Papa termozgrzewalna – tani i dobry sposób na pokrycie dachu

papa termozgrzewalna

Wybór materiału do tworzenia pokrycia dachowego nie jest łatwym zadaniem. Przy dachach płaskich najczęściej wybierana jest papa termozgrzewalna. Jej układanie nie jest skomplikowane, a koszt materiału jest stosunkowo niski. Czy warto decydować się na wykończenia z użyciem tego materiału?

Czym jest papa zgrzewalna?

Papa termozgrzewalna nie należy do materiałów o najlepszej renomie. Nie jest też chętnie wykorzystywana przy tworzeniu pokrycia dachowego. Dlaczego? Wpływa na to fakt, że kojarzy się ją z materiałem starym i niezbyt trwałym, wykorzystywanym najczęściej do tworzenia izolacji na altanach i garażach.

Tymczasem papa termozgrzewalna to nowoczesny materiał, choć tworzony na bazie podobnych składników. Wykorzystuje się go nie tylko przy hydroizolacji wymagających dachów, ale także w innych częściach budynku.

Nowoczesna papa termozgrzewalna a papy starego typu

Największą różnicą pomiędzy papami starego typu a papami termozgrzewalnymi jest sposób ich nakładania. Wcześniej materiał mocowało się do podłoża za pomocą rozgrzanego lepiku lub smoły. Powodowało to spore trudności technologiczne związane z potrzebą utrzymania masy stale w wysokiej temperaturze. Ponadto ten materiał często nie zapewniał odpowiedniej przyczepności do podłoża.

Obecnie spodnia warstwa papy nawierzchniowej jest podgrzewana palnikiem gazowym bezpośrednio przed nałożeniem na podłoże. Topiąc się, papa zgrzewalna szybko i dokładnie przykleja się do powierzchni materiałów budowlanych. Jest to gwarancją lepszej przyczepności i pozwala dostosować kształt papy do nierówności podłoża.

Z czego zrobione są papy termozgrzewalne?

Nowoczesna papa zgrzewalna jest dostępna w wielu wariantach. Poszczególne produkty różnią się między sobą głównie grubością i charakterystyką zastosowanych materiałów. Pomimo wielu różnic, o których trochę szerzej napiszemy w dalszej części, budowa arkuszy jest podobna.

Budowa papy termozgrzewalnej wierzchniego krycia

Spoglądając od wierzchniej strony pokrycia, składają się na nią:

  • posypka – zapewnia papie ochronę przed rozmiękczeniem w wyniku działania wysokiej temperatury oraz chroni przed wiatrem czy deszczem, z reguły tworzy się ją z piasku lub drobnego kruszywa;
  • masa bitumiczna – pierwsza warstwa masy asfaltowej, która ma za zadanie stworzyć powłokę odporną na działanie wilgoci i zapewnić szczelność;
  • osnowa – warstwa siatki wykonanej z welonu szklanego, włókna szklanego lub tkanin poliestrowych, jest to rodzaj zbrojenia, który odpowiada za odporność papy termozgrzewalnej na uszkodzenia mechaniczne;
  • mieszanka bitumiczna – druga warstwa asfaltu, poprawiająca funkcjonalność papy i dodatkowo ułatwiająca zgrzewanie materiału;
  • folia poliolefinowa – nakładana na całej powierzchni masy w celu zabezpieczenia jej przed sklejeniem i utratą parametrów wytrzymałościowych, jest zdejmowana w czasie rozwijania rolki.

Dzięki takiej budowie papa termozgrzewalna osiąga doskonałe parametry wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto jest elastyczna i zachowuje szczelność nawet przy zmiennych temperaturach. Można nakładać ją nawet na podłoża nieregularne o strukturze porowatej.

Papy termozgrzewalne i ich zastosowanie

Powszechnie papy bitumiczne kojarzone są z wykończeniem połaci dachowych. Obecnie papy termozgrzewalne nie zniknęły z dachów, ale znajdują także inne zastosowania. Najczęściej można je spotkać w następujących miejscach:

  • dachy płaskie i o małym spadku do 15%;
  • dachy odwrócone nazywane też zielonymi;
  • izolacja fundamentów i podpiwniczonych ścian w budynku;
  • ochrona przeciwwilgociowa tarasów i balkonów;
  • membrany wodoszczelne w pomieszczeniach mokrych.

Papa zgrzewalna i jej podstawowe typy

Wcześniej wspominaliśmy o wielu wariantach papy termozgrzewalnej, dostępnej na rynku. Z uwagi na zastosowanie można wyróżnić dwa podstawowe typy. Papy termozgrzewalne dzielą się na cieńsze papy podkładowe, które stosowane są bezpośrednio na konstrukcję stropu lub dachu. W przypadku tworzenia membran wodoszczelnych i izolacji fundamentów wystarczy zastosować tylko tę jedną warstwę bitumiczną.

Nieco większą grubość ma drugi wariant, czyli papa termozgrzewalna wierzchniego krycia. W połaciach dachowych stosowana jest na warstwie papy podkładowej. Poza większą grubością charakteryzuje ją także estetyczne wykończenie w postaci dekoracyjnej posypki. Dzięki temu samodzielnie możesz wpłynąć na wygląd połaci dachowej.

Wady papy zgrzewalnej

Wcześniej wspominałem o wyjątkowych właściwościach połaci wykonanych z papy termozgrzewalnej. Niestety nie jest to materiał pozbawiony wad. Największą bolączką okazuje się słaba trwałość papy termozgrzewalnej, którą szacuje się na kilkanaście lat. W porównaniu do konstrukcji z dachówek ceramicznych gwarantujących niemal stuletnie zabezpieczenie jest to niewiele.

Papa termozgrzewalna jest materiałem nie tylko wodoszczelnym, ale także paroszczelnym. Oznacza to, że nie przepuszcza wilgoci z zewnątrz, ale także nie wypuszcza pary wodnej powstałej w pomieszczeniu. Może to prowadzić do wysokiej wilgotności pomieszczenia, nasiąkania ścian i stropów, a także ułatwiać rozwój pleśni i grzybów. Żeby pozbyć się wilgoci prowadzi się częste wietrzenie, co z kolei zmusza do bardziej intensywnego ogrzewania obiektu.

Papa zgrzewalna – cena

Ponieważ można rozróżnić wiele grubości i typów papy zgrzewalnej, cena także jest zróżnicowana. Najczęściej podaje się ją za metr kwadratowy powierzchni i mieści się w granicach od 10 do 15 złotych. Nieco niższe ceny mogą osiągnąć papy podkładowe, tymczasem gruba papa termozgrzewalna nawierzchniowa znajduje się w górnej części wspomnianych widełek. Z uwagi na charakterystykę papy, często na pokrycie dachowe mogą być potrzebne dwie warstwy, co także musisz uwzględnić w kosztorysie.

Czy można samodzielnie ułożyć papę termozgrzewalną na dachu?

Układanie papy termozgrzewalnej nie jest trudne, jednak wymaga odrobiny wiedzy i korzystania z palnika gazowego. Nie zawsze warto samodzielnie próbować wykonywać te prace, szczególnie jeśli nie masz wielkiego doświadczenia. Jeśli zechcesz powierzyć specjalistom prace przy papie termozgrzewalnej, cena będzie zaczynała się od 30 złotych za m².

Papa termozgrzewalna produkowana jest z tych samych tworzyw, co pokrycia dachowe stosowane przed dekadami. Obecnie jest jednak materiałem spełniającym wymagania nowoczesnego budownictwa. Szerokie spektrum zastosowania, przystępna cena i spora wytrzymałość sprawiają, że jeszcze przez wiele kolejnych dekad papa termozgrzewalna nie zniknie z dachów!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Wypisy z rejestru gruntów

Wypis i wyrys z rejestru gruntów – jak je pozyskać i do czego mogą się przydać?

Następny artykuł
domy z kontenerów

Domy z kontenerów – awangarda czy alternatywa?

Związane stanowiska