Budowa domu samemu – jakie prace możesz, a których nie możesz prowadzić samodzielnie?

budowa domu samemu

Budowa domu samemu kusi szczególnie majsterkowiczów i złote rączki. Wiele prac na budowie można wykonać własnoręcznie i dzięki temu wygenerować oszczędności, jednak nie wszystkie. Dowiedz się, w jakim zakresie możliwe jest budowanie domu samemu.

Wiele osób mających doświadczenie budowlane rozważa budowę domu samemu. Jednak budynek jednorodzinny nawet o prostej konstrukcji, to spore wyzwania dla jednej osoby. Nawet wspierając się sąsiadami, możesz nie być w stanie wykonać wszystkich prac. W poradniku poszukamy odpowiedzi, czy budowanie domu samemu jest możliwe.

Samodzielna budowa domu – sposób na oszczędności

Specjaliści z dziedziny budownictwa i kosztorysowania szacują, że koszt budowy domu to w 80 procentach materiały, a w około 20 robocizna. Przy kwotach nowych budynków, sięgających kilkuset tysięcy złotych, suma możliwa do oszczędzenia na unikaniu ekip budowlanych prezentuje się bardzo kusząco. Właśnie dlatego samodzielna budowa domu jednorodzinnego kusi wielu majsterkowiczów. Wcześniej koniecznie zadbajcie jednak o formalności, dzięki którym można uniknąć nieporozumień jak to dotyczące tego, czy mąż dopisał żonę do domu (o problemach w tej kwestii można przeczytać na stronie https://zycie.net/maz-nie-chce-mnie-dopisac-do-domu/). Warto postarać się, aby dom nie stał się powodem do sporów.

Jak samemu wybudować dom?

W wielu poradnikach internetowych możesz znaleźć informacje o tym, jak samemu wybudować dom. Czasem przedstawiona jest dokumentacja zdjęciowa z realizacji i opis, że jeden człowiek samemu wybudował dwukondygnacyjną konstrukcję. Jednak zawsze w materiale pojawia się informacja, że w pracach pomagały inne osoby lub firmy. Dlatego można śmiało postawić tezę, że budowa domu samemu jest niemożliwa. Wyjątek może stanowić dom letniskowy lub altana ogrodowa, jednak nie są to budynki całoroczne.

Budowa domu samemu – czego nie możesz zrobić sam?

Choć istnieje wiele prac, które możesz wykonać samodzielnie przy budowie domu, do niektórych potrzebni są specjaliści. Pozostawiamy kwestię maszyn budowlanych i ich obsługi, a przechodzimy tylko do najważniejszych ograniczeń. Na początek przy budowie domu samemu musisz skorzystać z usług geodety, który wyznaczy miejsce rozpoczęcia prac. Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu i kwalifikacji, musisz zatrudnić do tego fachowców.

Kolejne problemy pojawią się już przy odbiorach poszczególnych etapów prac. Na każdej budowie jest potrzebny kierownik, który prowadzi dziennika budowy i kontroluje zgodność realizacji z dokumentacją budowlaną. Tu także wymagane są specjalistyczne uprawnienia. Podobne problemy spotkają Cię przy odbiorach mediów czy wykonywaniu charakterystyki energetycznej obiektu. Dlatego budowa domu samemu bez zatrudnienia specjalistów z uprawnieniami jest niemożliwa.

Budowa domu – co można zrobić samemu?

Przejdźmy zatem do prac, które możesz wykonać sam, często nawet w pojedynkę. Jeśli potrafisz obsługiwać maszyny budowlane i masz uprawnienia, w zasadzie możesz rozpocząć od robót ziemnych. Budowa domu samemu może objąć wszystkie prace murarskie, ponieważ te nie są skomplikowane. Także montaż stolarki okiennej i drzwiowej, konstrukcji więźby dachowej czy ocieplenie nie powinno być problemem.

Przy odrobinie dobrej woli możesz również samodzielnie układać stropy. Obecnie na rynku znajdują się gotowe stropy prefabrykowane, które trzeba tylko ułożyć w wybranym miejscu. Zbrojenie czy wylewanie fundamentów także wydaje się stosunkowo łatwe do wykonania nawet dla jednej osoby. Jednak przy budowie domu samemu musisz uwzględnić pomoc rodziny czy znajomych na niektórych etapach. Nie wszystko uda się wykonać jednej osobie, choćby miała do dyspozycji najlepszy sprzęt.

Budowa domu samemu – podsumowanie

Czy można samemu wybudować dom? Z pewnością bez niczyjej pomocy możliwe jest wybudowanie domu w 90 procentach. Na niektórych etapach prac będą Ci potrzebni specjaliści, przy innych musisz liczyć na pomoc bliskich czy przysłowiowego szwagra.

Choć budowa domu samemu z pewnością jest opłacalna i możesz zaoszczędzić na tym sporo, nie obejdzie się bez wkładu własnego. W tej sytuacji, poza kosztem materiałów, jest to własny czas, który będziesz liczył nie w tygodniach, a miesiącach lub nawet latach. Jeśli zatem chcesz wprowadzić się do domu szybciej, niż po kilku latach, lepiej skorzystaj z usług profesjonalnych wykonawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
budowa budy dla psa

Budowa budy dla psa – zbuduj schronienie dla swojego pupila

Następny artykuł
budowa domu parterowego

Jakie wady i zalety ma budowa domu parterowego?

Związane stanowiska