W jaki sposób przeprowadzić malowanie płytek łazienkowych?

malowanie płytek łazienkowych

Odnowienie łazienki nie zawsze musi wiązać się ze skuwaniem ścian i podłogi. Ciekawym sposobem na nadanie jej nowego wyglądu może być malowanie płytek łazienkowych. W jaki sposób przeprowadzić te prace?

To jasne, że nie każdy ma umiejętności, by samodzielnie przeprowadzić remont łazienki lub innego pomieszczenia w domu. Obecne realia rynkowe pokazują, że często trzeba czekać na dobrych fachowców, którzy zajmują się tego typu usługami. W przypadku łazienki należy wspomnieć o istotnej rzeczy – to jedno z najdroższych pomieszczeń pod względem remontu. Czy jest sposób na przynajmniej częściowe odnowienie wnętrza bez poświęcania wielkich sum? Odpowiedzią na twoje potrzeby może być malowanie kafli łazienkowych.

Czy malowanie glazury łazienkowej to dobry sposób odnowienia wnętrza?

Odpowiedź brzmi: tak. I trzeba przyznać, że jest kilka dużych zalet tego rozwiązania. Jednym z ważniejszych powodów wyboru tej metody jest brak konieczności realizowania czasochłonnego remontu. Skuwanie płytek i związany z tym kurz, pył i koszty odstraszają od angażowania się w te prace. Farby do malowania płytek łazienkowych pozwalają na uniknięcie tego frustrującego czasu. Można dzięki nim nadać łazience nowego wyglądu o wiele szybciej.

Od czego zależy efekt prac?

Niektórzy mogą się zastanawiać, jaki efekt da pomalowanie ścian pokrytych płytkami i czy utrzyma się on na długo. W dużej mierze jest to uzależnione od wybranych produktów i sposobu przygotowania podłoża. Nie bez znaczenia są też umiejętności osoby, która podejmuje się malowania płytek łazienkowych. Są to zatem zmienne, które trzeba brać pod uwagę przy większości prac związanych z remontem. Samo malowanie kafli łazienkowych nie jest o wiele trudniejsze od pokrywania farbą ścian tynkowych w domu.

Czym pomalować płytki łazienkowe?

Cała procedura jest dosyć prosta. Malowanie płytek łazienkowych i jego efektywność zależy jednak od użytego produktu. Nie każda farba pasuje do tego typu materiału. Szczególnie, gdy glazura jest śliska, a jej zmatowienie jest bardzo trudne do wykonania ręcznie. Dlatego musi to być farba dedykowana do takich prac.

Malowanie płytek łazienkowych a jakość farby

Kolejna sprawa to uwzględnienie panujących w łazience warunków. Chodzi szczególnie o wszechobecną wilgoć i eksploatację podłogi. Płytki są odporne na strumienie wody i uszkodzenia mechaniczne (do pewnego stopnia), ale malowanie nie jest dobrym sposobem pokrycia ścian w tym pomieszczeniu. Farba musi być przede wszystkim wodoodporna i bardzo dobrze przylegać do śliskich powierzchni

Metamorfoza łazienki – malowanie płytek różnymi wariantami farb

Czym charakteryzują się wymienione powyżej produkty w kontekście malowania płytek w łazience? Możesz wybrać spośród farb:

  • akrylowych;
  • epoksydowych;
  • poliuretanowych;
  • polimocznikowych.

Malowanie kafli łazienkowych farbą akrylową

Produkty akrylowe to podstawowy i powszechny typ farb do płytek. Mogą występować w formie dwuskładnikowej lub wymagać nałożenia wcześniej warstwy podkładowej. Malowanie płytek łazienkowych przy użyciu akrylowej farby pozostawia trwały efekt koloru. Poza tym, uzyskana warstwa jest odporna na zmywanie i czyszczenie.

Wady i zalety farb akrylowych

Farby akrylowe nie tworzą bardzo twardej warstwy, tak jak to jest w przypadku farb żywicznych pochodzenia poliuretanowego. Jednak ich zaletą jest mniej intensywny zapach, dlatego można je aplikować we wnętrzach.

Poliuretanowa farba do malowania płytek w łazience

Produkt skierowany szczególnie na podłogi ze względu na tworzenie odpornej na ścieranie i uderzenia warstwy. Oczywiście, może też być użyty do malowania płytek ściennych. Farba tego typu jest dwuskładnikowa i zazwyczaj nie wymaga wcześniejszego pokrycia płytek podkładem. Zawsze jednak zaleca się bardzo dokładne przygotowanie podłoża przed aplikacją.

Malowanie kafli łazienkowych a farba poliuretanowa

Farby poliuretanowe to dobre produkty do malowania płytek łazienkowych. Pamiętaj jednak, że ich charakterystyczną cechą jest mocny zapach. Może on drażnić szczególnie osoby wrażliwe, alergików i astmatyków. Dlatego jeśli nie masz w łazience dobrej wentylacji, nie wybieraj tego produktu. Ta farba bardzo dobrze sprawdzi się za to na tarasie, bo jest odporna na działanie promieni słonecznych.

Malowanie glazury łazienkowej farbą epoksydową

To kolejny rodzaj produktu przygotowany do pokrywania nim płytek ściennych i podłogowych. Może występować w odmianie przygotowanej do rozcieńczania wodą lub innymi substancjami chemicznymi. Niestety, nie nadaje się do eksponowania na światło słoneczne, dlatego przeznacza się ją jedynie do wnętrz. 

Produkty epoksydowe tworzą bardzo trwałą i odporną na powłokę na ścianach oraz podłodze. Nie ma przy tym większego znaczenia czy jest to glazura, terakota, gres lub inny rodzaj płytek.

Polimocznikowa farba do malowania płytek w łazience

To chyba najrzadziej wykorzystywany do pokrywania płytek łazienkowych rodzaj powłoki malarskiej. Nie oznacza to jednak, że jest to produkt o wątpliwych właściwościach. Malowanie kafli łazienkowych przy użyciu farby polimocznikowej daje bardzo odporną na wodę i uszkodzenia warstwę, która się nie łuszczy ani nie pęka przy uderzeniu. Jest to jednak dość farba dlatego rzadko używa się jej w domach.

Jak pomalować płytki łazienkowe?

Skoro masz już wybrany produkt do malowania łazienki, pora na przygotowanie miejsca do pracy. Najważniejsze jest, abyś zabezpieczył elementy niemalowane i bardzo dobrze oczyścił powierzchnię. Płytki są śliskie i niechłonne (glazura, terakota, gres i impregnowane kafle cementowe), dlatego kluczowe jest usunięcie zabrudzeń i odtłuszczenie ich, zanim użyjesz farby do płytek łazienkowych. Kolory, jakie masz do wyboru, z pewnością zapewnią odpowiedni efekt stylistyczny, ale nie zamaskują stałych zabrudzeń, które będą widoczne jako zgrubienia na powierzchni.

Jak rozprowadzać farby do malowania płytek łazienkowych?

W kolejnym kroku dobrze zapoznaj się z instrukcją producenta farby. Niektóre preparaty należy wymieszać z utwardzaczem i wykorzystać w określonym czasie. Malowanie płytek łazienkowych wiąże się też z użyciem odpowiedniego wałka. Chociaż odpowiednim może wydawać się wałek z krótkim włosem, najlepszy będzie egzemplarz gąbkowy. Nie pozostawi on żadnych włosów ani innych zabrudzeń na farbie. Pamiętaj, żeby dobrze rozcierać farbę i nie przyciskać wałka do ściany zbyt mocno, by nie tworzyć zacieków.

Farba do malowania płytek a czas schnięcia

Po pomalowaniu powierzchni nie zapominaj o czasie schnięcia. To, że powierzchnia nie klei się już do dłoni, nie oznacza, że jest gotowa do eksploatacji. Wszystkie informacje o użytkowaniu powierzchni znajdziesz na opakowaniu.
Czy można pomalować płytki łazienkowe? Oczywiście, że tak. Ale czy warto? O tym zdecydujesz sam. Farba nie pomoże zbyt wiele, gdy kafelki były przyklejone niepoprawnie i zacieka pod nie woda lub są w nich już spore ubytki. Jednak jeśli zależy ci na zmianie stylizacji pomieszczenia, farby do malowania płytek łazienkowych będą odpowiednie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wylewka anhydrytowa

Wylewka anhydrytowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Następny artykuł
wpis do księgi wieczystej

Kiedy wykonać wpis do księgi wieczystej i kto może to zrobić?

Związane stanowiska