Czym charakteryzują się agregaty jednofazowe?
Agregaty jednofazowe to urządzenia umożliwiające zasilanie odbiorników prądu na napięcie 230 V. Pozwalają one uzyskać prąd o zbliżonych parametrach do tego, który płynie w gniazdkach domowej sieci elektrycznej. Zasadniczą różnicą między agregatami jednofazowymi i trójazowymi jest użyteczność. Te pierwsze sprawdzają się przy obsłudze urządzeń o stosunkowo małej mocy.
Modele z technologią AVR umożliwiają zasilenie różnych elektronarzędzi, sprzętu AGD, telewizora, komputera czy ładowarki telefonu. Rzadko jednak wykorzystuje się je na placach budowy. Co prawda aktualnie większość betoniarek, spawarek, szlifierek, pilarek czy przecinarek plazmowych jest dostępna w wersjach 230v, jednak uniwersalność, większy zakres mocy oraz niezawodność przeważa tutaj szalę na korzyść urządzeń trójfazowych.
W praktyce zatem agregaty prądotwórcze jednofazowe lepiej sprawdzą się w zastosowaniach domowych (warto jednak pamiętać, że nie każde urządzenie uda się nim zasilić – przykładem może być płyta indukcyjna) czy biurowych, a niekoniecznie na placu budowy, w centrum handlowym czy podczas organizacji dużego koncertu plenerowego.
Jak działają agregaty jednofazowe?
Agregat prądotwórczy składa się z kilku elementów. Tymi najważniejszymi są prądnica oraz silnik spalinowy. Wewnątrz tego pierwszego znajduje się wirnik, czyli ruchoma część układu. Został on zamocowany na wale osi silnika i otoczony uzwojeniem wzbudzającym. Pole magnetyczne w wirniku generowane jest przez prąd stały. Powstały ruch obrotowy sprawia, że zmienia sięstrumień magnetyczny, który przenika do cewki. To właśnie ta zmiana strumienia odpowiada za wytworzenie prądu zmiennego.
Skąd bierze się jednak ruch obrotowy wewnątrz prądnicy? Pomocą jest w tym wypadku napęd zastosowany w wybranym generatorze, czyli silnik. Zazwyczaj są to urządzenia uzupełniane olejem diesla, benzyną lub gazem. Silnik zmienia energię powstałą w wyniku spalania paliwa, na energię mechaniczną, wprowadzającą w obrót wał korbowy, z którego ruch przekazywany jest dalej na wirnik prądnicy.
W skład agregatu prądotwórczego jednofazowego wchodzą również:
- prostownik,
- rama,
- gniazdka.
Generatory mogą być dodatkowo wyposażone w:
- AVR,
- moduł spawalniczy,
- osłonę,
- zestaw transportowy,
- automatykę ATS,
- elektryczny rozruch,
- rurę do odprowadzania spalin.
Agregaty jednofazowe o różnych parametrach znajdziesz w GOTEX.
Dlaczego warto mieć agregat prądotwórczy jednofazowy?
Urządzenia jednofazowe są zazwyczaj sprzętami nieco mniejszymi i lżejszymi, a co za tym idzie, mobilnymi. Większe modele przybierają formę naczepki z już wmontowanym zestawem transportowym, co bardzo ułatwia przenoszenie. Jeszcze lepiej wypadają agregaty prądotwórcze inwerterowe, które wyglądają jak walizka. Można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce. W ten sposób jedna maszyna może stanowić awaryjne źródło zasilania w mieszkaniu oraz w domku rekreacyjnym podczas wakacyjnej podróży.
Z uwagi na swoją specyfikację agregaty jednofazowe bywają tańszą alternatywą dla maszyn trójfazowych. Są chętniej kupowane przez osoby fizyczne, a także małe firmy. Jak pokazuje doświadczenie oraz dokumenty techniczne producentów, agregaty inwerterowe generują zdecydowanie mniejszy hałas, dzięki czemu ulokowanie ich w zamkniętym pomieszczeniu nie wpływa na komfort akustyczny w pozostałej części nieruchomości.
Jaką maszynę kupić? Agregaty prądotwórcze Fogo oraz Wacker Neuson mają renomę na rynku międzynarodowym, z kolei urządzenia Holida znane są z optymalnego stosunku ceny i jakości. W sprawie wyboru konkretnego modelu najlepiej odpowiadającego na nasze potrzeby warto skontaktować się z pracownikiem centrum z nowoczesnym sprzętem budowlanym.
Treść promocyjna