Bezpieczeństwo w trakcie remontu — o czym należy pamiętać?

Zachowanie odpowiednich zasad BHP nie tyczy się wyłącznie placu budowy — w trakcie remontu wykonujemy wiele różnych zadań, które wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Dbałość o bezpieczeństwo powinna dotyczyć nie tylko specjalistów, ale również osób wykonujących prace remontowe na własną rękę. Co można zrobić, aby chronić zdrowie osób przeprowadzających renowacje? Podpowiadamy.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie prac remontowych?

Zabezpiecz przestrzeń przed rozpoczęciem prac

Przygotowanie pomieszczeń to kluczowy etap każdego remontu. Jest to szczególnie ważne nie tylko ze względu na ryzyko zniszczenia powierzchni, ale również bezpieczny przebieg prac. Co zatem należy zrobić, aby przestrzeń, w której pracujemy, nie stwarzała żadnych zagrożeń? Przede wszystkim zadbajmy o wyłożenie folii ochronnej i zamocowaniu jej za pomocą taśmy malarskiej. Dzięki temu unikniemy zarysowań i pozostawienia trudnych do usunięcia plam. Podczas samego remontu pamiętajmy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń — pył oraz opary pochodzące z farb i lakierów mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Ponadto, jeśli wykonujemy kucia w ścianie, wyłączmy również zawory i zabezpieczmy gniazdka, aby nie doprowadzić do zwarcia lub zalania pokoju. Oczywiście w trakcie pracy mogą nastąpić nieprzewidywalne sytuacje — przykładowo, na wypadek awarii zasilania warto zadbać o alternatywny dostęp do energii elektrycznej. W tym celu można zainwestować w agregat prądotwórczy, który zapewni stabilne napięcie potrzebne do obsługi elektronarzędzi oraz innych urządzeń. Bezpieczne i wydajne generatory prądu możesz znaleźć na tej stronie: https://centrum-centrum.pl/7032-agregaty-pradotworcze-honda.

Zadbaj o akcesoria i odzież ochronną

Tak zwane środki ochrony indywidualnej spełniają kilka funkcji. Jedną z nich jest oczywiście zabezpieczenie przed zabrudzeniami — w trakcie remontu mamy kontakt z wieloma substancjami, które mogą pozostawiać uciążliwe lub czasem nawet niemożliwe do usunięcia plamy. Ponadto wiele z nich może wykazywać szkodliwe dla człowieka działanie. Z tego powodu akcesoria BHP mają za zadanie dbać o bezpieczeństwo użytkownika i chronić przed poparzeniami, hałasem oraz zapyleniem. Odzież ochronna służy również podniesieniu komfortu pracy, dlatego powinna charakteryzować się praktycznymi kieszeniami oraz przewiewnymi, wytrzymałymi materiałami. Poza tym dobrym rozwiązaniem będzie również zakup akcesoriów jak:

  • gogle lub okulary ochronne,
  • nauszniki przeciwhałasowe,
  • rękawice,
  • półmaski przeciwpyłowe z filtrem,
  • buty robocze.

Oczywiście, jeśli nie przeprowadzamy skomplikowanych prac, kupowanie wszystkich akcesoriów z tej listy nie jest konieczne. Pamiętajmy jednak o doborze ubioru adekwatnie do wykonywanego zadania. Przykładowo, koszula flanelowa w zupełności wystarczy jako odpowiednie zabezpieczenie podczas malowania ścian.

Dowiedz się, jak bezpiecznie przeprowadzić remont!

Używaj narzędzi zgodnie z przeznaczeniem

Wiele osób podczas remontu używa narzędzi, z którymi nie ma styczności na co dzień — dlatego obchodzenie się z nimi wymaga szczególnej uważności. Jeżeli użytkownicy nie zapoznali się z instrukcją obsługi sprzętu lub nie używają go zgodnie z przeznaczeniem, stwarza to ryzyko wypadku lub awarii urządzenia. Stosowanie się do zaleceń producenta gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale także zmniejsza prawdopodobieństwo awarii urządzenia. Priorytetem tutaj powinno być przede wszystkim poprawne uruchamianie oraz wyłączenie urządzeń, a także ostrożna obsługa narzędzi tnących.

Bezpieczne użytkowanie dotyczy nie tylko do elektronarzędzi, ale także rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli pracujemy na wysokościach (co w świetle prawa obejmuje odległość od 1 m nad poziomem podłogi), lepiej unikać stawania na meblach i zamiast tego warto zakupić stabilną, trzystopniową drabinkę lub podest. Podczas malowania można wyręczyć się również kijem malarskim. A jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności w danej dziedzinie, bezpieczniejszą opcją będzie skorzystanie z usług wykwalifikowanego fachowca.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jakie narzędzia sprawdzą się w trakcie remontu?

Jakie narzędzia sprawdzą się w trakcie remontu?

Następny artykuł

Rolety zewnętrzne a izolacja termiczna: bezpieczeństwo domu - jak rolety zewnętrzne mogą pomóc w ochronie twojego domu?

Związane stanowiska