Wełna mineralna i wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Interesujesz się budownictwem lub jesteś na etapie budowy domu? Jeśli tak, przyjdzie taki moment, w którym będziesz musiał kupić materiały do izolacji termicznej swojego budynku, a dokładnie jego ścian i dachu. Jednym z najbardziej polecanych przez specjalistów materiałów jest wełna szklana, wełna mineralna lub wełna skalna.

Sprawdź wszystkie rodzaje wełny mineralnej na stronie https://www.maldrew.com.pl/kategorie/docieplenia/izolacje-termiczne/welna

Z czego składa się wełna szklana i wełna skalna?

Pomimo że nazwy obu produktów są do siebie podobne, to jednak pomiędzy nimi jest sporo różnić. Każdy z tych materiałów reprezentuje wełnę mineralną, a różnice polegają na surowcach, z których są wykonane. W przypadku wełny szklanej jest to wymieszana szklana tłuczka i piasek kwarcowy z sodą, wypalany w wysokiej temperaturze. Tworzą się wówczas charakterystyczne włókna, a następnie formuje się z nich płyty wełny. W przypadku wełny skalnej, powstaje ona z różnego rodzaju minerałów, takich jak dolomit, granit itp. One również są kruszone i stapiane w bardzo wysokich temperaturach.

Dlaczego warto wybrać wełnę mineralną?

Na tle innych materiałów do izolacji termicznej, przede wszystkim styropianu, wełna mineralna wypada bardzo korzystnie. I to nawet pomimo wyraźnie wyższej ceny, którą trzeba za nią zapłacić. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to materiał wykorzystywany w domu dożywotnio, oszczędzanie na izolacji termicznej i akustycznej wydaje się nieuzasadnione. Jeżeli jednak nie przekonuje Cię to, aby zdecydować się na zakup droższej od styropianu wełny mineralnej, sprawdź jej inne zalety.

  • Odporność ogniowa. Podpalenie wełny mineralnej jest niemożliwe. Jest to materiał niepalny, znacznie zwiększający bezpieczeństwo przeciwpożarowe domów mieszkalnych. Wełna mineralna może być w nich używana nie tylko do izolowania dachów, ale także stropów, ścian działowych, nośnych oraz kominów dymowych. Wykorzystanie skalnej wełny mineralnej pomaga mieszkańcom zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa.
  • Izolacja akustyczna. Wełnę szklaną i skalną można zastosować do izolacji akustycznej ścian działowych. Rozwiązanie to jest bardzo polecane w domach szkieletowych oraz w przypadku ścian z płyt g-k w suchej zabudowie. Skuteczność izolacji będzie zależeć od tego, jaką grubość wełny mineralnej zastosujemy.
  • Łatwość układania. Wełna szklana lub skalna ma jeszcze jedną ważną zaletę, a jest nią łatwość formowania, przycinania i układania. Tu jednak należy wspomnieć o zasadach bezpieczeństwa. Montaż wełny powinien się odbywać z zastosowaniem specjalnych kombinezonów oraz środków ochrony dróg oddechowych. Dzięki nim zadbamy o swoje zdrowie i unikniemy przykrego zjawiska, jakim jest drapanie przez włókna wełny.

Czy wełna mineralna jest dobra do izolacji termicznej domów?

Jak najbardziej tak! Wełna ma bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła, co czyni ją optymalnym wyborem przy budowie domów energooszczędnych i pasywnych. Wiele osób wykorzystuje wełnę wyłącznie do izolacji dachu, ale tak samo dobrze nadaje się ona do izolowania ścian. Do tego służy wełna fasadowa, sprzedawana w płytach. Jest ona twardsza od klasycznej wełny w rolce i pozwala z łatwością wykonać na niej warstwę wierzchnią tynku cienkowarstwowego. Wełnę mineralną najczęściej wykorzystuje się do ocieplania ścian budynków w konstrukcji szkieletowych, w których stanowi wypełnienie przestrzeni między słupami i belkami.

Wełna elewacyjna jest także polecanym materiałem w przypadku budowy domów ze ścianą ogniową. Ze względów bezpieczeństwa musi ona być wykonana z materiałów niepalnych. Niepalność jest główną zaletą wełny mineralnej.

Materiał promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak eleganckie stojaki na kwiaty na stół mogą odmienić wystrój Twojego domu?

Następny artykuł
remont domu z lat 70

Remont domu z lat 70. – czy opłaca się bardziej niż budowa nowego obiektu?

Związane stanowiska