Dekoracyjne wzory na ścianę z farby – jak je malować?

Szukasz skutecznego sposobu na odmienienie estetyki swoich wnętrz? Jednym z wyborów mogą być dekoracyjne wzory na ścianę z farby. Można stworzyć je za pomocą taśmy malarskiej, dedykowanych szablonów, czy też bez dodatkowego wsparcia. Jak je robić i dlaczego cieszą się taką popularnością?
wzory na ścianę z farby

Malowanie ścian wcale nie musi być nudne. Od wielu lat przyjęło się, że ściany maluje się na jednolitą barwę, z ewentualnym pozostawieniem cienkiego białego paska na łączeniu z sufitem, który neutralizuje widok ewentualnych nierówności. To standard, jednak od jakiegoś czasu popularnością cieszy się co innego. Jeżeli chcesz postawić na oryginalność i odświeżenie przestrzeni, to warto pomalować ją we wzory na ścianę z farby. Sposobów ich wykonania, a także projektów może być wiele. Sprawdź, jak ozdobić ścianę wzorami i co sprawia, że to tak modna dekoracja.

Dlaczego wzory na ścianę z farby są tak modne?

Wzory na ścianę z farby cieszą się dużą popularnością, ponieważ są stosunkowo prostym i tanim sposobem na udekorowanie przestrzeni. Sprawdzają się nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w biurach i sklepach. Są czymś świeżym i oryginalnym, dlatego zwracają uwagę odbiorców. Można na nie postawić zarówno w trakcie remontu mieszkania, jak i jego pierwotnego wykończenia. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji właściciela oraz jego aktualnego pomysłu na aranżację. Tego typu dekorowanie ścian daje spore możliwości. Można postawić na klasyczne poziome lub pionowe pasy naprzemiennie białej farby i innego koloru. Można postawić również na inne formy geometryczne, czy też namalować dowolne wzory, czy obrazy. W fazie projektowania w twojej głowie mogą pojawić się różne ciekawe pomysły.

Ponadto ściana może być jednobarwna, jak i wielobarwna. Odpowiednio dobrane i użyte różne kolory na ścianie ożywią wnętrze, czy też optycznie je powiększą. Czasem na pierwszy rzut oka trudno stwierdzić, czy ściana jest pomalowana farbą, czy jednak znajduje się na niej naklejka lub tapeta. Wzrost zainteresowania tego typu formą ozdabiania ścian sprawia, że na rynku można znaleźć dedykowane szablony. Nakłada się je na powierzchnię ściany, co ułatwia dekorację wnętrz. Alternatywą jest wykorzystanie taśmy malarskiej lub też tworzenie regularnych, lub mniej regularnych form na gołej ścianie.

Geometryczne wzory na ścianie – czy warto?

Jednym ze standardowych wyborów domowników jest upiększanie ściany za pomocą geometrycznych wzorów. W tym wypadku można postawić zarówno na regularne ułożenie figur geometrycznych, jak i asymetrię. Dzięki temu tworzy się efektowne układanki, np. z rombów, kwadratów, czy prostokątów. Figury mogę do siebie przylegać lub też być rozdzielone wyraźnym konturem. Niektórzy decydują się na nachodzenie na siebie figur, co daje bardzo ciekawy efekt przenikającej się mozaiki. Można pomalować w ten sposób całą ścianę lub część ściany. Geometryczne formy najłatwiej uzyskać za pomocą taśmy malarskiej lub też gotowego szablonu do ściany, który należy przyklejać. W tym wypadku lepiej postawić na taśmę, ponieważ do pokrycia całej przestrzeni na ścianie potrzebnych byłoby wiele szablonów, co automatycznie generuje większe koszty po stronie inwestora.

Taśma malarska do tworzenia wzorów

Taśma okazuje się nieocenionym wsparciem w tworzeniu wzorów. Wystarczy nanieść ją na powierzchnię zgodnie z założeniem i stworzyć dedykowane wzory. Pamiętaj o tym, aby przy tworzeniu wzorów dociskać taśmę do ściany, aby dobrze się dokleiła. W przeciwnym razie istnieje ryzyko dostania się pod nią farby lub jej odklejenia się, co spowoduje komplikacje w pracy. Ponadto z zerwaniem nie czeka się do momentu, aż farba wyschnie, ponieważ wówczas może odchodzić z jej płatami. Dzieje się tak w przypadku praktycznie każdego rodzaju farby, jednak najbardziej zauważalne jest to w przypadku farb ceramicznych i lateksowych. Jeżeli chcesz przygotować mniej standardowe formy, np. okręgi, to postawna dedykowaną malarską farbę do krzywizn.

Szablony malarskie

Dobrym rozwiązaniem są również szablony malarskie. Działają podobnie do taśmy, jednak są już gotowe i nie trzeba we własnym zakresie tworzyć form na ścianę. Taki produkt wystarczy przykleić do ściany, pomalować ją, a następnie usunąć szablon. To szybkie i proste rozwiązanie, które zdecydowanie lepiej sprawdza się w przypadku mniejszych powierzchni, np. wtedy, gdy w danym miejscu ma być malunek, a na pozostałej części ściany podstawowy podkład. Przy tworzeniu wzorów na całej ścianie bardziej ekonomicznym wyborem jest taśma.

W jakich pomieszczeniach sprawdza się taka dekoracja?

Tak naprawdę tego typu dekoracje sprawdzą się w praktycznie każdym typie pomieszczenia. Często spotyka się je m.in. w pokoju dziecięcym. W ten sposób można stworzyć dla malucha wyjątkową przestrzeń, a ostateczny efekt może być i praktyczny i estetyczny. Ponadto różnego rodzaju dekoracje malarskie można spotkać w domowych salonach, kuchniach, czy też pokojach gościnnych. Sprawdzają się także w przestrzeniach biznesowych i sklepach, gdzie mogą pełnić rolę dodatkowej reklamy. Z jednej strony zwracają uwagę, a z drugiej pozostają w pamięci konsumentów na dłużej.

Jak pomalować ścianę we wzory?

Przede wszystkim w całym procesie warto postawić na wysokiej jakości produkty. Taśma powinna być wysokiej jakości, dzięki czemu nie będzie odklejała się w trakcie pracy, ani nie będzie problemu ze ściągnięciem jej ze świeżo pomalowanej ściany. Przed przyklejeniem taśmy należy zagruntować tynki, a następnie poczekać do ich wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest przygotowanie dedykowanych wzorów za pomocą taśm lub szablonów. Jeżeli planujesz położyć różne kolory farb, to warto przygotować wystarczającą liczbę wałków, gąbek do farb i pędzli. Dużą powierzchnię bez problemu pokryjesz wałkiem, jednak bardziej precyzyjne malowanie należy wykonywać mniejszym pędzlem. Do farb akrylowych rekomenduje się profesjonalne gąbki. Ułatwiają nakładanie farby na ścianę i minimalizują ryzyko ewentualnych zacieków. Jeżeli w pomieszczeniu są już podłogi, to zabezpiecz je dodatkowo folią, dzięki czemu unikniesz strat.

Podczas malowania może zdarzyć się, że na ścianie zostawisz przypadkowy stempel, zaciek lub inne zabrudzenia. Wystarczy usunąć je zwykłą gąbką lub jednorazowym ręcznikiem, jednak zrób to na tyle szybko, zanim farba zaschnie. Gdy do tego dojdzie, to czeka cię dodatkowe malowanie. Standardowo przy wzorach kładzie się dwie warstwy farby, aby zyskać pożądany odcień koloru. Równomierne rozłożenie farby na ścianie umożliwiają dokładne pociągnięcia pędzlem lub wałkiem, aby dotrzeć w każdą przestrzeń. Jeżeli malujesz na wiele kolorów, to ciemniejszą farbę zawsze kładź na końcu. Przyłóż się do pracy, a możesz stworzyć naprawdę wyjątkowe i estetyczne wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
przedpokój inspiracje ściany

Przedpokój – inspiracje ściany. Sprawdź, jaka aranżacja sprawdzi się w Twoim wnętrzu!

Następny artykuł
ściana z kwiatów

Ściana z kwiatów – piękne panele dekoracyjne do wnętrz

Związane stanowiska