Krok 1. Zaplanuj rozmieszczenie ogrzewania
Choć we wstępie wspomniano, że doskonale sprawdza się w łazience, to ogrzewanie elektryczne znajduje wiele zastosowań i można montować je również w innych pomieszczeniach. Świetnie działa jako dodatkowe źródło ciepła, także w ścianach lub tylko w niektórych punktach! Istnieje jednak jedno ważne przeciwwskazanie – nie powinno kłaść się mat pod stałe elementy zabudowy (np. meble, wanny, brodziki). W takim wypadku dochodzi do przegrzania i większych wydatków na energię elektryczną. Prawidłowo sporządzony projekt zawiera informacje o gęstości przewodów, miejsce montażu czujnika oraz termostatu.
Krok 2. Przygotuj mieszkanie i sprzęt
Do zamontowania ogrzewania elektrycznego będziesz potrzebować przede wszystkim: folii lub mat grzejnych (przewody umieszczone na specjalnej, samoprzylepnej siatce) oraz sterownika (czujnik i termostat służący do mierzenia oraz regulowania temperatury). Oprócz tego przydadzą Ci się nożyk, zaciskarka praska, konektory zaciskowe czy taśma izolacyjna samowulkanizująca/PVC. Warto dodać, że decydując się na folię, należy zadbać również o podkłady izolacyjne.
Elementy ogrzewania podłogowego umieszcza się bezpośrednio pod kafelkami w warstwie kleju. Podłoże musi być w takim wypadku równe i odpowiednie oczyszczone. Kolejnym krokiem jest przygotowanie na ścianie miejsca na puszkę instalacyjną i przewody (na wysokości do 1,5 m nad podłogą).
Krok 3. Zamontuj ogrzewanie podłogowe elektryczne
Najpierw musisz zacząć od dopasowania maty do kształtu i wymiaru pomieszczenia, możesz to zrobić za pomocą noża. Przycinając materiał, uważaj, aby nie uszkodzić przewodu grzewczego. Następnie układaj i mocuj poszczególne elementy na podłożu, korzystając z samoprzylepnej siatki lub dodatkowych narzędzi izolacyjnych (takich jak wspomniane wcześniej taśmy).
Po ułożeniu mat/folii przystąp do wykończenia posadzki. Elementy ogrzewania elektrycznego pokryj warstwą kleju (maksymalnie 1,5 cm). Na tak przygotowane podłoże ladzie się najczęściej płytki lub kafelki ze względu na to, że dobrze zatrzymują ciepło, co poprawia wydajność całego systemu. Ostatnim etapem prac jest instalacja termostatu na ścianie.
Na co należy uważać montując maty grzewcze?
W niniejszym tekście pokazaliśmy, że montowanie mat grzewczych nie musi być trudne, o ile postępuje się zgodnie z zaleceniami producentów. To dobra opcja dla wszystkich, którzy nie dysponują zbyt wielkim budżetem na remonty. Choć zatrudnienie ekipy budowlanej nie jest w takim przypadku konieczne, to ostatecznie nie obejdzie się bez wsparcia elektryka. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu wydatków, to zamontuj ogrzewanie podłogowe elektryczne samodzielnie, ale o podłączenie do instalacji elektrycznej poproś eksperta. Tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia może się zająć tym zadaniem. Niewłaściwe podpięcie może być niebezpieczne dla Ciebie i pozostałych domowników, a także prowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu.
Materiał promocyjny.