Na co warto zwrócić uwagę, wybierając wykończenie tarasu?

Jako powierzchnia zewnętrzna taras jest stale narażony na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Z tego względu, wybierając nawierzchnię tarasową, warto zdecydować się na materiał odporny na wpływ warunków pogodowych.

Jeśli zależy ci na trwałości tarasu, wybierz materiał o znacznej wytrzymałości na odkształcenia oraz niepodatny na wilgoć i wpływy temperaturowe. Zdecyduj się na kostki lub płyty brukowe! Dzięki temu stworzysz nie tylko funkcjonalny taras, lecz także spójnie połączysz ze sobą wszystkie ogrodowe strefy.

Jakie powinno być wykończenie tarasu?

Taras jest strefą przejściową między salonem znajdującym się wewnątrz domu a zewnętrznym ogrodem. Usytuowanie tarasu determinuje warunki eksploatacyjne, na jakie jest wystawiona nawierzchnia tarasowa. Wierzchni materiał podłogi tarasu jest narażony na działanie zmiennych temperatur (w tym ujemnych), ale także wilgoci i wody. W zależności od założonego sposobu użytkowania strefy tarasowej powierzchnia tego obszaru może być poddawana działaniu wysokich obciążeń o charakterze stałym lub zmiennym.

W związku z powyższym, będąc na etapie wyboru materiału wykończeniowego na taras, warto postawić na wyroby sprawdzone pod względem odporności na niekorzystne warunki eksploatacyjne. Właśnie takie są kostki i płyty brukowe (do wglądu na stronie: https://www.wienerberger.pl/produkty/kostka-brukowa-plyty-tarasowe-ogrodzenia-betonowe-semmelrock.html). Elementy tego typu wytwarza się na bazie mieszanki betonowej. Zaawansowany technologicznie proces produkcyjny oraz zastosowane dodatki sprawiają, że pojedyncze kostki i płyty charakteryzują się bardzo wysoką trwałością. 

W jakich innych miejscach znajdują zastosowanie kostki i płyty brukowe?

Płyty i kostki brukowe to wyroby budowlane o bardzo szerokim zastosowaniu. Ze względu na znaczną sztywność elementy tego typu mogą być użytkowane nawet w miejscach, w których występują duże siły nacisku. W zależności od grubości elementy brukowe mogą być stosowane jako nawierzchnie przeznaczone do wypoczynku i ruchu pieszego albo jako materiał wykończeniowy stref przeznaczonych do ruchu kołowego.

Płyty i kostki na bazie mieszanki betonowej są dostępne w szerokiej gamie kształtów i kolorów. Elementy tego typu mogą być z łatwością dopasowane do nowoczesnej stylistyki otoczenia, a także imitować historyczne nawierzchnie. W drugim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem są kostki staromiejskie oraz mające formę klasycznego bruku. Te wyroby budowlane mogą być utrzymane w kolorystyce nawiązującej do barwy cementu, często też barwi się je na dużo cieplejsze odcienie. Kostki i płyty o nieoczywistej formie mogą przybrać postać naturalnych skał lub mieć powierzchnię wykończoną szlachetnymi odmianami kruszyw. Warto wziąć pod uwagę, że różnorodność kształtów i kolorów kostki sprawia, że materiał ten nadaje się do tworzenia ciekawych powierzchniowych detali architektonicznych. Z technicznego punktu widzenia elementy tego typu można układać na zasadzie kontrastów i tworzyć napisy z ich użyciem.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czy płaski dach trzeba odśnieżać

Czy płaski dach trzeba odśnieżać?

Następny artykuł

5 najpopularniejszych trendów w wystroju wnętrz. Który jest dla Ciebie?

Związane stanowiska