Znaczenie ma zarówno kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego i dokładne przeczytanie wszystkich zapisów umowy, jak i późniejszy odbiór domu od dewelopera. Nabywanie nieruchomości wiąże się z wieloma formalnościami do załatwienia. Wszystko powinno być dobrze udokumentowane. Oczywiście najpierw trzeba wiedzieć, co jest wymagane, czego należy dopilnować, na co zwracać szczególną uwagę. Każdy musi zadbać o swoje interesy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w niedalekiej przyszłości. Należy upewnić się, czy nie ma żadnych usterek i wad w kupionym domu.
Co należy sprawdzić przy odbiorze domu?
Odbiór domu powinien być przeprowadzony za dnia, na spokojnie, gdy jest jasno. Przy samodzielnym odbiorze należy zabrać ze sobą miarkę kilkumetrową, poziomicę, stalowy kątownik, projekt domu i umowę. Kluczowe będzie to, aby wszystko wymierzyć i wyliczyć. Wymagać należy prostych ścian, gładkiego tynku o odpowiedniej grubości. Podłogi muszą być równe i poziome, z dylatacją przy ścianie. Wszystkie wypukłości należy traktować jako wadę. Drzwi i okna muszą się z łatwością otwierać, nie może być problemu z ich zamknięciem. Defektami będą także rysy, pęknięcia, ślady farby. Zweryfikować trzeba także szczelność stolarki okiennej i drzwiowej.
Na co zwracać uwagę podczas odbioru technicznego nieruchomości?
Podczas odbioru domu należy sprawdzić, czy we wszystkich gniazdkach elektrycznych przepływa prąd i działają włączniki. Upewnić należy się także, czy podłączono wszystkie instalacje i zrobiono to prawidłowo. Musi być dokładnie tyle odpływów i dopływów wody, ile znajduje się na planie domu. Wymierzyć należy również garaż i piwnicę. W przypadku odbierania domu w stanie pod klucz znaczenie ma także sprawdzenie glazury i terakoty, białego montażu. Nic nie może być zarysowane, obtłuczone, niesprawne. Pamiętać należy oczywiście o sporządzeniu protokołu odbioru, do którego zostaną wpisane wszystkie wykryte usterki. Na tym jednak nie koniec. Należy także wymagać rękojmi i zgodności towaru z umową. Znaczenie ma również gwarancja na produkty.
Istotna dokumentacja przy odbiorze technicznym domu
Kupno mieszkania/domu od dewelopera wiąże się z szeregiem formalności do załatwienia. Podczas odbioru budynku również potrzebna jest odpowiednia dokumentacja. Niezbędny będzie dostęp do księgi wieczystej. Stanowi ona skarbnicę wiedzy od obiekcie, należy się z nią dokładnie zapoznać. Deweloper jest zobligowany do przedstawienia dziennika budowy, w którym znajdują się informacje dotyczące jej przebiegu. Sprawdzić powinno się również dokument, który potwierdza zarówno pozwolenie na rozpoczęcie budowy, jak i na jej zakończenie. Przy odbiorze domu deweloper powinien udostępnić projekt budowlany, inwentaryzację geodezyjną i podwykonawczą. Nie może zabraknąć również świadectwa charakterystyki energetycznej obiektu budowlanego. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że bardzo istotny będzie protokół przeglądu kominiarskiego. Wymagać trzeba także dokumentacji dotyczącej odbioru wszystkich wykonanych instalacji.
Odbiór domu i co dalej? O czym musi pamiętać każdy kupujący?
Na odebraniu domu się nie kończy, na inwestora czekają kolejne formalności do załatwienia. Jeśli podczas inspekcji zostały wykryte różne usterki i wady, wpisano je do protokołu odbioru, to deweloper będzie zobligowany do ich usunięcia. Oczywiście nie może on z tym zwlekać. Najpierw ma 14 dni na ustosunkowanie się do protokołu sporządzonego przez kupującego. Kolejne 30 dni przysługuje mu na usunięcie znalezionych przez inwestora wad i usterek. Warto wiedzieć, że nie zawsze deweloper zgadza się na naprawienie wszystkiego. Warto wobec tego przeprowadzić odbiór domu z fachowcem, który pomoże w przypadku próby zakwestionowania defektów wpisanych do protokołu. Potem z przeprowadza się drugi odbiór domu. Kolejnym etapem będzie sporządzenie umowy przenoszącej własność na nabywcę, który musi mieć formę aktu notarialnego. Trzeba również zgłosić się do sądu w celu wpisania nowego właściciela do księgi wieczystej nieruchomości.
Artykuł sponsorowany