Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

odbiór mieszkania na co zwracać uwagę

Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego może być problematyczną inwestycją. Używany budynek ma zwykle wiele wad i nierzadko wymaga remontu. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość osób decyduje się na kupno mieszkania/domu od dewelopera. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że nowy budynek również może mieć pewne defekty, dlatego kluczowe będzie dokładne przyjrzenie się wszystkim pomieszczeniom podczas odbioru mieszkania. Jest to ostatni moment na wskazanie usterek i niedociągnięć oraz domaganie się ich wyeliminowania przez dewelopera. Sprawdzić należy ściany, ościeżnice i drzwi, kąty proste, stolarkę, instalacje, multimedia.

Co ma największe znaczenie podczas przeprowadzania odbioru mieszkania lub domu?

Jest wiele kwestii, na które należy zwracać uwagę podczas odbierania mieszkania. Trzeba zrobić to dokładnie, aby nie pominąć żadnych usterek i niedociągnięć. Źle wykonane prace przez ekipę budowlaną to niestety relatywnie częsty problem. Najpierw należy zweryfikować metraż mieszkania, czy jest on zgodny z dokumentacją. Rozkład mieszkania musi być dokładnie taki, jaki podają zapisy w planie. Na tym jednak nie można poprzestać. Konieczne będzie także wymierzenie powierzchni każdego pomieszczenia. Można to zrobić za pomocą metrówki lub dalmierza laserowego. Oczywiście są dopuszczalne niewielkie różnice w powierzchni, ale mogą być one wyłącznie nieznacznie, paro procentowe. Kolejną kwestią są podłogi. Wymagać należy gładkości, braku pęknięć. Nie może być żadnych śladów wskazujących na jakieś naprawy. Niedopuszczalne są dylatacje wzdłuż ścian i między pomieszczeniami. Zweryfikować należy również odpowiedni spadek na balkonie.

Na co zwracać uwagę podczas odbioru nieruchomości?

Bardzo ważne jest sprawdzenie pionów i kątów ścian przy użyciu kątomierza i poziomicy. Na ścianach i suficie nie może być żadnych nierówności, wybrzuszeń, zarysowań. Jakość robót malarskich można zweryfikować za pomocą światła latarki. Znaczenie ma także rozmieszczenie gniazdek, okien, parapetów, włączników. Przebarwienia i plamy na ścianie świadczą zwykle o zawilgoceniu, czyli niewłaściwie wykonanym dachu. Bardzo ważna jest stolarka okienna i drzwiowa. Należy ją sprawdzić pod kątem szczelności, prawidłowego otwierania się i zamykania. Przyjrzeć trzeba się również wykonaniu parapetów i zachowaniu odpowiedniego spadku. Skontrolować należy instalacje elektryczne gazowe i grzewcze. Sprawdzić należy, czy w gniazdkach przepływa prąd za pomocą próbnika napięcia oraz wykluczyć przepięcia. Wszystkie instalacje muszą być prowadzone zgodnie ze schematem widniejącym w dokumentacji, dotyczy to także instalacji kanalizacyjnej i wodociągowej. Istotne będą sprawność wentylacji i doprowadzenie multimediów.

Odbiór mieszkania samodzielnie czy z fachowcem?

Odbiór mieszkania od dewelopera można przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalisty w postaci doświadczonego inżyniera. Współpraca z fachowcem nie wiąże się z dużym wydatkiem, a pozwala uchronić się przed bardziej dotkliwymi stratami finansowymi. Inżynier dysponuje wiedzą i specjalistycznym sprzętem, dzięki czemu jest on w stanie wykryć rozmaite wady i niedociągnięcia. Trzeba też pamiętać o tym, że podczas samodzielnego odbioru mieszkania wiele rzeczy się pomija. Wynika to głównie z nieznajomości prawa budowlanego i braku obiektywności. Ostatni etap przed odebraniem kluczy jest dla inwestora bardzo emocjonującym przeżyciem, więc łatwo coś przeoczyć lub przymknąć na to oko.

Dlaczego warto odbierać mieszkanie z doświadczonym inżynierem?

Inżynier każdego miesiąca dokonuje odbioru wielu nieruchomości. Wie on dokładnie, na co zwracać szczególną uwagę i jakie triki stosują deweloperzy. Kolejną kwestią jest to, że fachowiec potrafi uargumentować słuszność wpisania konkretnych wad do protokołu odbioru technicznego. Przekłada się to na wymuszenie na deweloperze usunięcia wszystkich usterek znajdujących się na liście. Musi on to zrobić we własnym zakresie, na swój koszt i w ustalonym terminie. Doświadczony inżynier zna normy budowlane i przepisy prawa, dysponuje kamerą termowizyjną, która wskazuje nawet na mostki termiczne, zawilgocenia itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kim jest rzeczoznawca majątkowy

Kim jest rzeczoznawca majątkowy, jak można nim zostać?

Następny artykuł
badanie termowizyjne budynku

Badanie termowizyjne budynku - czym jest, ile kosztuje?

Związane stanowiska