Dotyczy to tych sytuacji, kiedy np. pompa zainstalowana jest w górnej części studni lub nieogrzewanym domku letniskowym. Pozostawienie jej na zimę mogłoby doprowadzić do zamarznięcia wody w jej wnętrzu i całkowitym zniszczeniem. Spuszczenie wody ze środka pompy jest obowiązkowe. Sam demontaż nie jest trudny i polega na odłączeniu pompy od zasilania, a następnie odkręceniu rur doprowadzających wodę i rur od pozostałej części instalacji. Ponowny montaż pompy będzie możliwy wiosną, kiedy ustaną mrozy.
Jak uruchomić pompy hydroforowe na wiosnę
Wiosną, kiedy mamy pewność, że mrozy już nie nastaną, możemy zabrać się za ponowny montaż pompy. Robimy to w kilku krokach. Poniżej znajdują się wszystkie czynności odpowietrzania pompy hydroforowej.
- Podłączamy pompę do rury ssawnej.
- Odkręcamy wszystkie zawory w pompie.
- Powoli zalewamy rury ssawne wodą.
- Odpowietrzamy pompę, czyli czekamy, aż wszystkie bąbelki powietrza ujdą ku górze.
- Zamykamy zawory i podłączamy pompy do zasilania.
Kiedy pompa jest już zalana wodą i odpowietrzona, można ją włączyć do zasilania. Obserwujemy wówczas przepływ wody, sprawdzając, czy pompa jest szczelna, a woda czysta. Po pewnym czasie pracy pompy, wyłącznik odetnie zasilanie i pompa przejdzie w stan spoczynku. Jej ponowne włączenie nastąpi wtedy, kiedy ciśnienie wody w zbiorniku spadnie. Nie musimy nic robić — wyłącznik ciśnieniowy uruchomi silnik automatycznie. Tak w skrócie wygląda uruchomienie zestawu hydroforowego po zimie. Nie ma w tym nic trudnego, ale należy przestrzegać: A — zalania pompy wodą, B — odpowietrzeniu instalacji po stronie ssącej układu.
Czy pompa głębinowa musi być demontowana na zimę?
Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy korzystamy z pompy głębinowej. Ze względu na to, że znajduje się ona poniżej poziomu przemarzania, nie trzeba jej demontować na zimę. Ale uwaga, jeśli nie korzystamy z domku letniskowego przez zimę, należy pompę wyłączyć i opróżnić wodę w układzie ssącym, jeśli rury prowadzone są w strefie przemarzania (co wg teorii nie powinno mieć miejsca, ale nie można tego wykluczyć). Szukasz nowej pompy głębinowej? Sprawdź ofertę dostępną na stronie https://ogrody24.pl/pompy/pompy-glebinowe.
Nieprawidłowe działanie zaworu zwrotnego
Co powinniśmy zrobić, jeśli ciśnienie podawane przez pompę jest niższe od tego, co zwykle? Powodem może być uszkodzony zawór zwrotny. Jest to część nienaprawialna, dlatego zawsze należy go wymienić na nowy. Jest to część bardzo łatwo dostępna, niekosztująca więcej niż kilkadziesiąt złotych.
Kiedy nie działa hydrofor przeponowy
Może się również zdarzyć tak, że hydrofor ze zbiornikiem przeponowym nie będzie działać prawidłowo, mimo wykonania wszystkich powyższych czynności. Co należy wówczas zrobić? Przyczyną może być brak powietrza lub zbyt niskie ciśnienie w zbiorniku. Należy wtedy dopompować powietrze do środka, wykorzystując specjalny zawór na obudowie. Uzupełnienia ciśnienia można dokonać np. nożną pompką do kół samochodowych.
Co zrobić, jeśli zamarznie w ziemi rura od hydroforu?
Jeżeli rury ssące zostały zakopane zbyt płytko w ziemi, może dojść do ich zamrożenia. W środku powstanie wtedy lodowy czop, który należy rozpuścić. W tym celu należy wlewać do rury wodę, która stopniowo będzie rozpuszczać lód. Aby taką sytuację wyeliminować w przyszłości, zaleca się głębsze posadowienie rur lub owinięcie ich w materiał izolacyjny, niechłonący wilgoci z gruntu.
Artykuł sponsorowany