Na czym polega budowa domu systemem gospodarczym – najważniejsze zagadnienia

budowa domu systemem gospodarczym

Budowa domu systemem gospodarczym to inaczej wykonanie budynku własnym nakładem środków. To inwestor jest odpowiedzialny za szereg zadań, które normalnie przejmują firmy wykonawcze. Jednak do budowania domu systemem gospodarczym zachęcają korzyści finansowe.

Szacuje się, że budowa domu systemem gospodarczym dotyczy co drugiego budynku jednorodzinnego w naszym kraju. Zamiłowanie do samodzielnego wykonawstwa i szansa zaoszczędzenia sprawiają, że ten sposób wznoszenia budynków nie traci na popularności. Jak powinna przebiegać budowa domu systemem gospodarczym krok po kroku i na jakie oszczędności można liczyć?

System gospodarczy budowy domu – co to znaczy?

Budowa domu to spore przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych, ale także wiedzy. Wielu inwestorów marzących o własnym domu i dysponujących odpowiednią działką, zleca wykonanie obiektu profesjonalnej firmie. Jednak ciągle sporą popularnością cieszy się system gospodarczy budowy domu. Co to znaczy?

Budowa domu systemem gospodarczym to nic innego jak samodzielne przeprowadzenie całej inwestycji. Jeśli się na to zdecydujesz, to Ty będziesz odpowiadał za prowadzenie prac oraz ich organizację. Więcej obowiązków wiąże się z ograniczeniem kosztów, które zazwyczaj pochłania zatrudnienie odpowiednich firm wykonawczych. To najważniejszy argument, który przekonuje inwestorów do wyboru tej metody budowy.

Budowanie domu systemem gospodarczym i zleconym – podstawowe różnice

Czym różni się budowa domu systemem gospodarczym od systemu zleconego? W systemie zleconym w zasadzie Twoje uczestnictwo ogranicza się do wyboru projektu, załatwienia formalności w urzędzie i wykonywania przelewów firmie wykonawczej po każdym zakończonym etapie prac. To wykonawca sam decyduje o kolejności prowadzenia robót, zakupie materiału czy zatrudnieniu specjalistów.

Budowanie domu systemem gospodarczym polega na wzięciu odpowiedzialności za całą organizację budowy. To Ty będziesz odpowiadał za dostawy materiałów, czy zatrudnienie firm specjalistycznych. Będziesz musiał uruchomić swoje kontakty do tego, żeby wynająć maszyny, zorganizować wywóz ziemi czy gruzu. Budowa domu systemem gospodarczym to także okazja do tego, żeby część prac przeprowadzić samodzielnie.

Budowa domu samemu systemem gospodarczym – jak i na czym można wygenerować oszczędności?

Firmy wykonawcze, które budują domy, raczej spieszą się z przeprowadzaniem prac. Szybsze wykonanie to możliwość rozpoczęcia następnych robót i kolejnego zysku. Tymczasem budowa domu samemu systemem gospodarczym jest procesem nieco wolniejszym i rozkłada się często na kilka lat. Niekoniecznie należy traktować to jako wadę, a możliwość do wygenerowania oszczędności.

Budowa domu systemem gospodarczym – kup lub wynajmij taniej

Ceny materiałów budowlanych, usług specjalistów czy wynajmu maszyn nie są stałe i zależą od wielu czynników. Spory wpływ na to ma między innymi pora roku, a zakup materiałów budowlanych zimą może okazać się kilkanaście procent tańszy niż inwestycja w te same materiały wiosną. Podobnie jest z wynajmem maszyn w okresie jesiennym czy zimowym. Dlatego budowa domu systemem gospodarczym pozwala na wygenerowanie oszczędności na tańszych usługach czy materiałach.

Budowa domu samemu systemem gospodarczym – robocizna

Wspomniane oszczędności to jednak tylko część z możliwości, jakie daje budowa domu samemu systemem gospodarczym. Najważniejsze korzyści płyną z tego, że wiele prac wykonujesz samodzielnie. Chodzi tu przede wszystkim o prace budowlane, które będziesz wykonywał zamiast specjalistów. Nie do przecenienia jest tu pomoc rodziny czy sąsiadów. Przy budowie domu systemem gospodarczym to także Ty wykonujesz pracę logistyka, dlatego jego pensja również pozostanie na Twoim koncie.

Budowa domu systemem gospodarczym – koszty i oszczędności

Każdy inwestor rozważając daną opcję, z pewnością w którymś momencie krzyknie – sprawdzam, czyli zapyta ile. Jakie oszczędności może przynieść budowa domu systemem gospodarczym? Najwięcej oszczędności wygenerujesz na robociźnie i nie zatrudniając wykonawców. Część kosztów będzie niższa, jeśli trafisz na promocje czy rabaty na materiały budowlane. W efekcie, przy dobrej organizacji i poświęceniu budowie sporo uwagi, możesz zaoszczędzić od 10 do nawet 20 procent wartości całej nieruchomości.

Istnieje jeszcze druga strona budowy domu systemem gospodarczym koszty. Z pewnością odwiedzając składy budowlane, hurtownie czy firmy wykonawcze będziesz musiał sporo poruszać się samochodem. Jednak nie koszt paliwa, a czas będzie najważniejszym zasobem, jaki włożysz w budowę. Na ten wariant stawiania budynku możesz nastawić się tylko w sytuacji, kiedy masz sporo wolnego czasu. Nie wystarczy popołudniowe odwiedzanie budowy po pracy. Często przyspieszenie pewnego etapu czy odbiór materiałów będą wymagały Twojej obecności przez cały dzień.

Budowa domu systemem gospodarczym krok po kroku – jakie prace można prowadzić samodzielnie?

Samodzielnie wznoszony dom zachęca do tego, żeby samemu prowadzić kolejne prace. Dzięki temu lepiej widoczny jest postęp, a także ogranicza się wydatki. Istnieje szereg robót przy budowie domu systemem gospodarczym krok po kroku, które możesz wykonywać samodzielnie.

Murowanie ścian

Choć prace murarskie są bardzo odpowiedzialne, przy budowie domu systemem gospodarczym możesz bez obaw je poprowadzić. Szczególnie budowa domu z bloczków gazobetonu nie sprawia problemów. Także wznoszenie ścian nośnych wewnętrznych czy późniejsza budowa ścian działowych również mogą być wykonywane przez Ciebie i Twoich pomocników. Nieco więcej trudności może sprawiać nakładanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych, jednak przy odpowiednim sprzęcie i zasobach ludzkich również powinieneś sobie poradzić.

Prace wykończeniowe wewnątrz budynku

Choć prace wykończeniowe często nie są zaliczane do budowy domu, to jednak przy nich możesz zaoszczędzić naprawdę sporo. Budowa domu systemem gospodarczym będzie znacznie tańsza, jeśli sam zamontujesz ściany działowe, nałożysz gładzie na ściany i sufity czy wykonasz wylewki. Także montaż stolarki okiennej czy drzwiowej własnym nakładem sił sprawi, że nie będziesz musiał wynajmować do tego ekip specjalistów.

Jakich prac nie wykonywać przy budowie domu systemem gospodarczym?

Koszty robocizny dają największe pole do poszukiwania oszczędności przy budowie domu systemem gospodarczym. Jednak nie ma co na siłę szukać oszczędności, ponieważ nie zawsze są one wymierne. Samodzielne wykonywanie niektórych prac bez niezbędnej wiedzy czy sprzętu może prowadzić do jeszcze większych wydatków.

Jakie prace odpuścić? Przy budowie domu systemem gospodarczym lepiej unikaj robót ziemnych, zwłaszcza nie dysponując odpowiednim sprzętem. Tu potrzebna jest wiedza i maszyny budowlane z doświadczonymi operatorami. Na własną rękę nie wykonuj też prac instalacyjnych, szczególnie elektrycznych. Jeśli nawet masz wiedzę na temat sieci, każda instalacja wymaga odbioru technicznego. Jeśli inspektor dowie się, że sieć była budowana przez osobę bez kwalifikacji, możesz nie uzyskać pozytywnego odbioru. Fachowcom zostaw także inne specjalistyczne prace jak dekarskie czy budowę stropów.

Budowa domu systemem gospodarczym a przepisy budowlane

Wykonywanie samodzielnych prac budowlanych nie zwalnia Cię z tego, żeby były one prowadzone zgodnie z przepisami budowlanymi. Dlatego przed rozpoczęciem budowy domu systemem gospodarczym, musisz odwiedzić urząd gminy i dopełnić wszystkich formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia. Potrzebne będzie pobranie map, przygotowanie projektów i deklaracji od dostawców. Zanim jednak zaczniesz gromadzić dokumentację, dowiedz się w MPZP, czy możliwa jest budowa domu w wybranym miejscu i formie.

Przy budowie domu systemem gospodarczym nie możesz rezygnować z kierownika budowy. Choć nie będzie on stale obecny na miejscu, konieczne będzie wezwanie odpowiedniej osoby na odbiór po zakończeniu kolejnego etapu prac. Dla budynku musi być też prowadzony dziennik budowy, a wokół obiektu musisz umieścić tablicę informacyjną.

Budowa domu systemem gospodarczym a urząd skarbowy

Sporo wątpliwości wzbudza relacja budowa domu systemem gospodarczym a urząd skarbowy. Szczególnie problematyczna jest kwestia sprzedaży wybudowanego obiektu i opłacenia od niego podatku. O ile da się udowodnić i potwierdzić koszty wykonania prac przez firmy budowlane, o tyle budowa domu systemem gospodarczym nie jest w żaden sposób wyceniona. Wiele materiałów będziesz kupował za pośrednictwem aukcji internetowych, a robocizny nie da się policzyć. Dlatego podatek może być naliczony nawet od całkowitego kosztu sprzedaży.

Budowa domu systemem gospodarczym – podsumowanie

Nie każdy jest specjalistą w dziedzinie budownictwa, dlatego budowa domu systemem gospodarczym nie będzie odpowiednią opcją dla wszystkich inwestorów. Jednak wielu miłośników samodzielnych robót i osób mających możliwość skorzystania z pomocy bliskich pewnie zdecyduje się na taką formę budowy. Będzie ona korzystna szczególnie przy konieczności zbierania środków finansowych na budowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
budowa wędzarni

Budowa wędzarni ogrodowej – podstawowe informacje

Następny artykuł
budowa grilla

Projekt i budowa grilla w ogrodzie – praktyczne porady

Związane stanowiska