Rozbudowa domu – ile kosztuje i od czego powinieneś zacząć?

Rozbudowa domu pozwoli na zwiększenie jego powierzchni użytkowej. Ta inwestycja wymaga jednak specjalnego przygotowania. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o powiększaniu swojego domu!
rozbudowa domu

Przed budową domu nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego. Nie wiesz, czy w przyszłości nie stanie się on dla ciebie zbyt mały. Rozbudowa domu to dosyć częsta inwestycja, która wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Dom możesz powiększyć w poziomie lub w pionie, wszystko zależy od pierwotnego planu domu i od twoich potrzeb. 

Dobudowa pomieszczenia do istniejącego domu – od czego zacząć?

Rozbudowa domu polega na powiększeniu istniejącego budynku. Przed rozpoczęciem prac powinieneś skontaktować się z architektem, który określi, czy powiększenie domu jest możliwe i czy nie wpłynie na bezpieczeństwo budynku. Architekt przygotuje plan, który uwzględni oczekiwania domowników i określi też wstępne koszty realizacji projektu. Jeżeli architekt współpracuje z wykonawcą, powinieneś to wykorzystać. Będziesz miał pewność, że plan zostanie wykonany zgodnie z zaleceniami.

Dobudowa pomieszczenia do domu – bez pozwolenia. Czy to możliwe?

W 2015 roku w życie weszło prawo umożliwiające dobudowanie pomieszczenia do domu –  bez pozwolenia. Ustawa określa, jakie wymagania musi spełniać dobudówka do domu, żeby nie wymagała zgody. Do domu dołączyć można tylko niektóre pomieszczenia. Oto ograniczenia:

  • maksymalny metraż jednego pomieszczenia nie może przekraczać 35 metrów kwadratowych;
  • Liczba dodatkowych obiektów nie może przekroczyć 2 na każde 500 metrów kwadratowych działki.

Dobudówka do domu – formalności

Jeżeli twoja dobudówka do domu spełnia kryteria, nie możesz od razu przejść do budowy. Najpierw musisz udać się do urzędu gminy lub starostwa powiatowego. Zapoznasz się tam z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Z niego dowiesz się, czy na twoją działkę nałożone są specjalne wytyczne. 

Jeżeli budowa ma się odbyć bez planu, musisz złożyć wniosek o uzyskanie Decyzji o Warunkach Zabudowy. Wniosek ten wymaga projektu zabudowy. Projekt nie musi być profesjonalny, wystarczy mapa zasadnicza, na którą naniesiesz metraż wraz z zarysem budynku. 

Na rozpatrzenie wniosku urząd ma 30 dni. 

Dobudówka do domu – kiedy potrzebujesz pozwolenia? 

W przypadku, gdy rozbudowa domu nie spełnia wyżej wymienionych kryteriów, musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę. Ta procedura jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Najpierw powinieneś przygotować projekt, który uwzględni:

  • liczbę nowych pomieszczeń;
  • lokalizację pomieszczeń;
  • liczbę metrów kwadratowych powierzchni użytkowej po rozbudowie domu.

Aby uzyskać pozwolenie na budowę, mogą być potrzebne badania geologiczne lub geotechniczne. Dokumenty musisz złożyć w urzędzie powiatowym lub urzędzie miasta. 

Dobudowa domu – czy można ją wykonać w nowym budynku?

Możesz dobudować pomieszczenie do nowego domu, wcześniej powinieneś jednak skontaktować się z architektem, który zaprojektował twój dom. Będzie on miał najszerszą wiedzę, co pozwoli na bezpieczną rozbudowę domu. 

Już przed budową nowego domu przemyśl, czy w przyszłości jego rozbudowa może okazać się niezbędna. Jeżeli tak, poinformuj o tym architekta. Dzięki temu dostosuje on projekt, co znacznie ułatwi przyszłą dobudowę nowego pomieszczenia.

Dobudówka do starego domu – co musisz o niej wiedzieć?

Dobudowanie nowego pomieszczenia do starego domu wymaga podobnych działań jak w przypadku nowego domu. Kontakt z architektem w tym przypadku może być jednak niemożliwy. Dawniej budowa domu nie miała żadnego oparcia w przepisach. 

Stawianie dobudówki do starego domu powinieneś rozpocząć od zbadania stanu budowli. Musisz mieć pewność, że rozbudowa domu nie wpłynie na jego bezpieczeństwo. 

Nadbudowa domu – jak ją wykonać?

Dom możesz rozbudować nie tylko w poziomie, ale i w pionie. W tym wypadku nie zmienia się powierzchnia zabudowy, a jedynie wysokość budynku i powierzchnia użytkowa. To wybór dla ciebie, jeśli posiadasz dom parterowy. Nie musisz przeprowadzać kosztownych robót ziemnych i fundamentowych. 

Formalności w przypadku nadbudowy domu są takie same jak w przypadku budowy dodatkowych pomieszczeń. Przy nadbudowie możesz natrafić na pewne nieścisłości prawne. Trudne do określenia jest, czy musisz uzyskać pozwolenie, czy tylko zgłosić rozbudowę domu. 

Nadbudowa domu – kiedy nie jest wymagane pozwolenie?

Nie potrzebujesz pozwolenia na nadbudowę domu, jeśli wykonujesz:

  • remont poddasza;
  • przebudowę, która nie wymaga przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych;
  • przebudowę, która nie wymaga rozbudowy instalacji wewnętrznych budynku. 

Rozbudowa domu a nadbudowa – jaka jest różnica?

Przy rozbudowie domu konieczne są prace ziemne i stworzenie nowych ław fundamentowych. W przypadku nadbudowy zmienia się jedynie kubatura budynku i powierzchnia użytkowa. Rozbudowa domu sprawi, że inna będzie powierzchnia użytkowa budynku. 

Nadbudowa domu – jak ją wykonać?

Oto kroki, które powinieneś podjąć przed wykonaniem nadbudowy domu:

  1. Musisz ocenić, czy stan twojego domu pozwala na dobudowanie piętra. Powinieneś skontaktować się z ekspertem, który określi stany techniczny budynku.
  2. Skontaktuj się z architektem, który stworzy projekt budowlany.
  3. Będziesz musiał wzmocnić stropy, zwiększy to bezpieczeństwo starej części budynku. 
  4. Konieczne jest wzmocnienie ścian.

Rozbudowa domu – koszty

Koszt rozbudowy zależy ściśle od tego, jaki rozmiar będą miały dobudowane pomieszczenie. W przypadku prostej rozbudowy domu koszt może wynieść około 7 tysięcy złotych za 1 metr kwadratowy. Cała inwestycja wymaga prac fundamentowych i dodatkowych przyłączy. Do ostatecznej ceny dolicz także pracę architekta, który przygotuje projekt. 

Konieczne mogą być również ekspertyzy geotechniczne, które także zwiększą ostateczny koszt inwestycji. Cała suma może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za niewielką dobudówkę! 

Nadbudowa domu – koszty

Cena zależy od zakresu prac, które będą wykonane. Jeżeli posiadasz już poddasze i chcesz je zamienić na powierzchnię użytkową, to koszt będzie mniejszy niż budowa nowego piętra. Dodatkowa kondygnacja wymaga stworzenia nowych ścian nośnych i wzmocnienia stropu. Do kosztów należy doliczyć także budowę schodów. Cena jest więc indywidualna i do jej określenia wymagane jest posiadanie planu architektonicznego.
Czy warto zdecydować się na rozbudowę domu? Jeżeli twój dom stał się zbyt mały, nie powinieneś się wahać! Rozbudowa domu wymaga co prawda załatwienia pewnych formalności i nie jest tania, ale ostatecznie liczy się wygoda mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dom energooszczędny

Dom energooszczędny – w jaki sposób sprawić, żeby twój dom generował mniejsze koszty i był bardziej ekologiczny?

Następny artykuł
domy tanie w budowie

Domy tanie w budowie – rodzaje, cena. Czy warto się na nie zdecydować?

Związane stanowiska