Domy z bali drewnianych – budynki sezonowe czy całoroczne?

domy z bali

Domy z bali to budynki kojarzone głównie z obiektami regionalnymi i sezonowymi. Tymczasem w tej technologii wykonuje się także całoroczne obiekty mieszkalne. Sprawdź, czy warto zwrócić na nie uwagę i dowiedz się, ile kosztują nowoczesne domy z bali.

W budownictwie mieszkaniowym dominują obiekty murowane. Jednak cegły, pustaki czy bloczki silikatowe łączone na zaprawach nie są jedyną dostępną technologią. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być domy z bali, czyli obiekty drewniane wykonywane głównie z całych konarów drzew. Choć te piękne obiekty kojarzone są z budownictwem letniskowym, to coraz więcej osób decyduje się na całoroczne mieszkanie w domach z bali. Nic dziwnego – mają one wiele zalet, których poszukuje współczesne budownictwo mieszkaniowe. 

Domy z bali – właściwości technologii

Drewniane elewacje domów kojarzą się głównie z obiektami letniskowymi, które nadają się do zamieszkania jedynie właśnie w okresie letnim. Tymczasem mieszkalne domy z bali budowane były od wieków, a w niektórych regionach naszego kraju wpisały się wręcz w krajobraz. Chaty góralskie czy tradycyjne wyżynne karczmy wyglądają bardzo malowniczo, a przy odpowiednim wykonaniu okazują się także bardzo komfortowe, niezależnie od pory roku. 

Domy z bali to obiekty wznoszone z pełnych belek drewnianych, najczęściej sezonowanych. Tradycyjny sposób budowy domów wspomagany jest przez nowoczesne technologie i współczesne materiały budowlane oraz izolacyjne. Dzięki temu odpowiednio zaprojektowany i wybudowany obiekt będzie w pełni funkcjonalnym budynkiem mieszkalnym. 

W takich budowlach można zastosować dowolne technologie wykończenia wnętrza, instalacje i systemy ogrzewania. 

Zalety technologii domów z bali 

Estetyka to jedna z największych zalet domów wykonanych z drewnianych bali, jednak nie jedyna. Domy z bali pod klucz charakteryzuje krótki czas wznoszenia budowli. Nie są tu potrzebne procesy wiązania stropów czy ścian, dlatego prace można wykonywać szybciej, bez konieczności oczekiwania na pełne związanie. Ponadto budynki wykonane w tej technologii są uznawane za obiekty ekologiczne. Szczególnie dotyczy to obiektów wykonanych z drewna z recyklingu. 

Do zalet domów z bali całorocznych trzeba zaliczyć także wysoką trwałość obiektu. Odpowiednio pielęgnowane drewno nie niszczeje pod wpływem deszczu, mrozu czy intensywnego nasłonecznienia.

Oprócz tego drewno ma dobre parametry izolacyjne. Zapewnia to szybkie nagrzewanie się obiektu w zimie, a także utrzymanie niższej temperatury latem. W pewnych sytuacjach ścian domów z bali wcale nie trzeba ocieplać i będzie to konieczne wyłącznie w przypadku stropów i dachu. 

Domy z bali – słabe strony obiektów 

Nowoczesne domy z bali nie są konstrukcjami idealnymi i mają też swoje słabe strony. Przede wszystkim problemem może być znalezienie doświadczonych wykonawców. To może prowadzić do podniesienia kosztów związanych z wynajęciem ekipy. 

Sama stylistyka jest też bardzo charakterystyczna, co sprawia, że domy z bali nie sprawdzą się wszędzie.

Domy z bali mają także pewne ograniczenia, wynikające z technologii ich wykonania. Przede wszystkim obiekty mają raczej prostą budowę, wykonaną na podstawie prostokąta. Trudno liczyć na nietypowe łuki czy wnęki, dlatego musisz nastawić się na minimalizm. 

Ponadto budynki wznoszone ze świeżego surowego drewna będą pracowały nawet przez kilka sezonów. Jest to związane z utratą wilgoci i zmianą kształtu materiału. Nie możesz też zapominać o regularnej pielęgnacji i konieczności szybkiego identyfikowania psujących się elementów. 

Dom drewniany z bali – z jakich materiałów powstaje?

Do produkcji domów drewnianych z bali wykorzystuje się różne materiały. Dobór odpowiednich produktów wynika z przyjętego budżetu, a także dostępności samych materiałów. Najpopularniejsze materiały wybierane do budowy domu z bali to:

  • bale pełne – to najbardziej klasyczny sposób. Do wznoszenia ścian wykorzystywane są ciosane bale sezonowanego drewna, najczęściej pochodzącego z drzew iglastych. Bale w klasycznej wersji są ścięte na dwóch powierzchniach, jednak mogą być też ciosane na czterech, co w efekcie da przekrój prostokąta;
  • bale z recyklingu – to najbardziej ekologiczna metoda budowy domów z bali. Belki są pozyskiwane ze starych konstrukcji drewnianych. Bale z recyklingu są już zaimpregnowane i nie będą się odkształcały w czasie użytkowania. Ponadto koszt ich pozyskania może być znacznie niższy niż w przypadku świeżego drewna;
  • bale klejone – elementy tworzone w zakładach przetwórczych, do których produkcji wykorzystuje się naturalne kawałki drewna. Bale klei się z dwóch lub więcej elementów, dzięki czemu nie są potrzebne grube konary drzew. Taka konstrukcja zapobiega skręcaniu się materiału i zapewnia znacznie lepszą izolację termiczną;
  • bale izolowane – ten materiał również jest tworzony fabrycznie. Nie wymaga stosowania izolacji termicznej. Klejone ze sobą bale wypełnia się pianką poliuretanową, dzięki czemu parametry izolacji cieplnej są na bardzo dobrym poziomie. Wadą jest mało ekologiczny charakter tego surowca. 

Domy z bali – cena budynku 

Krótki czas realizacji, łatwy dostęp do materiałów i niski poziom komplikacji technologicznej sprawiają, że cena domów z bali może być stosunkowo niska w porównaniu do konstrukcji murowanych

Szacuje się, że domy z bali kosztują około 3–4 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Cena dotyczy domów z bali całorocznych, które są oddane w stanie deweloperskim. Ta wycena nie zawsze uwzględnia koszt prac ziemnych i postawienia fundamentów.

Niższe ceny oferują wykonawcy pracujący na klejonych balach i oferujący projekty domów z bali, które nie zawierają podpiwniczenia. Oprócz tego na cenę będzie wpływał sposób wykończenia połaci dachowej. 

Znacznie droższe są góralskie domy z bali, wykonywane tradycyjnymi metodami. Z pewnością będą one droższe niż domy murowane. 

Domy z bali pod klucz – konkurencja dla obiektów murowanych?

Część inwestorów wybiera domy z bali pod klucz ze względu na krótki czas realizacji i niższe koszty. Tymczasem koszt postawienia budynku z bali niekoniecznie musi być niższy niż w przypadku obiektu murowanego.

Domy z bali nie są też odpowiednie dla osób, które nie mają czasu na ich pielęgnację. W takim przypadku konieczne jest wynajęcie zewnętrznej firmy, co znacząco podnosi koszty eksploatacji budynku. 

Jeśli zależy Ci na tym, żeby mieszkać w budynku ekologicznym, domy z bali będą dobrym wyborem. Drewno impregnowane naturalnymi środkami jest przyjazne dla zdrowia mieszkańców. Takie obiekty przynoszą ulgę alergikom, a także osobom mającym problemy z drogami oddechowymi. Nowoczesne domy z bali nie są bezpośrednią konkurencją dla konstrukcji murowanych, ale to z pewnością interesująca oferta dla osób, które szukają nietypowych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
okna ze szprosami

Okna ze szprosami – dekoracja czy poprawa funkcjonalności?

Następny artykuł
domy parterowe z płaskim dachem

Domy parterowe z płaskim dachem – jakie dają możliwości?

Związane stanowiska