Budowa budy dla psa – zbuduj schronienie dla swojego pupila

budowa budy dla psa

Budowa budy dla psa zapewni czworonogowi schronienie przed zimnem i deszczem. Dobrze zaprojektowana i wykonana buda sprawi, że nie trzeba będzie zachęcać psa do skorzystania z takiego schronienia. Dowiedz się, jak i z czego zrobić budę dla psa.

Psy w ogrodzie to gwarancja poprawy bezpieczeństwa obiektu, a także spora przyjemność dla samego zwierzęcia. Jednak czworonogi, które wiele godzin w ciągu dnia spędzają na zewnątrz, potrzebują własnego kąta. Budowa budy dla psa to stworzenie bezpiecznego i ciepłego miejsca do wypoczynku. Jak zrobić budę dla psa? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku.

Budowa budy dla psa przed domem

Udomowione zwierzęta od początku miały pomagać człowiekowi. Zadaniem psa było pilnowanie siedlisk ludzkich przed dzikimi zwierzętami i nieproszonymi gośćmi. Obecnie psy traktowane są jako towarzysze, a do pilnowania obiektów wykorzystujemy nowoczesne technologie. Jednak budowa budy dla psa oznacza stworzenie zwierzęciu warunków do przebywania w swoim ulubionym otoczeniu. Dobrze wykonana buda dla psa będzie dawała mu schronienie i bezpieczeństwo.

Budowa budy dla psa – najważniejsze zagadnienia

Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy pies był przypięty na łańcuchu przed wejściem do domu i miał swoim widokiem straszyć nieproszonych gości. Obecnie psy nie mają nikogo straszyć, a budowa budy dla psa to stworzenie schronienia dla zwierzęcia, a nie straszaka na obcych. Dlatego przed rozpoczęciem prac musisz znaleźć odpowiednie miejsce do lokalizacji budowli, zadbać o właściwe wymiary i sposób jej wykończenia.

Budowa budy dla psa – lokalizacja

Gdzie powinna się znaleźć buda dla psa? Znajdź miejsce, z którego zwierzę będzie miało dobry przegląd otoczenia. Może to być w pobliżu wejścia do domu lub w ogrodzie w ustronnym miejscu. Unikaj budowy budy dla psa w bezpośrednim sąsiedztwie drogi, chodnika czy ogrodzenia. Uszanuj to, że zwierzę także od czasu do czasu chce mieć trochę spokoju. Przy ulicy lub chodniku będzie to niemożliwe.

Jak zbudować budę dla psa – wymiary schronienia

Buda dla psa musi mieć odpowiednią wielkość, aby zwierzę czuło się wewnątrz komfortowo. Musisz dopasować konstrukcję do wielkości zwierzęcia, dlatego najlepiej będzie zmierzyć jego legowisko i pomierzyć samego czworonoga. Jeśli zwierzak jest jeszcze mały i nie osiągnął ostatecznych wymiarów, wymiary dorosłego osobnika niezbędne do projektu i budowy budy dla psa znajdziesz w internecie.

Jak zbudować budę dla psa? W rzucie buda musi być kilkanaście centymetrów większa z każdej strony od legowiska. Z koeli wysokość powinna umożliwić zwierzęciu siedzenie w wyprostowanej pozycji. Musisz także dokładnie zaplanować wejście. Musi być większe o około 10 centymetrów niż wysokość i szerokość zwierzęcia.

Z czego zrobić budę dla psa?

W sklepach internetowych można znaleźć budy dla psów wykonane z tworzywa sztucznego. Można też trafić na poradniki opisujące budowę budy dla psa ze stali lub w formie murowanej. Zastanawiasz się, z czego zrobić budę dla psa? Pamiętaj, że to nie konstrukcja designerska, tylko schronienie dla czworonoga. Dlatego najlepiej wybierz materiał, z którego łatwo stworzysz miejsce ciepłe i wygodne. Naturalnym materiałem wydaje się zatem drewno, które jest ciepłe w dotyku i łatwo można je formować.

Budowa budy dla psa krok po kroku

Często traktujemy miejsce dla psa jak jego dom i takim też staramy się je stworzyć. Dlatego budowa budy dla psa krok po kroku może przypominać nieco budowę domów szkieletowych. Tu także musisz zacząć od wykonania solidnej podstawy, czyli utwardzenia podłoża i wybudowania na nim szkieletu podłogi. Następnie przychodzi kolej na budowę ścian z pionowych krawędziaków połączonych poprzecznymi belkami.

Dalej budowa budy dla psa przypomina już niemal wszystkie konstrukcje budynków, ponieważ musisz stworzyć więźbę dachową. Z reguły stosuje się dachy dwuspadowe, jako najłatwiejsze do wykonania i skuteczne w odprowadzaniu wody. Konstrukcja więźby może być mniejszą kopią klasycznej więźby dachowej. Nie zapominaj też o dokładnym połączeniu ze sobą krokwi z murłatą.

Konstrukcja budy dla psa – pomyśl o izolacji

Przy budowie budy dla psa musisz pamiętać o trudnych warunkach atmosferycznych, które mogą doskwierać zwierzęciu na wiosnę i jesienią. Niskie temperatury wieczorami i opady deszczu mogą być mniej uciążliwe, jeśli zamontujesz odpowiednie izolacje.

Konstrukcja budy dla psa przypomina budowę domu, dlatego także izolacja będzie podobna. Do uszczelnienia dachu użyj membrany przeciwwilgociowej, a jako połać możesz zastosować gont bitumiczny. Izolacja przeciwwilgociowa przyda się również od gruntu. Z kolei do izolacji termicznej możesz użyć wełny mineralnej lub styropianu. Zamocuj cienkie warstwy od strony podłoża i pod połacią dachową, a zapewnisz zwierzęciu komfort termiczny.

Budowa budy dla psa nie jest zadaniem trudnym i nawet jako początkujący majsterkowicz powinieneś sobie z tym poradzić. Sam proces budowy i dopasowanie konstrukcji do potrzeb zwierzęcia będzie formą odwdzięczenia się mu za towarzystwo i pilnowanie domu.

Artykuł powstał we współpracy z zwierzaki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
budowa dachu dwuspadowego

Budowa dachu dwuspadowego – przebieg prac i koszt wykonania dachu

Następny artykuł
budowa domu samemu

Budowa domu samemu – jakie prace możesz, a których nie możesz prowadzić samodzielnie?

Związane stanowiska