Proste i gładkie ściany to najlepsza wizytówka dobrze przeprowadzonego remontu. Tylko takie podłoże będzie odpowiednie do dalszych prac wykończeniowych. Szpachlowanie ścian to proces, w którym uzyskiwana jest ostateczna struktura powierzchni. Jak go przeprowadzić, żeby wnętrze było estetyczne?
Gładź na ściany – po co jest nakładana?
Każdy nowy budynek murowany pokrywa się warstwą tynku, który wyrównuje powierzchnię i zakrywa efekt niedoróbek murarskich. Jednak grube kruszywo stosowane do mieszaniny tynkarskiej nie zapewnia właściwej estetyki dla przestrzeni wewnątrz pomieszczeń. Dla uzyskania bardziej estetycznego efektu potrzebne jest szpachlowanie ścian. Dopiero po tym etapie ściana jest gładka i możesz ją malować, nakładać tapety czy płytki ceramiczne. Tego typu wykończenie wykonuje się także w przypadku nawierzchni z płyt g-k.
Charakterystyka szpachli do ścian
Materiały budowlane określane jako szpachla lub gładź wykonywane są z drobno mielonych kruszyw i spoiw. Szpachlowanie ścian pozwala dzięki temu osiągnąć efekt całkowicie gładkiej powierzchni bez porów czy drobnych zagłębień. Ponadto szpachla chroni materiały budowlane przed uszkodzeniem i reguluje zawartość wilgoci w powietrzu.
Nakładanie gładzi – co wybrać do aplikacji?
Zanim podpowiemy, czym szpachlować ściany, omówimy kwestię, jak przeprowadzić nakładanie gładzi. W zależności od rodzaju materiału budowlanego możesz przeprowadzić aplikację różnymi metodami. Wybór odpowiedniej techniki zależy także od wielkości powierzchni, jaką poddajesz wykończeniu.
Ręczne nakładanie gładzi
Aplikacja ręczna jest tradycyjną metodą szpachlowania ścian. Do nakładania można używać pacy lub kielni murarskiej. Wielu producentów opracowało także strukturę mas szpachlowych, która umożliwia nakładanie preparatów za pomocą wałków malarskich. W ten sposób przeprowadzenia prac przebiega znacznie szybciej. Łatwiejsze jest także szpachlowanie sufitu i wysoko położonych części ścian. Narożniki i trudno dostępne miejsca standardowo pokrywane są za pomocą ręcznej szpachelki.
Mechaniczne nakładanie gładzi na ściany
Gładź na ściany aplikowana metodami mechanicznymi to najszybszy sposób na pokrycie powierzchni tym materiałem. Technika sprawdza się przede wszystkim przy dużych powierzchniach o niewielkiej liczbie szczegółów czy załamań. Do aplikacji stosuje się agregaty, które wyrzucają masę pod ciśnieniem przez specjalne głowice. Dla zapewnienia odpowiedniej konsystencji masę musisz rozcieńczyć niewielką ilością wody. Po aplikacji szpachli do ścian, stworzoną powłokę musisz wygładzić i wyrównać.
Jak przygotować ściany do szpachlowania?
Zanim przystąpisz do szpachlowania ścian, musisz przygotować podłoże. Powierzchnia powinna być zwięzła i nie mogą znajdować się na niej luźne elementy. Jeśli będziesz aplikował masę na starą powierzchnię, upewnij się, że nie ma na niej farby. Za każdym razem podłoże wymaga zagruntowania, a przed przystąpieniem do pracy zbierz kurz za pomocą miotły lub wilgotnej gąbki. Przed aplikacją gładzi podłoże musi być suche.
Przygotowanie masy
Jesteś na placu budowy, a przed tobą stoi już odpowiednia gładź szpachlowa? Jak nakładać masę? Zacznij od jej przygotowania, co pozwoli zachować parametry wytrzymałościowe gotowego podłoża. Niezależnie od konsystencji z pewnością będziesz musiał dokładnie rozmieszać materiał. Dlatego do szpachlowania ścian musisz wyposażyć się w wiertarkę z końcówką mieszającą lub w specjalne mieszadło.
Szpachla do ścian w proszku
Mieszanki kruszyw wykorzystywane do szpachlowania ścian najczęściej dostępne są w formie sypkiej. Dlatego przed użyciem musisz rozrobić je z odpowiednią ilością wody. Dokładne proporcje opisane są na opakowaniu i w miarę możliwości staraj się dokładnie ich trzymać. Nieodpowiednia ilość wody może powodować problemy z wiązaniem lub utrzymaniem parametrów wytrzymałościowych gotowej powłoki. Po przygotowaniu składników musisz całość dokładnie wymieszać.
Szpachla do ścian gotowa do użytku
W marketach budowlanych dostępne są również gotowe mieszanki do aplikacji. Produkty w formie masy mają precyzyjnie dobrane proporcje składników. Z ich pomocą szpachlowanie ścian przebiegnie znacznie szybciej, ponieważ nie musisz łączyć ze sobą dwóch składników. Używanie gotowego produktu nie zwalnia cię jednak z obowiązku wymieszania masy. Może być potrzebne także dodanie niewielkiej ilości wody, jednak zawartości nie powinna przekraczać 2-3% pojemności opakowania.
Nakładanie gładzi szpachlowej
Wcześniej wymieniliśmy sposoby aplikacji masy szpachlowej. Niezależnie od techniki, prace przeprowadź małymi partiami, niekoniecznie nakładając masę na całą ścianę. Zadbaj o to, żeby ilość masy była wykorzystana do aplikacji jednej partii. Po wyschnięciu mieszanka nie będzie nadawała się już do użytku. Jeśli szpachlujesz całe pomieszczenia zacznij od wykończenia sufitu, a następnie ścian. Nie ma znaczenia, w którym kierunku wykonasz szpachlowanie ścian.
W ilu warstwach nakładać szpachlę do ścian?
Część specjalistów uważa, że odpowiednio przeprowadzone szpachlowanie ścian nie wymaga nakładania drugiej warstwy. Grubość powłoki to zaledwie kilka milimetrów, dlatego dla wygładzenia większych nierówności może być jednak potrzebne nałożenia kolejnej warstwy. Często w aplikacji mechanicznej stosuje się technikę nakładania mokre na mokre, czyli nie będziesz musiał czekać na związane przed nałożeniem drugiej warstwy.
Gładzenie ścian na mokro
Najbardziej pracochłonnym etapem szpachlowania ścian jest gładzenie powierzchni. Prace musisz przeprowadzić już po nałożeniu całej partii mieszanki, ale jeszcze przed związaniem gładzi. Do pracy będzie ci potrzebna szpachla z wymiennym ostrzem o szerokości od 500 do nawet 1200 milimetrów w zależności od wielkości podłoża.
Jak położyć gładź bez szlifowania?
Zastanawiasz się, jak położyć gładź bez szlifowania? Na rynku możesz znaleźć preparaty, które nie wymagają polerowania. Zamiast tego konieczne będzie zebranie nadmiaru z powierzchni ściany, co także powoduje zapylenie, lecz jest mniej pracochłonne.
Czy warto zlecać szpachlowanie ścian specjalistom?
Sam proces szpachlowania ścian nie jest bardzo trudny, choć do osiągnięcia idealnego efektu potrzebne jest doświadczenie. Z pewnością nakładanie masy i gładzenie ścian jest bardzo czasochłonne. Jeśli zamierzasz zlecić te prace specjalistom, musisz liczyć się z pewnymi wydatkami.
Ile kosztuje położenie gładzi przez fachowców?
Nakładanie gładzi szpachlowej jest jednym z etapów wykańczania powierzchni pomieszczenia. W związku z tym z reguły cena tego procesu wliczona jest w koszt całkowitego wykończenia ścian. Jeśli chcesz zlecić jedynie szpachlowanie ścian, musisz liczyć się z wydatkiem od 15 złotych za m2 powierzchni. Do tego dochodzą koszty związane z przygotowaniem i gruntowaniem podłoża, co podnosi cenę do minimum 20 złotych.
W artykule udzieliliśmy kilku porad dotyczących tego, jak szpachlować ściany. Jeśli masz doświadczenie w pracach budowlanych, pewnie poradzisz sobie z tym bez problemu. Musisz jednak mieć świadomość, że szpachlowanie ścian wymaga doświadczenia i cierpliwości. Jeśli nie dysponujesz żadnym z tych zasobów, lepiej powierz gipsowanie ścian specjalistom.