Domek dla ptaków – w jaki sposób go zbudować?

Domek dla ptaków to miejsce, gdzie zwierzęta będą mogły złożyć jaja oraz opiekować się pisklętami. Takie budki przydadzą się też ptakom, które chowają się w dziuplach drzew. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób zbudować domek dla ptaków.

Czym są budki lęgowe?

Tego typu domek dla ptaków często mylony jest z karmnikiem. Jednak budowa budki lęgowej ma całkowicie inny cel. Przede wszystkim jest to miejsce, gdzie ptaki mogą poczuć się bezpiecznie. Mogą schronić się przed zimnem oraz drapieżnikami. Najlepiej by budki lęgowe dla ptaków imitowały dziuplę drzewa, gdzie łatwiej o złożenie jaj oraz wychowanie piskląt. Do wykonania tego typu budki lęgowej potrzebne będzie kilka produktów. Na pewno przyda się wiertarka, otwornica, wkręty do drewna czy piła. Podczas zakupów powinniśmy się też wyposażyć w: młotek wraz z gwoździami, deski oraz papier ścierny. 

Budki lęgowe — jaki materiał będzie odpowiedni?

Przed wykonaniem budek lęgowych, należy przemyśleć ich rozmiar oraz wybrać odpowiedni materiał. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie domku z drewna, gdyż należy ono do naturalnych materiałów. Wybór płyt wiórowych czy sklejki może okazać się nietrafiony, ponieważ szybko niszczeje pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Budka może być wykonana z desek świerkowych lub sosnowych.  Do wykonania domków nie używajmy też klejów, ponieważ są szkodliwe dla ptaków. Tak samo sprawa wygląda z farbami oraz impregnatami, które nie są najlepsze dla zwierząt. Konstrukcję budki lęgowej najlepiej będzie zbić gwoździami. Tak wykonane domki dla ptaków powinny przetrwać nawet kilka lat.

Domek dla ptaków — jakie powinien mieć wymiary?

Przy budowie budki lęgowej szczególne ważne jest dobranie prawidłowych wymiarów.  Zarówno cała konstrukcja, wysokość oraz otwór wlotowy musi być dostosowany do ptaków, które mieszkają blisko domu. Domki z dużym otworem wlotowym dla małych ptaszków mogą się nie sprawdzić, gdyż z czasem, ich miejsce mogą zająć duże ptaki. Najlepiej, by otwór był dostosowany do wielkości ptaków. Dla wróbli oraz sikorek odpowiednia będzie 13-centymetrowa dna budki, a wysokość około 25 centymetrów. Dla takich stworzeń budka o otworze wlotowym o średnicy 3,5 centymetra będzie wystarczająca. Większe gatunki, do których można zaliczyć kawkę lub dudka, potrzebują dużej budki lęgowej. Najlepiej by długość dna wynosiła około 19 centymetrów, wysokość minimum 40 centymetrów, natomiast średnica 8 centymetrów. Na przedniej ściance należy umieścić otwór. 

Budowa budki lęgowej

Do stworzenia budki lęgowej dla ptaków potrzebne będzie parę desek. Cztery z nich muszą być przycięte do wymiarów ścianek konstrukcji, jedna z nich musi być przeznaczona na dno budki, a kolejna tworzyć dach. Trzeba pamiętać, że wysokość tylnej ścianki musi być dłuższa niż wysokość przedniej ścianki. Boki konstrukcji muszą być dostosowane do dachu, poprowadzonego na skos. Do przycinania można użyć piły do drewna bądź wyrzynarki. Nie można też zapomnieć o otworze na przedniej ściance. Do jej wykonania należy użyć otwornicy lub wiertarko -wkrętarki. Otwór wlotowy i jego krawędzie, należy załagodzić papierem ściernym. 

Budki lęgowe dla ptaków — jak prawidłowo je budować?

Powstałe powyżej elementy należy ze sobą połączyć, przy pomocy wkrętarki albo młotka wraz z gwoździami. Trzeba pamiętać, by dno budki było wsunięte do ścianek pionowych, chroni to przed dostaniem się wody do wnętrza. W środku budki dla ptaków można przybić trójkątne listwy, które będą miały za zadanie okalać dno. Dodatkowo pomoże to w usztywnieniu konstrukcji, a jednocześnie pozwoli w łatwiejszy sposób wychodzić stworzeniom na zewnątrz. Przy montażu dachu, warto zadbać, by odcinek ten był dłuższy, co pozwoli na zabezpieczenie domku przed zaciekającym deszczem. Podczas łączenia dachu ze ścianami, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie wkrętów. Dzięki temu z łatwością można będzie zdjąć dach, to pozwoli na czyszczenie budki. 

Dłuższa tylna ściana, potrzebna jest, aby bez problemu zamontować domek na drzewie. Ważne, by schronienie dla ptaków znalazło się w zacienionym miejscu. Domki muszą się też znaleźć na większej wysokości, nie można ich montować poniżej 4 metrów, bo do środka mogą dostać się drapieżniki. Mocowanie domku powinno być wykonane na pniu drzewa, nigdy na gałęziach, które nie są stabilne. Powieszenie na gałęziach może doprowadzić nawet do tego, że domek spadnie. 

Domek dla ptaków — blisko ludzi?

Domki dla ptaków, nie powinny znajdować się blisko domu oraz miejsc, gdzie przebywają ludzie. Ptaki instynktownie wolą miejsca, z dala od ludzi, gdzie panuje spokój. Jeśli planujemy kilka domków dla ptaków, najlepiej by były w większej odległości od siebie. Możliwe, że dla ptaków bliska obecność innych stworzeń nie będzie komfortowa, co przełoży się na niechęć do składania jaj. Minimalna odległość między domkami dla ptaków powinna wynosić około 100 metrów. W przeciwnym wypadku ptaki i tak zajmą co drugą lub co trzecią budkę. Jeśli domek nie zostanie zajęty w sezonie lęgowym, możliwe, że trzeba będzie przewiesić go w inne miejsce, przyjazne dla ptaków.          

 

       

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Maskownica karnisza

Maskownica karnisza świetnie uzupełniająca wystrój

Następny artykuł

Czy elektronarzędzia akumulatorowe to opcja tylko dla domowych warsztatów?

Związane stanowiska