Rodzaje umywalek – jaka pasuje do Twojej łazienki?

Umywalka to jeden z tych elementów, których nie może zabraknąć w żadnej łazience – nawet najmniejszej. Jest po prostu niezbędna przy myciu rąk oraz wielu innych zabiegach pielęgnacyjnych. Aby jednak mieć pewność, że korzystanie z niej będzie wygodne, musisz zadbać o dopasowanie odpowiedniego modelu do Twojej łazienki. Obecnie do dyspozycji masz umywalki o różnych kształtach, co daje ogromne możliwości aranżacyjne. Która z nich sprawdzi się najlepiej w Twoim wnętrzu?
rodzaje umywalek

Rodzaje umywalek

Umywalka wolnostojąca

W najbardziej klasycznym wydaniu są to umywalki stojące, z misą umieszczoną na specjalnym postumencie. To rozwiązanie, które prezentuje się niezwykle elegancko. Ozdobny postument umożliwia również ukrycie odpływów i innych elementów „technicznych”. Niestety, umieszczenie szafki pod tego typu umywalką może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Umywalka nablatowa

Praktyczna i stylowa umywalka nablatowa to rozwiązanie cieszące się obecnie dużą popularnością. Jest idealna, gdy zależy Ci na maksymalnej oszczędności miejsca. Misa jest ustawiana na blacie, pod którym może znaleźć się przestronna szafka do przechowywania.

W wersji nieco zmodyfikowanej umywalka może być częściowo lub całkowicie wpuszczana w blat. Takie rozwiązanie również umożliwia umieszczenie pod spodem szafki; wówczas masz jednak do dyspozycji nieco mniej miejsca w jej wnętrzu.

Umywalka podwieszana

Model chętnie wybierany do minimalistycznych, nowoczesnych łazienek. Tego typu umywalka jest mocowana bezpośrednio do ściany lub podwieszana na ukrytym w jej wnętrzu stelażu. Wadą jest widoczny syfon lub odpływ. Aby ukryć tego typu elementy, często stosuje się specjalne, ozdobne osłony lub postumenty.

Umywalka narożna

Choć najczęściej są to modele wiszące lub wolnostojące, umywalki narożne warto wymienić osobno. Misa wpisana w trójkąt umożliwia montaż w rogu pomieszczenia lub w narożniku przy ściance działowej. Produkty tego typu zostały zaprojektowane z myślą o niewielkich pomieszczeniach – zajmują bowiem bardzo mało miejsca.

Jak dobrać umywalkę do łazienki?

Najważniejszą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę przy doborze umywalki, jest dopasowanie jej kształtu do przestrzeni, jaką dysponujesz.

W małej łazience najlepiej sprawdzą się modele nablatowe (również wpuszczane w blat) oraz narożne. Dobrym wyborem będzie każdy wariant, który zajmuje mało miejsca; dobrze, jeśli przestrzeń pod umywalką możesz wykorzystać jako miejsce do przechowywania.

Jeśli jednak nie zależy Ci na dodatkowej szafce, warto rozważyć instalację umywalki wiszącej. Podobnie jak inne podwieszane elementy, takie jak misy WC, dodaje ona całej aranżacji lekkości. Pomieszczenie będzie wówczas sprawiało wrażenie bardziej przestronnego.

Z kolei w przypadku dużych pokoi kąpielowych możesz sobie pozwolić na zdecydowanie więcej. Nie musisz się wówczas przejmować miejscem, jakie zajmuje np. umywalka na ozdobnym postumencie.

W dużej łazience świetnie sprawdzą się również takie rozwiązania jak np. dwie umywalki nablatowe zamontowane na jednej, dłuższej szafce. To świetna opcja w przypadku większej liczby domowników.

Umywalka a bateria

Wybierając umywalkę do łazienki, nie możesz zapomnieć również o dopasowaniu do niej odpowiedniej baterii. Nie chodzi tutaj jedynie o kwestie estetyczne; bardzo ważny jest też sposób, w jaki zamontowany będzie kran.

Decydując się na baterię mocowaną bezpośrednio na ścianie, należy wybrać umywalkę bez przeznaczonych na nią otworów. Będą one jednak niezbędne w przypadku baterii stojących. Czasem możliwe jest wykonanie otworów już po zakupie; warto jednak zawsze upewnić się, czy wybrany model daje taką możliwość.

Wybór idealnej umywalki do łazienki nie zawsze jest łatwy. To, jaki model sprawdzi się najlepiej, zależy od wielu czynników: stylu, w jakim pomieszczenie jest urządzone, Twoich preferencji oraz, oczywiście, budżetu. Niezależnie od rodzaju produktów, które Cię interesują, wybór jest ogromny. Pamiętaj jednak, że nie zawsze musisz podejmować decyzję samodzielnie. Doskonałym pomysłem może być zasięgnięcie pomocy profesjonalistów, na przykład doradców w sklepie z wyposażeniem łazienek.

Artykuł promocyjny

Autor zdjęć: komfort.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Nowoczesne techniki cięcia betonu

Następny artykuł

Czy warto kupić pompy ciepła Daikin?

Związane stanowiska