Dlaczego warto wiedzieć, kiedy tanieją materiały budowlane?
Ostatnie lata to skokowy wzrost cen wyrobów budowlanych. Apogeum przypadło na czerwiec 2022 r., gdy trzeba było za nie zapłacić aż o 34% więcej niż w 2021 r.[1]. Taka sytuacja ma kilka przyczyn – złożyły się na nią między innymi:
- wojna w Ukrainie, której skutkiem było przerwanie łańcuchów dostaw i problemy z dostępnością wielu surowców;
- inflacja na niespotykanym od końca lat dziewięćdziesiątych XX w. poziomie;
- podwyżki opłat transportowych, generujące rosnące koszty dla przewoźników.
Pomimo poprawy sytuacji (we wrześniu 2023 r. ceny wyrobów budowlanych w porównaniu do września 2022 r. spadły o 0,6%), nadal nie można mówić o korzystnych warunkach dla inwestorów. Jeśli zamierzasz wznieść dom albo wyremontować bądź zaadaptować budynek, kwestia związana z tym, kiedy tanieją materiały budowlane, odgrywa zasadniczą rolę. Jest tak dlatego, że nawet z pozoru niewielkie prace wykończeniowe mogą pochłonąć sporo środków.
Racjonalne zakupy towarów budowlanych to szansa na to, aby:
- ograniczyć wydatki o kilka czy kilkanaście procent – ma to szczególne znaczenie w przypadku większych kwot, rzędu kilkunastu bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych;
- z wyprzedzeniem wyposażyć się w towary niezbędne na placu budowy – dzięki temu, że będą pod ręką, nie dojdzie do przestojów związanych z brakiem surowców czy prefabrykatów i łatwiej będzie zaplanować poszczególne roboty; jest to korzystne także dlatego, że nawet w okresie jesienno-zimowym w każdej chwili, gdy pogoda się poprawi, można wznowić prace.
Jeśli nie wiesz, czy materiały budowlane tanieją, uspokajamy – tak, jest to widoczne nawet obecnie, gdy na rynku budowlanym występuje niepewna sytuacja. Wynika to z tego, że rabaty to szansa dla producentów oraz sklepów na pozbycie się zalegającego towaru. Dlatego warto śledzić aktualne oferty i szukać wyrobów w najkorzystniejszej cenie.
Kiedy tanieją materiały budowlane?
Jeśli chodzi o prace budowlane i remontowe, największy boom przypada na czas od wiosny do jesieni. Wraz ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na wyroby budowlane zwiększa się także ich cena. W tym okresie może pojawić się również problem z dostępnością niektórych towarów.
Dlatego materiały budowlane tanieją późną jesienią i podczas zimy. Wtedy ich ceny spadają albo utrzymywane są na poziomie z poprzedniego sezonu i nie drożeją, co wiąże się z ograniczeniem popytu. Część prac można wykonać tylko przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, dlatego od października czy listopada do lutego – marca ekipy budowlane są mniej aktywne. Podczas mrozu i intensywnych opadów deszczu nie warto na przykład:
- wylewać ław lub płyt fundamentowych, gdyż może to doprowadzić do ich osiadania i popękania;
- murować ścian, co może poskutkować osłabieniem konstrukcji w wyniku rozwoju wilgoci.
Ze względu na mniejsze zainteresowanie zakupami markety i składy budowlane oferują promocje, dzięki którym mogą szybko sprzedaż zalegający towar. Jest to ważne ze względu na to, że utrzymywanie nadmiernych stanów magazynowych generuje dodatkowe koszty, a także ogranicza ilość miejsca, jaka jest potrzebna na przykład na produkty sezonowe typu ozdoby i dekoracje na święta Bożego Narodzenia.
Jakie materiały budowlane tanieją?
Pod koniec roku tanieje sporo wyrobów budowlanych. Warto kupić te, które można przechować bez obaw o zniszczenie i utratę właściwości użytkowych. Dotyczy to:
- stali budowlanej, w tym prętów zbrojeniowych, które posłużą do wzniesienia konstrukcji szkieletowej, na przykład budynku przemysłowego;
- bloczków silikatowych, betonowych albo keramzytowych – służą do budowy fundamentów bądź do murowania ścian działowych czy warstw osłonowych w ścianach trójwarstwowych;
- piasku oraz żwiru potrzebnychdo utwardzenia posesji;
- artykułów hydroizolacjnych, jak masy bitumiczne, folie z kauczuku syntetycznego czy płyty z polistyrenu ekstrudowanego, czyli XPS.
Późna jesień i zima to idealny czas również na to, aby kupić tanie pokrycia dachowe i rynny. Dotyczy to blachodachówki czy dachówki ceramicznej. W tym czasie warto zainteresować się ponadto systemem kominowym, a także elementami instalacji sanitarnej, wodnej, wentylacyjnej i elektrycznej. Z wyprzedzeniem możesz wyposażyć się w rury, w tym do ogrzewania podłogowego, złączki, trójniki lub przewody prądowe.
Które materiały budowlane tanieją, ale nie warto ich kupić na zapas?
Nawet w obliczu atrakcyjnych cen, w przypadku niektórych towarów nie warto realizować zakupów z wyprzedzeniem. Dotyczy to:
- wełny mineralnej – długotrwałe przechowywanie w niskich temperaturach może doprowadzić do zawilgocenia materiału i utraty właściwości izolacyjnych;
- zapraw, a także chemii budowlanej, na przykład klejów w proszku, gipsu albo cementu – w trakcie składowania mogą stwardnieć, co sprawi, że nie będzie można ich rozrobić i stworzyć odpowiedniej mieszanki.
W sezonie zimowym nie warto również interesować się tym, kiedy styropian stanieje. Poza możliwością jego zawilgocenia wpływa na to fakt, że ze względu na dużą objętość zajmuje sporo miejsca, dlatego może być problem z jego zmagazynowaniem. Lepszym rozwiązaniem jest wcześniejsza rezerwacja styropianu, dzięki czemu będzie go można odebrać wiosną wraz z rozpoczęciem robót na budowie.
Materiały budowlane tanieją – zasady racjonalnych zakupów
Jeśli interesują cię tanie pokrycia dachowe, stal czy bloczki betonowe, zadbaj nie tylko o to, aby kupić je w odpowiednim terminie. Pamiętaj również o:
- zamówieniu towarów w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu – warto nabyć ich nieco więcej niż wynika z planu, dzięki czemu zaoszczędzisz na kosztach dodatkowego transportu; ewentualne nadwyżki, na przykład w marketach OBI, bez problemu zwrócisz;
- zmagazynowaniu wyrobów we właściwym miejscu – może to być domek gospodarczy czy składzik na budowie; pomieszczenie powinno być suche oraz dobrze zabezpieczone na wypadek wizyty złodziei;
- czytaniu etykiet towarów, gdzie umieszczono dane dotyczące trwałości i sposobu przechowywania wyrobów.
Informacje na temat tego, czy materiały budowlane tanieją, znajdziesz w różnych miejscach. Warto stale przeszukiwać internet, a także śledzić reklamy pojawiające się na ulicznych banerach oraz gromadzić gazetki promocyjne. Jeśli realizujesz zakupy większej ilości towarów, spytaj sprzedawcę o dodatkową promocję.
Pamiętaj, aby zachować ostrożność. Nie zawsze wyjątkowo niska cena oznacza, że materiały budowlane tanieją. Może ona wynikać na przykład z tego, że produkty zostały wykonane niezgodnie z prawem krajowym. Ich listę znajdziesz w Krajowym Wykazie Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych.
Materiał promocyjny