Ściana z kwiatów – piękne panele dekoracyjne do wnętrz

Trendy w zakresie wykończenia wnętrz i dodatków dekoracyjnych zmieniają się z dość dużą częstotliwością. Jednak to, co piękne, nie wychodzi z mody. Taka jest właśnie ściana z kwiatów, która doskonale sprawdza się jako dekoracja do wnętrz mieszkalnych oraz biznesowych. Dlaczego cieszy się taką popularnością?
ściana z kwiatów

Przede wszystkim żywe kwiaty to coś, co dodaje wyjątkowego klimatu każdemu wnętrzu. Odpowiadają za regulację stopnia wilgotności powietrza, a także wpływają bezpośrednio na estetyczny odbiór danego pomieszczenia. Tego typu rozwiązanie szybko pokochają osoby, które na co dzień lubią otaczać się naturalną przyrodą i pięknem. Estetycznie wykonana ściana z kwiatów sprawdzi się w wielu aranżacjach wnętrz, co zawdzięcza swojej uniwersalności. Z czego powstają ściany kwiatowe?

Ściana z kwiatów żywych i jej zalety

Ścianka kwiatowa nazywana jest także ogrodem wertykalnym. Jednym ze sposobów jej tworzenia jest wykorzystanie żywych kwiatów. Tego typu dekoracje z powodzeniem można wykorzystać na całej powierzchni ściany lub na jej fragmencie, np. jako estetyczne przejście między ścianami o różnej kolorystyce. Ścianka z kwiatów naturalnych sprawdzi się zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i w przestrzeniach półotwartych i zewnętrznych. To ciekawa alternatywa dla kwiatów doniczkowych. Ścianka zajmuje mniej miejsca, wygląda bardzo efektownie, a dodatkowo można ją podświetlić, co wpływa na wzrost jej walorów estetycznych i dekoracyjnych.

Posiadanie zielonych ścian z kompozycji kwiatowych niesie ze sobą wiele korzyści. Wśród nich warto wymienić m.in.:

  • filtrację powietrza oraz usuwanie z niego dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń;
  • produkcja tlenu;
  • utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza;
  • poprawa akustyki wnętrz i izolacja hałasów;
  • wprowadzenie wyjątkowego mikroklimatu w domu lub w biurze.

Z jakich kwiatów powstają kompozycje i jak o nie dbać?

Elegancki panel kwiatowy może powstać z różnych gatunków kwiatów. Mogą to być m.in.: róże, hortensje, sukulenty i inne. Tak naprawdę to kwiaty umieszczone w specjalnych pojemnikach (nie jest potrzebna doniczka), jednak ułożone w większą kompozycję, która może mieć różne rozmiary, a także w niestandardowym układzie. Jak sama nazwa wskazuje, na ściance kwiaty tworzą pionowy panel. Żywe kwiaty wciąż rosną, dlatego należy o nie odpowiednio dbać. Rodzaj roślin w kompozycji dobiera się pod względem miejsca, w którym na co dzień będą wykorzystywane. Kwiatowa ścianka wymaga regularnego podlewania, a także innych podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym przycinania, czy też ustawiania w nasłonecznionych miejscach. Jeżeli to niemożliwe, to rekomenduje się zastosowanie sztucznego oświetlenia jako substytutu. W poszczególnych projektach stelaż i rama zaprojektowane są w ten sposób, że zawierają w sobie dedykowany system nawadniania. To ułatwia codzienne utrzymanie i konserwację ścianki kwiatowej. Dzięki temu dłużej będzie się pięknie prezentować. Co ciekawe, w przypadku tego typu zielonego obrazu możliwe jest nawet ułożenie do 25-30 kwiatów na każdy metr kwadratowy.

Ścianki ze sztucznych kwiatów

Na rynku dostępne są również ścianki ze sztucznych kwiatów, które są zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji i bardziej wytrzymałe. Tego typu ścianki można ustawić w dowolnym miejscu, czy też przymocować do ściany. Sposób montażu zależy bezpośrednio od potrzeb i preferencji kupującego. Dużym zainteresowaniem cieszą się kwiatowe panele w kolorze pudrowego różu i wykonane z główek róż, które doskonale sprawdzają się m.in. na weselu. Ustawiane są za stołem pary młodej i dodatkowo przyciągają wzrok, stanowiąc efektowne tło. Dzięki temu najważniejsze osoby na weselu są jeszcze lepiej wyeksponowane. Tego typu kreacje z powodzeniem można wykorzystywać również na przyjęciach urodzinowych. Takie produkty znajdują się w ofercie wielu wypożyczalni. Pod tym względem to ozdoba bardzo uniwersalna. Zgodnie z obowiązującymi trendami ścianki ze sztucznymi kwiatostanami wykorzystywane są również jako dekoracja łazienki, kwiatowy zagłówek w sypialni, czy też jako delikatna dekoracja w salonie. Na co dzień w domu lub w biurze, zdecydowanie lepiej zamontować ścianki z żywych kwiatów, jednak należy to do indywidualnej decyzji kupującego.

Kupić na zamówienie, czy zdecydować się na gotowe rozwiązanie?

W przypadku ścianek kwiatowych można postawić na kupno produktu tworzonego na zamówienie lub też na gotowe rozwiązania. Te pierwsze będą miały unikatowy charakter i zostaną stworzone bezpośrednio pod kątem potrzeb klienta. Można zrobić drewnianą ramę w kolorze bieli, która dobrze pasuje do prowansalskich i delikatnie wykończonych wnętrz. Standardowo dobiera się kwiaty różnych kolorów, które ożywiają wnętrze i nadają mu naturalnego charakteru. Przekłada się to na większą efektywność odpoczynku, czy też zwiększoną wydajność w pracy. Odpowiednia prezentacja ścianki kwiatowej w domu podnosi jego walory estetyczne. Właśnie dlatego do domu lub biura warto postawić na model szyty na miarę. W doraźnym użytkowaniu wystarczająca w zupełności będzie gotowa ścianka z kwiatów sztucznych lub żywych. Bez wątpienia to unikatowa i ponadczasowo piękna ozdoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wzory na ścianę z farby

Dekoracyjne wzory na ścianę z farby – jak je malować?

Następny artykuł
ściana z luster

Ściana z luster – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Związane stanowiska