Koszt robocizny remontu mieszkania za m2 – z jakim wydatkiem musisz się liczyć?

Koszt robocizny remontu mieszkania za m2 może różnić się w zależności od zakresu zaplanowanych prac, cennika ekipy remontowej, lokalizacji nieruchomości oraz standardu wykończenia mieszkania. Sprawdź, jakie stawki mają fachowcy.
koszt robocizny remontu mieszkania za m2

Cennik usług wykończeniowych jest bardzo zróżnicowany. Koszt robocizny remontu mieszkania za m2 to nawet kilka tysięcy złotych. Sprawdź, od czego to zależy i jakie stawki obowiązują przy wybranych pracach wykończeniowych. To niezwykle ważne, jeżeli planujesz generalny remont mieszkania i chcesz oszacować, ile Cię to będzie kosztować.

Od czego zależy wycena robocizny przy remoncie mieszkania?

Koszt remontu mieszkania zależy od kilku czynników. Jedną z podstawowych części całego kosztorysu jest koszt pracy ekipy remontowej. Do tego należy doliczyć zakup materiałów budowlanych, ceny usług dodatkowych, a także kupno wyposażenia mieszkania. Najwięcej środków finansowych pochłaniają remont kuchni i remont łazienki, ze względu na specyfikę tych miejsc i potrzebę zakupu drogiego sprzętu AGD, armatury i mebli. Najtańszy jest przedpokój. W tym tekście sprawdzono jednak, ile kosztuje wykończenie mieszkania pod kątem samej robocizny na metr kwadratowy powierzchni. Średnie ceny mogą się wahać i zależy to m.in. od takich parametrów jak:

 • metraż nieruchomości;
 • zakres wykonywanych prac;
 • doświadczenie fachowców i ich cennik;
 • lokalizacja nieruchomości;
 • standard wykończenia mieszkania.

Standardowo remont mieszkania o powierzchni 70 m2 będzie tańszy od kosztu wykończenia mieszkania dwukrotnie mniejszego, jeżeli pod uwagę weźmie się cenę za pojedynczy m2.

Ile kosztuje remont mieszkania? Ceny wybranych prac wykończeniowych

Za robociznę przy remoncie mieszkania można zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za m2. Zależy to przede wszystkim od lokalizacji nieruchomości i zakresu prac. Standardowo do najtańszych prac należą m.in.: malowanie ścian i sufitu, montaż oświetlenia, czy też skuwanie starych płytek. Większe wydatki wiążą się z układaniem podłogi i paneli podłogowych, czy też ze zrobieniem wylewki. Jeżeli remont jest gruntowny i wymaga m.in. przeniesienia lub modernizacji instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej lub grzewczej, to wyliczenia będą jeszcze wyższe. Warto to uwzględnić w kosztorysie remontu.

Koszt robocizny remontu mieszkania za m2 – średnie ceny

Kosztorys podstawowych usług wygląda następująco:

 • skuwanie płytek podłogowych i ściennych – 40-60 PLN / m2;
 • wykonanie wylewki – 30-50 PLN / m2;
 • malowanie ścian – 15-25 PLN / m2;
 • położenie paneli – 30-40 PLN / m2;
 • położenie parkietu – 70-90 PLN / m2;
 • ułożenie płytek – 50-170 PLN / m2;
 • modernizacja instalacji – 100-200 PLN / punkt.

Do tego należy doliczyć koszty materiałów wykończeniowych, zakup mebli kuchennych i innych, a także nieoczekiwane wydatki. Szukając oszczędności, warto postawić na produkty ze średniej półki cenowej. Wówczas remont będzie tańszy, a sama robocizna przy małych pracach może wynieść 600, 900 lub 1500 PLN / m2. Gruntowny remont i bardziej zaawansowane prace remontowe to już wydatek rzędu kilku tysięcy złotych za m2. Wpływa to na ostateczny koszt remontu całego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
koszt remontu kuchni 15m2

Koszt remontu kuchni 15m2 – robocizna, materiały i wyposażenie

Następny artykuł
koszt remontu mieszkania 40m2

Koszt remontu mieszkania 40m2 – średnia cena

Związane stanowiska