W naszym klimacie lato nie rozpieszcza nas długimi miesiącami słonecznej pogody. Mimo wszystko chętnie projektujemy i wykonujemy tarasy w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach. Jednym ze sposobów na wydłużenie okresu umożliwiającego odpoczynek w tej przestrzeni jest zabudowa tarasów.
Taras zabudowany czy zadaszony?
Taras kojarzy się z odpoczynkiem na świeżym powietrzu i letnimi wieczorami przy grillu. Kapryśne warunki pogodowe sprawiają, że często projektowane jest dodatkowo zadaszenia nad tą przestrzenią. Dach chroni przed nagłym letnim deszczem i umożliwi kontynuowanie odpoczynku. Zabezpiecza też meble ogrodowe, które można zostawić na zewnątrz. Jednak dopiero zabudowa tarasów umożliwia korzystanie z nich nawet w okresie jesiennym i zimowym. Pojęcie zabudowa tarasów odnosi się do stworzenia nie tylko przegrody poziomej w postaci dachu. To także pionowe przegrody, czyli zabudowa ścian wokół tarasu. W zależności od materiałów użytych do tworzenia zabudowy tarasów i sposobu wykonania tej pracy może przynieść różne korzyści. Przede wszystkim chroni użytkowników przed wiatrem. Wykonana z nieprzezroczystych materiałów stworzy też osłonę przed promieniami słonecznymi.
Przeszklony taras – charakterystyka
Szczególnym przykładem zabudowy jest całkowicie i szczelnie przeszklony taras. Taka konstrukcja będzie stanowiła dodatkową izolację termiczną dla całego obiektu. Zabezpieczy przed ucieczką ciepłego powietrza z mieszkania i jednocześnie stworzy dodatkowe pomieszczenie. Taka zabudowa tarasów często nazywana jest też ogrodem zimowym, ponieważ umożliwia odpoczynek nawet w mroźne dni. Całkowicie przeszklone ściany umożliwiają cieszenie się bajkowymi śnieżnymi widokami za oknem.
Taras zabudowany – jakich materiałów użyć?
Prace związane z zabudową tarasów z reguły przeprowadza się z myślą o tym, żeby ograniczyć ucieczkę ciepłego powietrza i ochronić pomieszczenia przed innymi czynnikami atmosferycznymi. Ważne jest jednak umożliwienie dostępu promieni słonecznych w możliwie najwyższym stopniu. Dlatego do zabudowy tarasów stosuje się transparentne materiały.
Szkło hartowane
Najpopularniejsze są przeszklenia ze szkła hartowanego. Materiał jest trwały i estetyczny, a z wewnątrz tarasu doskonale widać całe otoczenie. Grube tafle szkła wolno się nagrzewają, dlatego w lecie na tarasie nie będzie bardzo duszno. Musisz się liczyć z tym, że zabudowa tarasów wykonana ze szkła hartowanego jest relatywnie droga.
Płyta poliwęglanowa
Innym materiałem stosowanym do zabudowy tarasów jest płyta poliwęglanowa. W tym wypadku cena za metr kwadratowy materiału jest znacznie niższa. W niektórych sytuacjach łatwiejsze jest mocowanie płyty do powierzchni konstrukcji nośnej. Na uwagę zasługuje także odporność na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia. Problemem jest komorowa budowa płyt, która ogranicza przepuszczalność promieni słonecznych. Dlatego najczęściej płyty z tworzyw sztucznych stosuje się do pokrycia zadaszenia tarasów czy balkonów.
Jak wykonać oszklenie tarasu?
Zabudowa tarasu w bloku czy przed domem najczęściej wykonywana jest w oparciu o takie same metody. Tworzona jest rama aluminiowa lub stalowa, którą wykonuje się z profili z wpustem na szybę. Dodatkowo wprowadzane są części przesuwne konstrukcji, wykonywane na specjalnych rolkach poruszających się po prowadnicach. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabudowa tarasów zimą daje izolację, tymczasem w porze letniej można wpuścić do wewnątrz nieco świeżego powietrza.
Systemy zabudowy tarasów
Na rynku dostępne są gotowe systemy, z których wykonuje się zabudowę tarasów. Można zamówić na wymiar profile i przeszklenia lub zlecić przygotowanie zabudowy specjalistycznej firmie. Jeśli zamierzasz samodzielnie wykonać oszklony taras z płyt poliwęglanowych, możesz skorzystać z ich właściwości i bezpośrednio przykręcić je do konstrukcji z profili drewnianych czy aluminiowych. Pamiętaj o tym, aby zaizolować szczeliny powstałe pomiędzy nimi i wykorzystać do pracy specjalne wkręty z uszczelką przy kołnierzu.
Zabudowa tarasu drewnianego
Jeśli chcesz zabudować balkon i taras w domach wykonanych z drewna lub altanach wypoczynkowych, przeszklenie będzie wydawało się mało funkcjonalne. Szkło kojarzone jest głównie z zabudową miejską i nowoczesnymi obiektami. Tymczasem w domach wzniesionych na łonie natury szklana zabudowa tarasów może całkowicie zniszczyć estetykę obiektu. Dlatego w takich miejscach stosuje się zabudowę z elementów drewnianych, akceptując jej niedoskonałości.
Elementy drewniane, w odróżnieniu od szkła, nie przepuszczają promieni słonecznych. Nie stanowią też dobrej izolacji termicznej, a ich zalety ograniczają się do zabezpieczenia tarasu przed podmuchami wiatru czy deszczem. Do zabudowy tarasów stosuje się płot lamelowy lub deski podbitkowe na ścianach bocznych.
Zabudowa tarasów z drewna i szkła
Czasem stosowane jest jeszcze jedno rozwiązanie łączące zalety szkła i estetykę drewna. Zabudowę wykonuje się z desek ułożonych w poziomie i z pozostawieniem kilkunastocentymetrowej wolnej przestrzeni pomiędzy nimi. Do takiego stelaża od wewnątrz można przymocować szkło hartowane, a łączenia ukryć po wewnętrznej stronie konstrukcji. Niestety taka zabudowa tarasów jest stosunkowo droga i w znacznym stopniu ogranicza dostęp promieni słonecznych.
Zabudowy tarasów – cennik
Wcześniej wymieniono kilka sposobów na to, jak wykonać zabudowany taras czy balkon. W zależności od tego, który wariant wybierzesz, będzie miał on inną cenę. Najtańszym rozwiązaniem jest wykonanie osłony z płotu lamelowego. W marketach budowlanych dostępne są gotowe konstrukcje o wymiarach 180×180 cm, których ceny zaczynają się od 40 złotych. Taka zabudowa tarasów nie wymaga też stosowania wymagających konstrukcji stelaży, ponieważ wystarczy zamocować ją do wsporników dachowych.
Szklana zabudowa balkonu – cena
Nieco więcej zapłacisz, tworząc oszklenie tarasu. Tutaj możesz wybrać jednego z wykonawców oferujących swoje usługi na rynku. Cena za metr kwadratowy konstrukcji w systemie ramowym kosztuje około 600 złotych, do czego dochodzą dodatkowe koszty prowadnic. Zabudowa tarasów może być wykonywana ze szkła transparentnego lub przezroczystego w zależności od twoich upodobań.
Szklana zabudowa tworzona samodzielnie
Możesz też spróbować samodzielnie przeprowadzić prace przy montażu zabudowy. Szklana zabudowa tarasu będzie wymagała zastosowania tafli szkła hartowanego. Tu w zależności od grubości szkła, perforacji czy struktury zapłacisz od 300 do nawet 700 złotych za m². Do tego musisz doliczyć profile aluminiowe w cenach rozpoczynających się od 15 złotych za metr bieżący. Dochodzi również koszt ramy, kotew montażowych i innych akcesoriów potrzebnych do przeprowadzenia prac.
Nieco tańsze są płyty poliwęglanowe, których ceny mierzą się w granicach od 40 do 100 złotych za m². Zaletą tego materiału jest możliwość przykręcenia go bezpośrednio do konstrukcji drewnianych. Taka zabudowa tarasu drewnianego nie będzie jednak ruchoma.
Czy warto inwestować w zabudowę tarasów?
Zabudowa tarasów znajduje tyle samo zwolenników, co przeciwników. Część osób podkreśla utratę naturalnego charakteru tarasu czy balkonu, inni uznają je za dodatkową atrakcję w sezonie jesiennym i zimowym. Biorąc pod uwagę długość lata w naszej szerokości geograficznej i potrzebę utrzymania ciepła wewnątrz mieszkania, warto wziąć pod uwagę taras zabudowany.