Czy wilgoć to poważne zagrożenie?
Pozornie mogłoby się wydawać, że odrobina wilgoci w ścianie nie stanowi żadnego poważnego zagrożenia. Jak jest w rzeczywistości? Otóż wilgoć w ścianach w znacznym stopniu wpływa na jakość powietrza w budynku. Powietrze staje się bardziej wilgotne, a przez to ostrzejsze i nieprzyjemne. Okazuje się jednak, że to najmniej poważna konsekwencja wilgoci w murach.
Przede wszystkim w wilgotnym środowisku bardzo szybko dochodzi do rozwoju pleśni i grzyba. Natomiast pleśń i grzyb stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Ich zarodniki przenikają do płuc ludzi i sieją w nich prawdziwe spustoszenie. Co więcej, zarodniki grzybów przyczyniają się do rozwoju nowotworów. Pod żadnym pozorem nie należy mieszkać w obiekcie, w którym wykryto grzyba lub pleśń w ścianie. Najlepiej jednak po prostu zapobiec ich rozwojowi poprzez skuteczne osuszanie murów.
Kiedy osuszanie murów jest koniecznością?
Oczywiście osuszanie murów jest konieczne zawsze wtedy, kiedy pojawi się w nich wilgoć. Jednak czemu właściwie się ona pojawia? Jak się okazuje, przyczyn może być całkiem sporo. Pierwszym co przychodzi do głowy jest niewątpliwie zalanie. Może do niego dojść na przykład ze względu na awarię kanalizacji wodnej. Ponadto wilgoć w murach pojawia się także z powodu nieszczelności w ścianach. Mowa o nieszczelnościach, przez które woda deszczowa przedostaje się w głąb murów i tam zostaje. Jednak jest jeszcze jeden rodzaj nieszczelności. Mowa o takiej, która wynika z niepoprawnej izolacji lub jej braku. Jeśli ma miejsce taka nieszczelność, może dojść do podciągania kapilarnego. Jest to jedna z głównych przyczyn wilgoci w ścianach.
Podciąganie kapilarne to nic innego, jak przenikanie wody od gruntu w górę budynku. Skąd bierze się ta woda? Najczęściej z pobliskich wód gruntowych. Całe szczęście podciąganie kapilarne to zagrożenie, z którym można sobie poradzić. Jak to zrobić?
Osuszanie murów przez podcinanie – na czym to polega?
Aby pozbyć się z murów wody, należy przeprowadzić osuszanie metodą cięcia, czy też osuszanie przez podcinanie – w użytku są różne nazwy tego zabiegu. Podcinka polega na rzeczywistym przecięciu wzdłuż muru, a następnie włożeniu w szczelinę płyty izolacyjnej i klinów zapobiegających osiadaniu budynku. Wbrew pozorom zabieg nie jest wcale bardzo skomplikowany. Doświadczeni fachowcy są w stanie przeprowadzić go bardzo szybko.
Zaletą podcinania jest to, że zapewnia nie tylko osuszenie murów, ale też zabezpieczenie na przyszłość. Osuszanie murów tą metodą to gwarancja, że problem nie powróci już nigdy. Oczywiście istnieją również alternatywne metody osuszania, na przykład iniekcja. Jednak tylko podcinanie to dożywotnia gwarancja suchości ścian. Iniekcja jest natomiast zabiegiem, który trzeba powtarzać co kilka lat.
Artykuł sponsorowany