Całoroczne i sezonowe domy bez pozwoleń na budowę – poznaj możliwości i zasady

całoroczne domy bez pozwoleń

Domy bez pozwoleń na budowę to marzenie inwestorów, którzy nie lubią odwiedzać gmachów urzędowych. Minimum formalności czeka też na tych, którzy chcą wznieść domy całoroczne. Poznaj zasady budowy domku bez pozwolenia na budowę.

Budowa domów mieszkalnych i sezonowych wiąże się z koniecznością przejścia wyboistej ścieżki formalnej. Nic dziwnego zatem, że wielkim zainteresowaniem cieszą się domy bez pozwoleń na budowę. Takie konstrukcje mogą mieć charakter sezonowy lub całoroczny. Z poradnika dowiesz się, jaki domek bez pozwolenia na budowę możesz postawić na swojej posesji

Całoroczny domek mieszkalny bez pozwolenia

Budowa domów mieszkalnych musi być wykonywana zgodnie ze sztuką budowlaną i zasadami bezpieczeństwa. Aby zapobiec nieprawidłowościom, przepisy wskazują na konieczność zatrudnienia specjalistów i wydłużenia ścieżki formalnej przy wznoszeniu obiektów. Jednak nowelizacja przepisów budowlanych z 28.06.2015 r. daje większe możliwości inwestorom, którzy chcą budować domek mieszkalny bez pozwolenia.

Przepisy dają niewielką, ale jednak wyraźną furtkę inwestorom. W myśl ustawy domy bez pozwoleń na budowę można budować w sytuacjach, kiedy obszar ich oddziaływania nie wychodzi poza obręb działki. W rzeczywistości chodzi o to, żeby budynki znajdowały się w znacznej odległości od innych obiektów i granicy działki. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki i domek mieszkalny bez pozwolenia nie może być:

  • obiektem wielorodzinnym;
  • bliźniakiem;
  • zabudowaniem na obszarze chronionym Natura 2000.

Domek bez pozwolenia na budowę – formalności potrzebne do rozpoczęcia prac

Brak trudnej ścieżki formalnej nie oznacza, że wcale jej nie ma. Przede wszystkim, domek bez pozwolenia na budowę musi być zaprojektowany i wykonany w zgodzie z założeniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ponadto będziesz musiał zgłosić chęć rozpoczęcia prac w urzędzie, któremu podlega parcela. Wówczas obowiązuje cię procedura zgłoszenia, a nie uzyskania pozwolenia.

Jak zgłaszać chęć budowy domów bez pozwoleń na budowę?

Procedura zgłoszenia chęci rozpoczęcia prac nad domami bez pozwoleń na budowę jest stosunkowo przyjazna. Wystarczy, że zdobędziesz zaświadczenie o prawie do korzystania z nieruchomości. Potrzebne będą też plan zagospodarowania terenu i szkice budynku, które może wykonać osoba bez kwalifikacji. Wniosek o rozpoczęcie prac nad domem bez pozwoleń na budowę musisz złożyć w starostwie lub urzędzie gminy.

Co ważne, samo złożenia wniosku nie upoważnia cię jeszcze do rozpoczęcia prac. Teraz to urzędnicy mają czas na sprawdzenie twojego wniosku i ocenę, czy wszystkie dokumenty są zgodne z założeniami. Jeśli nikt nie zgłosi zastrzeżeń i nie będzie potrzeby uzupełnienia dokumentacji, otrzymasz tak zwaną zgodę milczącą. Brak informacji z urzędu w ciągu 21 dni oznacza, że możesz rozpocząć prace nad domem bez pozwoleń na budowę

Sezonowy domek bez pozwolenia – co możesz wybudować?

Masz znacznie więcej możliwości, jeśli będziesz chciał wybudować letniskowy domek bez pozwolenia. W tym wypadku chodzi o budynki, które nie są przeznaczone do pobytu stałego, czyli nie wymagają ogrzewania i ocieplenia. Mogą to być jednak zarówno budynki wykonane w technologii drewnianej, jak i murowanej. W tym wypadku przepisy dokładnie określają nie tylko wymiary, ale także częściowo sposób wykonania obiektu.

Sezonowe domy bez pozwoleń na budowę mogą mieć powierzchnię nie większą niż 35 m2. Takie budynki muszą być jednokondygnacyjne, choć nie wyklucza to budowy antresoli wewnątrz. Konieczne jest także utrzymanie gęstości zabudowy, czyli maksymalnie jednego takiego obiektu na każde 500 m2 powierzchni działki.

Każdy domek bez pozwolenia musi spełniać założenia prawa budowlanego w zakresie zagospodarowania działki. Najważniejsze są tu odległości od sąsiedniego budynku, a także dystans ścian zewnętrznych od granicy działki. Ponadto, należy pamiętać, że w tym przypadku zawsze dominującym przepisem jest MPZP. Jeśli w myśl założeń tego planu obszar działki nie może mieć wspomnianych wymiarów czy powierzchni, domy bez pozwoleń na budowę nie mogą być na nim wznoszone.

Sezonowe domy bez pozwoleń na budowę – dodatkowe obiekty

Konstrukcje domów bez pozwoleń na budowę nie muszą być jedynymi obiektami na terenie posesji. Nawet bezpośrednio przy takich budynkach można tworzyć konstrukcje budowlane. Dzięki temu zagospodarowanie terenu poprawi funkcjonalność obiektu, jednak może utrzymać jego rekreacyjny charakter.

Bezpośrednio przy domach bez pozwoleń na budowę możesz wybudować taras lub ganek. Powierzchnia każdego z tych obiektów nie może być większa niż 35 m2. Ponadto, na terenie posesji możesz postawić garaż lub wiatę, jednak tu także obowiązuje zasada jednego obiektu na każde 500 m2> posesji. Podobne ograniczenia i możliwości obowiązują przy budowie altany w ogrodzie.

Dom bez zezwolenia – nowe przepisy

W momencie tworzenia tego tekstu do prac w sejmie przygotowana została ustawa, która ma na celu liberalizację przepisów. W ramach Nowego Ładu rządzący chcą wprowadzić nowe zasady. Dom bez zezwolenia będzie mógł mieć powierzchnię do 70 m2 i najwyżej dwie kondygnacje. To dwukrotnie większe wymiary niż przy dotychczasowych przepisach dotyczących domków letniskowych.

Możliwość wznoszenia domów bez pozwoleń na budowę o takiej powierzchni z pewnością ucieszy inwestorów budujących je powoli i niewielkim nakładem finansów oraz czasu. Jednak, takie przepisy spotykają się z głosami krytyki ze strony inspektorów budowlanych. Brak nadzoru może prowadzić do powstawania obiektów o wątpliwej jakości. Problem dotyczy także przyłączy, odbioru ścieków czy odpowiedniego zabezpieczenia placu budowy.

Dom jednorodzinny bez pozwolenia – czy warto?

Jak pokazują prowadzone statystyki, domy jednorodzinne bez pozwoleń na budowę powstają w stosunkowo niewielkiej ilości. Tylko kilka procent składanych wniosków to zgłoszenia prac. Wynika to z braku odpowiednich warunków do budowy, a także warunków technicznych na działce. Sytuację z pewnością zmienią nowe przepisy, jeśli zostaną zatwierdzone wbrew opiniom specjalistów.

Zamiast domów jednorodzinnych bez pozwolenia na zgłoszenie buduje się wiele obiektów o charakterze letniskowym. Inwestorzy chętnie korzystają też z przepisów, które pozwalają na budowę obiektów dodatkowych, jak tarasy, wiaty czy zabudowania gospodarcze. Dzięki temu letniskowe domki bez pozwolenia na budowę stają się miejscami o znacznej powierzchni i wielu możliwościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
budowa stawu

Budowa stawu hodowlanego – zrób to profesjonalnie i zgodnie z przepisami

Następny artykuł
budowa domu szkieletowego

Jak przebiega budowa domu szkieletowego? Etapy krok po kroku

Związane stanowiska