Jak wygląda konstrukcja dachu kopertowego i ile to kosztuje?

dach kopertowy

Coraz więcej osób decyduje się na dach kopertowy. Czy zawsze jest to dobra decyzja? Ile trzeba zapłacić za dach czterospadowy? Jak wygląda konstrukcja dachu kopertowego? Ten tekst rozwieje twoje wątpliwości.

Coraz częściej na wsiach i przedmieściach miast można zauważyć domy z dachem kopertowym. To rozwiązanie, które ma liczne zalety i sprawia, że dom wygląda bardzo oryginalnie. Wiele osób marzy o właśnie o tym, aby rodzinny dom zdobił właśnie piękny dach czterospadowy.

Konstrukcja ta ma jednak też pewne wady, które każdy musi znać przed podjęciem tej niezwykle ważnej decyzji. Dach kopertowy jednak bezsprzecznie podnosi walory estetyczne całego budynku

Konstrukcja dachu kopertowego

Dach kopertowy inaczej nazywany jest dachem czterospadowym. Nazwa związana jest oczywiście z faktem, że tego typu dach ma co najmniej cztery ukośne powierzchnie i brak w nim typowych dla dachu dwuspadowego ścian szczytowych.

Dach kopertowy – schemat

Konstrukcja dachu czterospadowego składa się z czterech połaci dachu. Kopertowy dach ma dwie powierzchnie w kształcie trójkąta oraz dwie w kształcie trapezu. Wymusza to oczywiście typową dla tego rodzaju dachu konstrukcję samej więźby, która utrzymuje pokrycie dachowe (na przykład dachówkę ceramiczną). Najczęściej spotyka się wówczas konstrukcję płatwiowo-kleszczową. Oczywiste jest, że należy poradzić się specjalisty, który będzie wiedział, jak wymierzyć dach kopertowy.

Jaki strop przy dachu czterospadowym?

Decydując się na projekt dachu kopertowego, będziesz musiał podjąć też decyzję co do pokrycia. Od jego ciężaru zależy bowiem konstrukcja. To także moment na rozstrzygnięcie, czy w domu zastosowany zostanie wylewany strop betonowy. Jeśli nie, dach kopertowy może zostać zbudowany w oparciu o prefabrykowaną więźbę z użyciem specjalnych dźwigarów. Cała konstrukcja oparta jest w takim wypadku na ścianach zewnętrznych. Przyspiesza to także powstawanie całego zadaszenia. Nie jest to jednak konieczne i osoba tworząca dany projekt może najlepiej doradzić, jak zrobić dach kopertowy na konkretnym budynku.

Kiedy dach czterospadowy jest dobrym rozwiązaniem?

Budowa dachu kopertowego to przede wszystkim kwestia estetyki. Nadaje całej konstrukcji lekkości i sprawia, że sam dach jest dla domu ogromną ozdobą. Wiąże się to jednak oczywiście z dużymi kosztami. Jeśli chodzi o dach kopertowy, konstrukcja jest bardziej skomplikowana i trzeba użyć więcej materiałów.

Kopertowy dach – gdzie będzie odpowiedni?

Dachy kopertowe najczęściej montuje się na domach parterowych. Poddasze użytkowe w porównaniu do dachu dwuspadowego jest tutaj bowiem znacznie ograniczone. Konieczne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni poddasza. Związane jest to z występowaniem w tym przypadku czterech skośnych połaci dachu.

Nie tylko dla domów parterowych

Zdarza się jednak oczywiście, że na tego typu konstrukcję decydują się inwestorzy, którzy chcą w swoim domu posiadać dwie kondygnacje. Wiąże się to jednak ze zdecydowanie podwyższonymi kosztami całej inwestycji. Nie każdy w związku z tym chce się wówczas zdecydować na dach kopertowy.

Dach kopertowy. Więźba to jego mocna strona

Tym, co jest niezwykle istotną zaletą konstrukcji czterospadowej jest właśnie więźba. Jej konstrukcja jest bardzo mocna, co daje większą pewność w kwestii wytrzymałości budynku.

Szczególnie dobrym rozwiązaniem może być dach kopertowy w przypadku stawiania domu na działce, która jest mocno odsłonięta. Dach czterospadowy jest wyjątkowo odporny na mocne porywy wiatru. Kopertowy dach jest ponadprzeciętnie sztywną konstrukcją. Nie tylko sama estetyka przemawia za tego typu rozwiązaniem, lecz także trwałość. Pomyśleć powinni o niej zwłaszcza inwestorzy, którzy stawiają dom parterowy na działce nieosłoniętej od wiatru.

Dach kopertowy – poddasze nie dla każdego będzie wystarczające

Jeśli chodzi o wady, domy z dachem kopertowym przede wszystkim cechuje mała ilość miejsca na poddaszu, która raczej uniemożliwia zaadaptowanie go w przyszłości na cele użytkowe. To rozwiązanie zatem szczególnie nie przypadnie do gustu rodzinom planującym niewielki parterowy dom. Życie potrafi zaskakiwać i dach kopertowy potencjalnie może uniemożliwić rozbudowę domu w przyszłości, gdyby było to konieczne.

Nie oznacza to oczywiście, że kopertowy dach uniemożliwia zupełnie korzystanie z poddasza. Miejsca jest mniej, ale nadal może być ono używane w celu przechowywania niepotrzebnych chwilowo przedmiotów. Można też tam montować różnego rodzaju instalacje.

Konstrukcja dachu czterospadowego a okna dachowe

Jeśli zdecydujesz się na dach kopertowy, poddasza niestety nie będziesz mógł doświetlić poprzez zamontowanie zwykłych okien. W takiej konstrukcji nie występują bowiem ściany szczytowe, w których byłoby możliwe ich osadzenie. Aby jednak doświetlić poddasze, możesz zastosować okna dachowe zamontowane w połaci dachu.

Co więcej, tego typu konstrukcja pozwala na zamontowanie lukarn, które mogą wyjątkowo dobrze wpłynąć na wygląd całego budynku.

Dach kopertowy. Czy warto?

Na koniec warto postawić sobie pytanie – czy warto decydować się na dach kopertowy? Odpowiedź nie jest oczywiście prosta. Wszystko zależy od twoich potrzeb. Warto rozważyć dach kopertowy jeśli:

  • jesteś gotów zrezygnować z dużego poddasza;
  • twój budżet budowlany jest na tyle duży, że możesz sobie pozwolić na taką inwestycję;
  • dom powstanie na działce, która jest narażona na mocne porywy wiatru.

Kiedy budowa dachu kopertowego się nie opłaci?

Dach kopertowy nie będzie jednak dobrą inwestycją, jeśli będziesz chciał zagospodarować poddasze. Jeśli twój budżet jest bardzo napięty i z powodu dachu miałbyś zdecydować się na zbyt wiele kompromisów, być może warto zdecydować się na klasyczny, dwuspadowy dach. Odpowiedni dobór dachówki i pozostałych elementów może zrekompensować rezygnację z wymarzonego kształtu dachu.

Podsumowując, dach kopertowy jest niezwykle ciekawą konstrukcją, która może nadać lekkości bryle twojego domu. Sprawi też, że cała budowla będzie bardziej odporna na porywy wiatru. O tym, czy warto inwestować w taki dach, zadecydować musisz już jednak sam. Warto wziąć pod uwagę wskazane wady oraz zalety takiego rozwiązania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak odpowietrzyć kaloryfer

Zimny grzejnik? Dowiedz się, jak odpowietrzyć kaloryfer!

Następny artykuł
wiązary dachowe

Czy warto wykorzystać wiązary dachowe podczas budowy domu?

Związane stanowiska