Na co zwrócić uwagę kupując dom z rynku pierwotnego?

dom z rynku pierwotnego

Na co zwrócić uwagę kupując dom z rynku pierwotnego?

Budowa domu to długi i skomplikowany proces, dlatego kupując gotowy dom z rynku pierwotnego mamy zapewnioną wygodę i pewność, że nie pojawi się żaden poważny problem. Jednak decydując się na taki zakup trzeba wziąć po uwagę wiele kwestii formalnych. Oto najważniejsze rzeczy, o których trzeba wiedzieć.

Najważniejsza jest ustawa deweloperska

Jest to podstawowe zabezpieczenie interesów kupującego, ustawa powstała w 2012 roku i chroni kapitał nabywcy przed nieuczciwymi deweloperami. Często klienci spotykają się z problemem odbioru budynku z niedociągnięciami. Ustawa chroni klienta, dzięki czemu deweloper musi poprawić błędy, które wykonał podczas budowy. Dom z rynku pierwotnego kupuje się na podstawie umowy deweloperskiej podpisanej notarialnie, która pozwala na bankowe zabezpieczenie własnego kapitału, odbioru lokalu po naprawieniu wszystkich szkód i błędów, a nawet na zwrot środków w przypadku bankructwa dewelopera.

Dom z rynku pierwotnego i jego lokalizacja

Wybierając gotowy dom w stanie deweloperskim koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jego lokalizację. Jest to niezwykle ważny aspekt łączący dom ze światem. Choćby najpiękniejszy dom bez drogi dojazdowej nie jest dobrym pomysłem. Kupując dom często ważna jest spokojna okolica, jednak czasem wiąże się to ze skomplikowanym dojazdem drogą szutrową, która podczas zimy nie jest odśnieżana. Planując zakup trzeba wziąć od uwagę bliskość trasy dojazdowej, dzięki której można łatwo dojechać do pracy i zawieźć dzieci do szkoły. Warto także sprawdzić komunikację publiczną, dzięki której członkowie rodziny będą mogli dojechać do ważnych dla siebie miejsc. Okolica ma ogromne znaczenie bliskość sklepów, szkół oraz przedszkoli jest niezwykle ważna. Warto także wziąć pod uwagę zasięg komórkowy i dostępność szybkiego Internetu.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Jest to akt prawny, który posiada każda gmina obowiązujący tylko na jej terenie. Określa zasady budownictwa jakie obowiązują na danym terenie oraz plany przestrzenne terenów należących do gminy. Informuje on o zakazach budowy, planowanych modyfikacjach infrastruktury oraz wysokości opłat ponoszonych przez właściciela w razie dokonanych zmian zagospodarowania terenu. Koniecznie należy zapoznać się w tym dokumentem, by dowiedzieć się o zmianach jakie mogą zajść w najbliższym sąsiedztwie. Kupując dom z rynku pierwotnego nie należy czekać aż deweloper poinformuje o tych warunkach, najlepiej sprawdzić plany zagospodarowania przestrzeni wokół domu samodzielnie.

Przeczytaj informacje o odbiorze domu od dewelopera. Kliknij tutaj: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/odbior-domu-od-dewelopera.

Należy zapoznać się z prospektem informacyjnym

Jest to dokument prawny, który zawiera podstawowe informacje o deweloperze oraz o konkretnym lokalu, który chcemy kupić. Wybierając dom z rynku pierwotnego należy potwierdzić zgodność informacji z prospektu ze stanem faktycznym. Dotyczy to głównie hipotek, księgi wieczystej oraz prawa własności dewelopera. W prospekcie powinien znaleźć się także standard wykończenia domu.

Dom z rynku pierwotnego a gwarancja dewelopera

Każdy produkt i usługa podlegają gwarancji, tak samo jest z domem jednorodzinnym, ponieważ rękojmia pozwala właścicielowi domu dochodzić odszkodowania lub usunięcia wad. Jednak gwarancja od dewelopera nie jest obowiązkiem, lecz jego dobrą wolą, dlatego jej otrzymanie może świadczyć o wiarygodności dewelopera oraz jego odpowiedzialności. Gwarancja obejmuje wady fizyczne oraz prawne.

Projekt budowlany oraz wykonawczy

Kupując dom z rynku pierwotnego warto zapoznać się z projektem budowlanym i wykonawczym, ponieważ każda inwestycja musi posiadać takie dokumenty. Są one podstawą weryfikacji poprawności wykonania prac zgodnie z założeniami. Te dokumenty są niezwykle ważne podczas odbioru domu, każdy fachowiec bez problemu jest w stanie zweryfikować nieprawidłowości. Jeśli deweloper wprowadził zmiany na budowie bez porozumienia z klientem, ten może odstąpić od umowy lub nie zgodzić się na pokrycie kosztów nowych inwestycji.

Korzyści z zakupu domu z rynku pierwotnego

Nowy dom z rynku pierwotnego jest uważany przez wielu ludzi za lepszy wybór, ponieważ wszystkie jego elementy są nowe i gwarantują znacznie dłuższy okres użytkowania. Samodzielnie można decydować o stylu wykończenia wnętrz oraz zmianach ścian działowych. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na oszczędność energii i wody oraz wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Ogrzewanie podłogowe i jego zalety

Następny artykuł
l4 budowa domu

Budowa domu w trakcie L4 - czy to możliwe?

Związane stanowiska