Z tego poradnika będziesz mógł dowiedzieć się, czym jest oraz na jakiej zasadzie działa agregat malarski. Przeczytaj poradnik!
Agregat do malowania i jego budowa
Urządzenie składa się z silnika, pompy, oraz przewodu i dyszy. Silnik wraz z pompą umieszczony jest na wspólnej ramie, natomiast przewód, oraz dysza umożliwiają nakładanie farby na określone powierzchnie. Ponadto każdy agregat malarski wyposażony jest w pistolet malarski, stycznie natryskową, zestaw filtrów itp.
Istnieje wiele modeli agregatów malarskich, które posiadają wiele zastosowań. Istnieją urządzenia nadające się do pracy pod wysokim i niskim ciśnieniem. Do malowania wewnętrznego oraz zewnętrznego – np. drewna, metalu, natrysku mas bitumicznych i nie tylko.
Można też wyróżnić agregaty malarskie ze względu na rodzaj zasilania. Np. elektryczne i spalinowe. Te pierwsze są idealne np. na place budów w obrębie przyłącza elektrycznego. Drugie zaś świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu.
Jednak ze względu na metodę podawania farby wyróżnić można szczególnie dwa rodzaje agregatów.
Agregaty tłokowe zasilane przez sprężarki pneumatyczne i nie tylko
Charakterystyczną cechą tychże urządzeń jest ich duża wydajność. Ponadto wyróżnić można także wysoką sprawność pompy. Duża siła ssąca oraz odpowiednia konstrukcja tłoka umożliwia urządzeniu pracę z wieloma rodzajami materiałów. Głównie dzięki odpowiedniej konstrukcji tłoka, agregat malarski tego typu może pracować z np. gęstszymi materiałami. Wyróżnić można szpachle, farby przeciwpożarowe, czy antykorozyjne i nie tylko.
Pompy, które stosuje się w agregatach tłokowych, charakteryzują się energooszczędnością i pracują jedynie wtedy, kiedy wartość ciśnienia w układzie spada poniżej określonego poziomu. Omawiane urządzenia, a konkretnie ich pompa zasilana jest zazwyczaj przez silnik elektryczny, spalinowy, bądź sprężarki pneumatyczne.
Agregaty membranowe do malowania ścian
Są to urządzenia prostsze i tańsze, aniżeli wyżej wymienione agregaty tłokowe. Wpływ ma na to nieskomplikowana budowa. Agregaty membranowe charakteryzuje również niewielka waga oraz rozmiar. Często omawiane urządzenia wykorzystywane są do malowania z udziałem lekkich farb, np. nanoszenia farb akrylowych, olejnych itp. Pompy w agregatach membranowych pracują cały czas, nawet wtedy, kiedy ciśnienie w układzie znajduje się na odpowiednim poziomie.
Jakie są metody nakładania farby za pomocą agregatów malarskich
Wyróżnia się trzy metody nakładania farb. Należą do nich:
- natrysk hydrodynamiczny (airless) – można wykorzystać agregat malarski hydrodynamiczny. Agregaty hydrodynamiczne to takie, w których natrysk odbywa się bez wykorzystania powietrza. Zaliczają się do nich zarówno modele tłokowe, jak i membranowe.
- natrysk powietrzny niskociśnieniowy,
- natrysk pneumatyczny.
Za najbardziej uniwersalny uchodzi natrysk hydrodynamiczny. Otóż za jego pomocą można rozpylać cząsteczki farb bez użycia powietrza. Praca z urządzeniem dzięki temu jest łatwiejsza i szybsza. To nie wszystko, gdyż ważnym punktem podczas korzystania z agregatu jest umiejętne dobieranie dysz.
Agregat malarski i rozmiar dyszy – odpowiedni dobór
Wybór dyszy powinien być podyktowany tym, jakiego rodzaju farby zechcemy użyć, oraz tym, jaką powierzchnię chcemy pomalować. Dysze znakowane są trzema cyframi. Pierwsza z nich oznacza kąt natrysku. Przykładowo cyfra 3, będzie oznaczała, że kąt natrysku wynosi 30 stopni. Cyfra 6 – 60 stopni itd. Dobrze jest mieć na uwadze, że im kąt natrysku jest większy, tym strumień farby będzie szerszy.
Przyjmuje się, że dla malowania ścian, lub innych powierzchni płaskich, optymalnym rozwiązaniem będzie dysza z cyfrą 5, bądź 6. Zatem szerokość pasma malowania będzie wynosiła około 30 centymetrów. W przypadku malowania wąskich powierzchni tudzież desek itp. rozmiar dyszy może charakteryzować się niższym kątem natrysku.
Poza pierwszą cyfrą pozostają jeszcze dwie, opisujące rozmiar dyszy. Dzięki nim można dowiedzieć się, jaki jest, rozmiar dyszy w tysięcznych cala. Przykładowo, jeżeli dysza będzie charakteryzowała się np. liczbą 510, kąt natrysku będzie wynosił 50 stopni, a rozmiar dyszy 0,010 cala. Warto też wiedzieć, że na kartach technicznych farb, cale zastąpione mogą być milimetrami.
Podział różnych rodzajów farb
- 0,009 – 0,013 – farby poliuretanowe, poliwinylowe, chlorokauczukowe,
- 0,011 – 0,015 – farby olejne,
- 0,015 – 0,017 – farby akrylowe,
- 0,013 – 0,021 – farby lateksowe,
- 0,025 – farby epoksydowe,
- 0,035 – szpachle i gładzie.
Co ważne, wybór niewłaściwej dyszy względem rodzaju farby odbije się na wydajności pompy. Zbyt mała średnica wybranej dyszy, może sprawić, że pompa nie będzie w stanie wytworzyć należytego ciśnienia, więc farba nie zostanie rozprowadzona odpowiednio.
Agregaty malarskie – jak odpowiednio malować za ich pomocą
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest zabezpieczenie i przygotowanie malowanej powierzchni. Robi się to w celu ochrony przed zabrudzeniami farbą. Co za tym idzie, konieczny może być również odpowiedni strój, w tym koniecznie maska na usta i nos. Kiedy malowanie ma odbywać się na wysokości, należy zadbać o szelki alpinistyczne, oraz kask.
Krokiem następnym jest przygotowanie agregatu do malowania. Wraz z agregatem trzeba też przygotować farbę. Takową należy dobrze wymieszać ręczne lub za pomocą mieszadła i wiertarki. Podczas mieszania, musimy uważać, aby farba się nie napowietrzyła.
Trzeci krok to wybór odpowiedniej dyszy. Następnie wybór odpowiedniego ciśnienia. Można zasugerować się tym, że rozpoczynanie malowania powinno odbywać się z dolnych wartości ciśnień.
Malowanie najlepiej, jeśli będzie odbywać się z około 25-30-centymetrowym odstępem od powierzchni. Pistolet powinien być trzymany w prostopadły sposób względem malowanej powierzchni.
W jaki sposób dbać o agregat do malowania natryskowego
Agregaty malarskie zawsze po zakończonej pracy powinny zostać dokładnie wyczyszczone. Kwestia ta jest kluczowa i dzięki jej przestrzeganiu można cieszyć się długotrwałym i bezproblemowym działaniem sprzętu do malowania natryskowego. Agregaty malarskie czyści się cieczą, na bazie której została wykonana farba. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy w stanie usunąć z urządzenia wszystkie pozostałe cząstki po malowaniu, które mogą zalegać w przewodach, zaworach, czy pistolecie i innych elementach.
Kiedy agregat malarski będzie nieużywany przez dłuższy czas, warto go zakonserwować za pomocą specjalnego płynu, usuwając całkowicie wodę z całego systemu.
Ponadto zastosowanie dodatków antykorozyjnych i nawilżających zapewni dodatkowe zabezpieczenie, co przełoży się na bezpieczny powrót do pracy z agregatem, nawet po dłuższej jego bezczynności.
Podsumowanie
Agregaty malarskie do malowania natryskowego są niezwykle przydatnymi urządzeniami, dzięki którym praca stanie się szybsza, wygodniejsza i prostsza. Urządzenie może być używane zarówno w firmach (np. w przemyśle metalowym), jak również do użytku domowego.
Podczas wyborów agregatów dobrze jest kierować się opisanymi kwestiami, co może przełożyć się na trafniejszy dobór sprzętu!
Artykuł sponsorowany