Jak zabezpieczyć niezamieszkały dom przed zimą, aby uniknąć poważnych zniszczeń?

Nie udało ci się dokończyć budowy lub remontu domu przed zimą? A może właśnie stałeś się dumnym właścicielem domu, który wymaga wielu prac, ale nie możesz podjąć się ich wykonania wcześniej niż po okresie zimowym? Trudne warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, mróz, intensywne opady śniegu, stanowią realne zagrożenie dla niezamieszkałego budynku, który nie jest właściwie chroniony.
jak zabezpieczyć niezamieszkały dom przed zimą

Nie licz na to, że „jakoś to będzie”. Dowiedz się, jak zabezpieczyć niezamieszkały dom przed zimą, by uniknąć poważnych szkód, a co za tym idzie – kolejnych wydatków, których przecież można uniknąć!

Jak zabezpieczyć niezamieszkały dom przed zimą? Fundamenty

Jeśli twój dom sprowadza się na tę chwilę do ścian fundamentowych, musisz je prawidłowo zabezpieczyć. W przypadku, gdy tego nie zrobisz, wilgoć i niesprzyjające warunki atmosferyczne poczynią wiele szkód, włącznie z poważnym uszkodzeniem materiałów. Jeśli dom jest niepodpiwniczony, zaimpregnuj ściany specjalnym środkiem, a następnie obsyp fundamenty z obu stron ziemią do poziomu gruntu. Fundamenty możesz też dodatkowo ocieplić przy pomocy specjalnych płyt XPS lub styropianu. Zadbaj też o poziomą izolację fundamentów, wykorzystując papę lub specjalną folię izolacyjną.

Jak zabezpieczyć niezamieszkały dom przed zimą? Stan surowy otwarty

Najistotniejszą kwestią jest zabezpieczenie dachu. Jeśli dom nie posiada jeszcze dachu „na stałe”, musisz stworzyć konstrukcję z desek i przykryć je papą lub/i plandeką. Zrób to w taki sposób, aby woda spływała poza obrys murów. Konieczne jest także zabezpieczenie okien i drzwi. Zabij je deskami lub płytami OSB. Co istotne, zostaw górą szczelinę na kilka centymetrów, aby do wewnątrz mogło dochodzić powietrze. Jeżeli dom wyposażony jest już w wodę, pamiętaj o opróżnieniu rur! Jeśli tego nie zrobisz, a woda zamarznie i zniszczy instalację, musisz liczyć się z ogromnymi szkodami i kosztami wymiany.

Jak zabezpieczyć niezamieszkały dom przed zimą? Dom niemal wykończony i gotowy do użytku

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub jeszcze nie możesz zamieszkać w domu, który zasadniczo już nadaje się do celów mieszkalnych, bo jest niemal w całości wykończony, musisz – i to bezwzględnie! – ogrzewać go. Jeśli tego nie zrobisz, ciągłe zamarzanie lub zawilgocenie wyrządzą wielkie zniszczenia. Pamiętaj o tym, że wewnątrz budynku, nawet jeśli nie ma w nim jeszcze lokatorów, temperatura nie może być niższa niż około 10°C.

Podsumowanie

Wiesz już wstępnie, jak zabezpieczyć niezamieszkały dom przed zimą. Nie zwlekaj z tym zadaniem do pierwszych mrozów. Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić prawidłowo, poradź się specjalistów. Ich usługa będzie się wiązać z mniejszym kosztem niż naprawa szkód, które zostaną poczynione przez niesprzyjającą aurę, gdy nie zabezpieczysz swojego dobytku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak zabezpieczyć altankę przed zimą

Jak zabezpieczyć altankę przed zimą? Czy jest to konieczny zabieg?

Następny artykuł
czy gruntować elewację przed zimą

Czy gruntować elewację przed zimą i czy można to zrobić samodzielnie?

Związane stanowiska