Łóżko na paletach – moda czy wygoda?

Łóżko na paletach to fanaberia czy pełnoprawny i użytkowy mebel? Elementy wykonywane z drewnianych palet (także meble) stają się częścią wyposażenia wielu mieszkań. Chcesz się dowiedzieć, jak zrobić łóżko z palet? Przeczytaj nasz poradnik!
łóżko na paletach

Od kilku lat można zauważyć modę na recykling, czyli ponowne wykorzystanie niektórych materiałów. Jednym z bardzo widowiskowych sposobów jest budowa mebli z palet do przewożenia towaru. Meble formowane z tych konstrukcji stanowią element wyposażenia restauracji, kawiarni i innych lokali. Czy jednak łóżka na paletach w domu to rozsądny pomysł? Wielu użytkowników i projektantów wnętrz uważa, że tak, dlatego odważnie wprowadza ten nietypowy mebel do minimalistycznych wnętrz.

Co to jest łóżko z europalet?

Skąd taka moda na europaletę? Łóżko na paletach cieszy się popularnością głównie z uwagi na ekologiczny charakter. W ten sposób można ponownie wykorzystać uszkodzone konstrukcje drewniane, które jeszcze mogą być przydatne do innych celów. Niewielkie naprawy pozwolą przywrócić im funkcjonalność, a drobne prace konserwatorskie nadadzą nowego wyglądu.

Łatwa budowa i unikalny kształt

Samo zbudowanie łóżka z palet jest stosunkowo łatwe i poradzą sobie z tym nawet mało doświadczeni konstruktorzy. Do montażu wystarczą podstawowe narzędzia i akcesoria złączne. Co ważne, nawet budowa bazująca na tym samym projekcie może przynieść różne efekty. Możesz bowiem:

  • zmodernizować konstrukcję;
  • wyciąć pojedyncze elementy;
  • pomalować mebel na inny kolor.

Dzięki temu trudno znaleźć dwa takie same łóżka stworzone z europalety.

Jak zrobić łóżko z palet – kilka inspiracji

Palety stosowane do transportu to najczęściej konstrukcje o jednakowych wymiarach. Choć zdarzają się różne warianty, najpopularniejsze palety euro mają 80 cm szerokości i 120 cm długości. Jednolite wymiary są pewnym ograniczeniem konstrukcyjnym, jednak dają największą stabilność i nie trzeba ich mocno modyfikować. Już bazując na samym układaniu i łączeniu gotowych palet, możesz przygotować kilka ciekawych konstrukcji. Oprócz najprostszego łóżka z palet możesz stworzyć również:

  • łóżko z wezgłowiem;
  • łóżko podświetlane;
  • łóżko z szufladami.

Najprostszy projekt łóżka z palet

Do wykonania podstawowej konstrukcji łóżka na paletach potrzebne są zaledwie cztery takie elementy. Dwa z nich ułóż poprzecznie w taki sposób, aby stykały się węższą ścianą. Z kolei dwie kolejne palety ułóż prostopadle do poprzednich, ale w taki sposób, żeby łączyły się z nimi krótszym bokiem, a ze sobą – dłuższym. Tą prostą metodą uzyskasz łóżko o szerokości 160 cm, długości 200 cm i dodatkowo po obu stronach stworzysz półeczki na lampkę nocną.

Łóżko z palet z wezgłowiem

Poprzednia konstrukcja z czterech palet jest bazą dla wielu innych. Czerpią z niej także łóżka z wezgłowiem. Wystarczy, że sięgniesz po dwie kolejne palety i zamocujesz je w pionie do najszerszego miejsca. Wówczas za nim i za półeczkami nocnymi znajdzie się wezgłowie. Możesz pokryć je płytą OSB, żeby zasłonić deski. Ciekawym pomysłem jest obicie łóżka na paletach tapicerką. Dzięki temu stworzysz dodatkową izolację akustyczną i świetny efekt wizualny.

Łóżko z palet podświetlane

Szczeliny pomiędzy deskami i wolne przestrzenie zachęcają do montażu oświetlenia. Wystarczą do tego kolorowe taśmy LED, a nawet lampki choinkowe montowane pod powierzchnią desek. Nie musisz nawet modernizować palet, bo wystarczy, że wybierzesz jedną z wyżej wspomnianych konstrukcji. Dzięki odpowiedniemu doborowi kolorystyki łóżko z palet podświetlane świetnie wpasuje się w aranżację pokoju.

Łóżko z palet z szufladami

Wadą standardowych konstrukcji łóżka na paletach jest brak przestrzeni do przechowywania koców, poduszek czy pościeli. Jeśli jednak masz odrobinę zmysłu aranżacyjnego, możesz zmodyfikować konstrukcję mebla i zaprojektować w nim szuflady. Przy piętrowo ustawionych paletach wystarczy wyciąć poprzeczki tych niżej położonych. Dzięki temu powstanie przestrzeń na montaż szuflady skręconej ze sklejek czy płyt OSB.

Łóżko z palet – jak zrobić je krok po kroku?

Spodobała ci się któraś z inspiracji? Może znalazłeś w sieci inne projekty, które będą pasowały do twojego mieszkania? Możliwości jest wiele, a pytanie jedno. Jak zrobić łóżko z palet? Choć każdy wykonuje je inaczej, poniżej zamieszczamy instrukcję montażu łóżka w kilku krokach.

Projekt łóżka z palet

Pierwszym krokiem będzie rozrysowanie konstrukcji, jaką wymyśliłeś. Standardowe wymiary palet same w sobie nie dają możliwości stworzenia odkrywczego projektu. Jeśli jednak sięgniesz po pilarkę, będzie już łatwiej. Palety z łatwością możesz ciąć, skręcać na różne sposoby i modyfikować. Jednak plan działania będzie istotny nie tylko przy budowie łóżka na paletach, lecz również dla innych konstrukcji wykonywanych własnoręcznie.

Przygotowanie palet na łóżko

Zanim ułożysz palety pod materac, musisz je odpowiednio zmodyfikować i przystosować. Przede wszystkim, czeka cię szlifowanie. Musisz zebrać całą wierzchnią warstwę i zniwelować nierówności. Gładkie palety z surowego drewna trzeba będzie zagruntować i zabezpieczyć przed wilgocią. Jeśli chcesz pokazać naturalny rysunek drewnianej powierzchni, wybierz przezroczysty grunt. Możesz też użyć lakieru do drewna, dzięki czemu widoczny będzie jedynie kształt palet.

Montaż łóżka z palet

Palety na łóżko możesz po przygotowaniu i pomalowaniu połączyć ze sobą. Proste drewniane elementy nie wymagają skomplikowanych prac monterskich. Wystarczy, że kupisz łączniki stalowe perforowane, które mocuje się do dwóch łączonych elementów. Do mocowania użyj wkrętów do drewna o różnej długości. Pamiętaj o tym, żeby łby wkrętów nie wystawały powyżej lica deski. Zapobiegniesz w ten sposób uszkodzeniu materaca czy pościeli.

Łóżko z palet podświetlane

Jeśli zdecydowałeś się na projekt z podświetleniem, teraz jest pora na jego mocowanie. Przede wszystkim, musisz dobrać listwy LED we właściwym kolorze i o odpowiedniej barwie świecenia. Następnie przymocuj je za pomocą specjalnych uchwytów w obrębie konstrukcji. Zasilanie może pochodzić z baterii lub prądu sieciowego, w zależności od rodzaju taśmy.

Czy łóżko z palet jest wygodne?

Konstrukcja łóżka na paletach jest prosta i wykonywana ze sztywnych materiałów. Można zatem zastanawiać się, czy łóżko z europalet jest wygodne i odpoczynek w nim będzie komfortowy. Przechodzimy zatem do pytania przewodniego dla tego tekstu – to tylko moda czy sposób na funkcjonalne umeblowanie mieszkania?

Skrajne opinie o łóżkach z palet

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele osób uzna, że łóżka z palet są niewygodne i nie nadają się do wypoczynku, a ich główną zaletą jest niska cena i estetyka. Z kolei zwolennicy powołują się na badanie mówiące, że sen na twardszym podłożu jest zdrowszy niż odpoczynek na zbyt miękkim materacu.
Na koniec jednak warto pogodzić obie strony tego konfliktu. Kluczowe powinno być wyposażenie łóżka na paletach, czyli materac. Przecież to ty dobierzesz jego konstrukcję, grubość i sztywność. Miękki materac będzie lepszy dla osób, które potrzebują sporo wygody. Twardszy zadowoli tych, którzy wolą sen na sztywnym podparciu. Jeśli zatem ten pomysł na wyposażenie mieszkania uznasz za atrakcyjny, nie zastanawiaj się, bo dobór materaca to kwestia, która będzie zależeć od ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
odprowadzenie wody z rynny

Skuteczne odprowadzenie wody z rynny – poznaj kilka sposobów

Następny artykuł
garaż bez pozwolenia

Czy można zbudować garaż bez pozwolenia?

Związane stanowiska