Kiedy wykonać wpis do księgi wieczystej i kto może to zrobić?

wpis do księgi wieczystej

Zapewne spotkasz się z pojęciem księga wieczysta, jeśli twój dom jest już gotowy do zamieszkania lub chcesz kupić nieruchomość. Wpis do księgi wieczystej jest twoim obowiązkiem, jednak zanim to zrobisz, zapoznaj się z zasadami regulującymi tę procedurę.

Do 1991 roku za wpis do KW odpowiadały państwowe biura notarialne. Trwało to przez lata, od 1964 roku. Liczne problemy wymusiły na władzy zmianę podmiotu wykonującego taki wpis. Od 1991 roku to sądy (a w zasadzie wydziały wieczystoksięgowe) dokonują zmian w KW. Dzięki temu cały proces został ujednolicony i jest prowadzony poprawnie. A w jaki sposób ty, jako osoba mająca udział lub własność w nieruchomości, możesz wykonać wpis w księdze wieczystej?

Czym jest KW i jak wykonać w niej wpis?

Księga wieczysta to dokument w postaci rejestru regulujący status nieruchomości pod kątem prawnym. Znajdują się w nim zapisy pozwalające zidentyfikować właściciela, współwłaścicieli, a także to, czy dana nieruchomość podlega zadłużeniu. Zawarte w nim informacje (w formie wpisów do księgi wieczystej) pozwalają na bezsprzeczne ustalenie powyższych informacji.

Czego dotyczą wpisy do księgi wieczystej?

KW nie są przypisane do właścicieli, lecz do danej nieruchomości. Dlatego można w nich znaleźć pełną historię danego obiektu i dowiedzieć się, kto na przestrzeni lat miał do niego prawa. Dzięki temu po zmianie statusu prawnego nieruchomości wystarczy tylko dokonać wpisu.

KW WPIS – kto może wykonać?

Na początku należy rozstrzygnąć kwestię, kto może wykonać wpis do księgi wieczystej. Niemożliwe jest uzyskanie osobistego dostępu do KW, by wprowadzić w niej zmiany. Formalnie za wpis odpowiedzialni są dotychczasowy właściciel, nowy właściciel i notariusz. Jednak edycja KW, czyli wpis do księgi wieczystej, należy do uprawnionego sędziego i referendarza sądowego. Poza tymi osobami także notariusz prowadzący czynności notarialne może dokonać takiego wpisu. 

Jak uregulowana jest kwestia wpisów w księdze wieczystej?

Nie jest to jednak sytuacja pozbawiona regulacji. Aby dokonać tej czynności, trzeba nie tylko wiedzieć, jak wypełnić KW wpis, ale też mieć podstawy prawne do jego wykonania. W praktyce oznacza to, że do każdej księgi wieczystej prowadzone są akta, które zawierają załączniki stanowiące podstawę wpisów. Dzięki temu unika się sytuacji bezpodstawnych edycji KW.

Jak sprawdzić numer księgi wieczystej?

Obecnie przeglądanie ksiąg wieczystych jest ułatwione. Każdy, kto zna numer danej KW, może ją przejrzeć. Nie oznacza to jednak, że proces jest zupełnie bezproblemowy, bo najpierw taki numer należy pozyskać. Masz 3 sposoby na poznanie numeru kw interesującej cię nieruchomości.

Starostwo Powiatowe

Przede wszystkim, możesz udać się do Starostwa Powiatowego i tam w Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej złożyć stosowny wniosek. KW wpis musi być jednak poprzedzony twoimi dowodami własności. Konieczne jest udowodnienie posiadania interesu prawnego do nieruchomości.

Sąd Rejonowy lub Internet

Druga opcja to złożenie pisma o wydanie takiego numeru do Sądu Rejonowego, który jest terytorialnie przypisany do danej nieruchomości. Trzecia opcja, aby przeglądać każdy wpis do księgi wieczystej, to skorzystanie z wyszukiwarki internetowej. W tym wypadku należy znać numer działki i nieruchomości.

Wniosek o wpis do księgi wieczystej – skąd go wziąć?

Oczywiście formularz „KW-WPIS” jest ściśle określonym dokumentem o jednobrzmiącej treści. Jeśli chcesz dokonać wpisu, musisz pobrać wniosek w formie drukowanej z Wydziału Ksiąg Wieczystych danego sądu. Możesz również wydrukować go wcześniej po uzyskaniu elektronicznego pliku. Co ważne – format, kolor i układ stron musi być zgodny z oryginałem. Dlatego jeśli nie masz pewności, czy wniosek KW-WPIS jest takiej samej formie, co urzędowy dokument, lepiej udaj się do Sądu Rejonowego, aby pobrać go na miejscu.

KW-WPIS – jak wypełnić?

Musisz posiadać oryginalny formularz w tej samej formie, ale istotne, byś jeszcze uwzględnił kilka wymagań. Przede wszystkim, formularz KW-WPIS powinien być wypełniony drukowanymi literami. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy będzie to forma pisma ręcznego, czy uzupełnienie dokumentu na komputerze. Skreślenia, poprawki i pomyłki są niedopuszczalne. Nie masz jednak się o co martwić. Jeśli zdarzy się taka sytuacja podczas edytowania formularza, możesz śmiało wydrukować sobie kolejny. Pola, których nie wypełniasz, należy przekreślić.

Ile kosztuje wpis do księgi wieczystej?

Dokonanie wpisu w księdze wieczystej nie ogranicza się jedynie do złożenia wniosku w odpowiednim miejscu. Konieczne jest też uiszczenie opłaty. Istnieją 3 wysokości stawek związanych z wprowadzaniem zmian w KW. Ich wysokość jest następująca:

  • 200 zł w przypadku wnioskowania o zmianę własności lub użytkowania wieczystego;
  • nie mniej niż 100 zł za wpis udziału w prawie;
  • 150 zł za wniosek o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego, zniesienia współwłasności, a także spadku i dziedziczenia.

Jak widać, każdy wpis do księgi wieczystej wiąże się z dokonaniem stosownej opłaty. Jej wysokość uzależniona jest od charakteru wniosku i należy ją uiszczać w momencie jego składania.

Kiedy należy wykonać wpis do księgi wieczystej?

Nie zawsze istnieje wymóg prawny obligujący cię do składania wniosku o wpis do KW. Jednak w niektórych sytuacjach jest to jednak niezbędne. Oto kilka takich sytuacji:

  • zmiana użytkowania wieczystego na prawo własności;
  • spadek lub dziedziczenie;
  • ustanowienie służebności;
  • podział nieruchomości;
  • edycja wpisu po stwierdzeniu nieprawidłowości;
  • zamknięcie księgi.

Wnioski do ksiąg wieczystych i problemy z tym związane

Nie zawsze wszystkie sprawy urzędowe idą tak, jak należy. W niektórych sytuacjach problemem może być tempo realizacji. Czasem są nieprawidłowości związane z samym wnioskiem. Jeśli masz w planach wpis do księgi wieczystej, nie czekaj z tym do ostatniej chwili. Może się bowiem zdarzyć, że cała procedura potrwa kilka miesięcy. Czas zarezerwowany oficjalnie na tego typu sprawy to przedział od 3 do 9 miesięcy! Sprawy nie ułatwia fakt wejścia w życie ustawy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. To oczywiście obliguje do składania wniosku o wpis do KW.

Kiedy sąd może odrzucić wniosek o KW wpis?

Kolejny problem to niezgodność wniosku i treści dokumentacji złożonej razem z nim z księgą wieczystą. Sąd może odrzucić wniosek po jego rozpatrzeniu, jeśli dopatrzy się błędów. Czas stracony na oczekiwanie na rozpatrzenie niestety się nie wróci, a cała procedura musi zostać wykonana ponownie. Wypełnianie formularza o wpis do księgi wieczystej nie zawsze jest obowiązkowe. Jeśli masz wątpliwości dotyczące tego, czy musisz to zrobić, najlepiej doprecyzuj tę kwestię z notariuszem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
malowanie płytek łazienkowych

W jaki sposób przeprowadzić malowanie płytek łazienkowych?

Następny artykuł
operat szacunkowy

Operat szacunkowy – dlaczego należy go wykonać i kto zajmuje się jego skonstruowaniem?

Związane stanowiska