyborem są skrzydła przylgowe. Dzięki specjalnemu wcięciu na całej długości i szerokości drzwi dotykają one bezpośrednio do listwy izolacyjnej na ościeżnicy. Wpływa to na poprawę wyciszenia łazienki.
Z tego względu najlepiej jest odrzucić opcję drzwi bezprzylgowych, harmonijkowych czy łamanych. Nie zawsze zapewnią one rzeczywistą barierę ochronną, przez co obniżają poziom intymności w łazience.
Jakie drzwi do małej łazienki?
Masz małą łazienkę, a korytarz prowadzący do niej jest wąski? Pewnym kompromisem mogą być drzwi przesuwne z kasetą w ścianie. Taki sposób izolowania łazienki jest bardzo praktyczny zwłaszcza w przypadku niewielkich przestrzeni. Drzwi przesuwne chowane w ścianie zapewniają wysoki komfort i intymność dla osób korzystających z łazienki i reszty domowników. Wymagają jednak zaplanowania pod kątem przeróbki ściany do schowania w niej kasety.
Jak dobrać kolor drzwi łazienkowych?
W łazienkach króluje biel. Z jednej strony kojarzy się z czystością, z drugiej optycznie powiększa pomieszczenie. Łazienki zwykle nie są zbyt duże, dlatego armatura, płytki czy drzwi zwykle pozostają w odcieniach bieli. Jednak nie każdy musi decydować się właśnie na biały wariant. Ważne, by drzwi łazienkowe pasowały do wystroju wnętrza zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. W aranżacjach loftowych sprawdzi się okleina o strukturze i barwie betonu, natomiast w przypadku stylistyki skandynawskiej i klasycznej lepiej postawić na tradycyjną biel.
Teraz już wiesz, jakie drzwi do łazienki będą najlepsze. Udanych zakupów!