Czym są pilarki?
Pilarki to elektronarzędzia używane najczęściej w stolarstwie. Charakterystyczną cechą pilarki jest posiadanie ząbkowanego ostrza, który służy do przycinania lub wyrzynania (kształtowania) takich materiałów jak: drewno, metal czy kamień. Pilarki posiadają różne napędy mechaniczne, ale najczęściej wykorzystywany jest napęd elektryczny lub spalinowy.
Rodzaje pilarek
Wśród pilarek możemy znaleźć urządzenia do profesjonalnego użytku, jak również takie sprzęty, które przydadzą się w warsztacie do hobbystycznego majsterkowania. Ważne jest jednak, aby pilarka była dobrej jakości, co z pewnością przełoży się na końcowy efekt pracy.
Do najpopularniejszych pilarek zaliczamy:
- Pilarki mieczowe to narzędzia przeznaczone do cięcia elementów pod maksymalnym kątem 60 stopni i w zależności od modelu docinania materiałów nawet do 330 mm. w głąb. W skład pilarki mieczowej wchodzi miecz tnący z łańcuchem. Dodatkowym elementem wyposażenia jest szyna prowadząca, która sprawia, że cięcie odbywa się w sposób precyzyjny, płynny bez żadnych szarpnięć. Pilarki mieczowe łączą w sobie zalety piły łańcuchowej i ręcznej pilarki tarczowej. Ważne jest, aby pilarka mieczowa była dobrej jakości, w przeciwnym razie może powodować liczne błędy w trakcie pracy. Pilarki mieczowe marki Festool posiadają wysokiej jakości ostrza dostosowane do materiałów, z jakimi będzie pracować.
- Pilarki tarczowe wyposażone są w zębate ostrza. Są proste w obsłudze, dlatego warto je mieć nie tylko w warsztacie, ale również w domu. Pilarki tarczowe możemy podzielić na:
- pilarki tarczowe ręczne,
- stołowe piły tarczowe.
- Pilarki stolikowe zbudowane są ze stalowego lub aluminiowego stolika, na którym przymocowana jest piła wyposażona w silnik i tarczę. Stoły pilarek można regulować, dzięki czemu można wyciąć precyzyjnie wiele elementów. Urządzenie nadaje się do cięcia poprzecznego i wzdłużnego.
Zastosowanie pilarek mieczowych
Pilarka mieczowa wykorzystywana jest głównie do cięcia różnego rodzaju materiałów izolacyjnych. Za jej pomocą bez wysiłku potniesz i dotniesz, płyty pilśniowe, materiały drewnopochodne, wełnę mineralną, płyty warstwowe PU oraz polistyreny (tworzywa sztuczne). Umożliwia przycinanie krokwi bez wyrw.
Zalety pilarek mieczowych
- Mała masa – idealna na budowę i do transportu dzięki ciężarowi 7 kilogramów.
- Duża moc silnika – moc znamionowa wynosi nawet 1600 W.
- Uniwersalne zastosowanie – idealna na budowę, precyzyjnie wykona cięcia wzdłużne, poprzeczne oraz skośne.
- Bezpieczna w użytkowaniu – praktyczny uchwyt z gumy gwarantuje pewne trzymanie narzędzia.
- Bezpyłowy system – dostosowana jest do pracy z odkurzaczem.
- Beznarzędziowa zmiana łańcucha – wystarczy odkręcić nakrętkę, zdjąć osłonę miecza, wymienić łańcuch, założyć osłonę i zatrzasnąć nakrętkę.
- Praca dostosowana do materiału – posiada regulację prędkości obrotowej w zależności od materiału.
Na co zwrócić uwagę wybierając pilarkę mieczową?
Decydując się na zakup pilarki mieczowej, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Do tych najważniejszych należą:
- moc silnika,
- wielkość zębów,
- waga piły,
- miejsce pracy i dostęp do zasilania,
- natężenie hałasu.
Podsumowanie
Pilarka mieczowa to precyzyjny sprzęt, a jednocześnie bardzo prosty w obsłudze. To idealny wybór dla profesjonalistów, jak i do domowego użytku. Wybierając sprawdzony, renomowany sprzęt możemy mieć pewność, że nie tylko będzie bezpieczny, ale wygodny w użytkowaniu.
Artykuł sponsorowany