Jaką płytę indukcyjną wybrać?

Płyty grzewcze z indukcją cieszą się ogromnym powodzeniem, nie tylko ze względu na wygodę ich użytkowania, ale także dlatego, że pozwalają na oszczędność energii. Ponadto, ze swoim prostym, ale eleganckim i bardzo nowoczesnym wyglądem doskonale wpasowują się we współczesne aranżacje. Ekonomiczność, łatwość obsługi i urzekający design to coś, co decyduje o tym, by zakupić płytę indukcyjną. Ale czy to wszystko, na co warto zwrócić uwagę? O czym jeszcze warto wiedzieć, wybierając płytę indukcyjną? Która będzie najlepsza?

Płyta indukcyjna – zalety i wady 

Płyty indukcyjne to coś, co idealnie sprawdzi się w każdej współczesnej kuchni, niezależnie od tego, czy dużo gotuje się na co dzień czy tylko od święta. Zadowolą każdego, kto ceni połączenie wysokiej funkcjonalności z estetyką. Jakie mają zalety? 

  • Nie nagrzewają się, dlatego są idealnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. 
  • Są łatwe do utrzymania w czystości i bezproblemowe w użyciu. 
  • Skracają czas gotowania posiłków, ponieważ szybko oddają ciepło znajdującym się na niej naczyniom. Dzięki temu pozwalają także na oszczędność energii. 
  • Duży wybór modeli pozwala na wybranie płyty dostosowanej do różnych potrzeb. 

A jakie są wady płyt indukcyjnych? Wymagają używania specjalistycznych naczyń. Pojawia się ich jednak coraz więcej odpowiednich garnków, ponieważ same płyty z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, dlatego trudno nazwać to wadą. Warto jednak zwracać szczególną uwagę na kupowane naczynia, by nie musieć narażać się na niepotrzebne dodatkowe koszty przez konieczność zmiany.  

Na co zwrócić uwagę kupując płytę indukcyjną? 

Wszystkie płyty indukcyjne działają na tych samych zasadach, jednak warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry, które mogą mieć wpływ na wygodę i komfort gotowania. Słowem – należy wybrać sprzęt jak najlepiej dopasowany do potrzeb. Czym się kierować? 

Rodzaj i ilość pól grzewczych 

Płyty indukcyjne mogą posiadać więcej niż 4 pola grzewcze, które dodatkowo mogą mieć różne rozmiary. Wybór odpowiedniej zależy od tego, jak dużo się gotuje i z jakich najczęściej naczyń się korzysta. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są płyty indukcyjne z łączeniem pól, na których można korzystać np. z brytfanny. Można wybrać także płytę, która posiada kilka układów pól, dzięki czemu można bez problemu gotować  jednocześnie w naczyniach o zróżnicowanej wielkości lub też postawić jedno bardzo duże. Taką funkcję posiada np. płyta indukcyjna Electrolux z serii SenseFry. Można także wybrać funkcję TotalFlex, gdzie garnki można rozłożyć na dowolnym miejscu płyty.

Sterowanie płytą indukcyjną 

Nadal można spotkać płyty indukcyjne z klasycznymi pokrętłami, jednak bardzo ciekawym rozwiązaniem są panele dotykowe, pozwalające na proste, intuicyjne sterowanie. Co więcej – są również bardziej praktyczne. Przestrzeń wokół pokręteł trudno umyć, z kolei gładki, zintegrowany z płytą panel jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Wpływa to także na elegancki wygląd płyty.  

Funkcjonalność płyty 

Warto również zwrócić uwagę na różne dodatkowe funkcje płyty indukcyjnej, które mogą wpłynąć na komfort i wygodę gotowania. Co może się przydać? 

  • Timer – to, można powiedzieć, standardowa funkcja, pozwalająca na ustawienie odpowiedniego czasu gotowania, po którym płyta samoczynnie się wyłączy. 
  • Minutnik indywidualnych stref – to jeszcze bardziej precyzyjny timer, dzięki któremu można ustawić indywidualny czas gotowania różnych potraw w tym samym czasie. 
  • Czujnik smażenia – pozwala na równomierne rozłożenie temperatury pod naczyniem, co zapobiega przypaleniom. 
  • Termosonda – mierzy temperaturę wewnątrz potrawy, dla jeszcze większej precyzji gotowania. 

Duży wybór produktów pozwala niemalże na spersonalizowanie sprzętu, dzięki czemu przygotowywanie posiłków będzie zgodne z trybem życia i idealnie dopasowane do rytmu dnia. Wybierając odpowiedni sprzęt dla siebie, warto zwrócić uwagę na wszelkie udogodnienia, by mieć jeszcze więcej radości z gotowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera - instrukcja krok po kroku

Następny artykuł

Pralka do zabudowy – idealny wybór do niewielkich wnętrz

Związane stanowiska