Program do projektowania wnętrz – 7 najlepszych narzędzi na rynku

program do projektowania wnętrz

Przed rozpoczęciem prac remontowych dobrze jest mieć zamysł, jak powinna wyglądać przyszła aranżacja. Narzędziem pomocnym do stworzenia takiej wizualizacji będzie program do projektowania wnętrz. Przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji na rynku.

Projektowanie mieszkania – jakie możliwości powinien dawać dobry program?

Nowa aranżacja mieszkania może budzić wiele wątpliwości, zwłaszcza jeśli nie jesteś pewien efektu po remoncie. Jednak dobry program do projektowania wnętrz rozwieje twoje wątpliwości, a może także stworzy wizualizację przyszłego pomieszczenia. Ułatwi ci podjęcie decyzji o kolorystyce czy wykończeniu i ułatwi zakup mebli.
Zastanawiasz się, jaki program do projektowania łazienki, pokoju czy całego mieszkania będzie najlepszy? Przede wszystkim powinien być intuicyjny, szczególnie przy jednorazowym użytkowaniu. W Internecie dostępne są filmy instruktażowe, niektórzy producenci także prezentują swoje. Nauka może jednak zająć więcej czasu niż skorzystanie z innej propozycji. Zadbaj też o to, żeby funkcje programu do projektowania wnętrz były dostosowane do obszaru, który chcesz projektować.

Program do projektowania – przegląd rynku

Skoro już wiesz, jakie opcje musi mieć użyteczny program do projektowania wnętrz, pora na przegląd oferty rynkowej. W Internecie znajdziesz wiele rozmaitych zestawień prezentujących programy ułatwiające projektowanie wnętrz. Przedstawiamy kilka z nich podzielonych na poszczególne kategorie. Znajdziesz wśród nich darmowe aplikacje, programy do projektowania wnętrz dla profesjonalistów i propozycje od producentów akcesoriów wykończeniowych.

Darmowy program do projektowania wnętrz

Często przed rozpoczęciem remontu mieszkania ciężko sobie zwizualizować jego przyszły wygląd. Z pewnością masz podstawowe założenia, wymarzone zestawy meblowe i ulubione kolory, które muszą znaleźć się na ścianach. Jednak dopiero dobry program do projektowania wnętrz może pomóc ci stworzyć idealną aranżację. Korzystając z takiej aplikacji, możesz w wybrany sposób ustawiać meble, dobrać kolory ścian i inne dodatki wykończeniowe. Dzięki temu unikniesz momentów zawahania i problemów z niedopasowanymi dodatkami.

pCon.planner

Przez wielu użytkowników uznawany za najlepszy darmowy program do projektowania wnętrz. Jest bardzo prosty w obsłudze i daje bardzo dużo opcji ułatwiających projektowanie czy tworzenie dokumentacji. Co więcej, wizualizacje są na przyzwoitym poziomie, dlatego program często wybierają początkujący architekci. Niestety, zaawansowane opcje, jak tworzenie dokumentacji są dosyć trudne do uruchomienia.

Sweet Home 3D

Interesuje cię jednorazowe i orientacyjne projektowanie wnętrz? Program Sweet Home 3D jest znakomitym narzędziem przeznaczonym dla amatorów. Jako jeden z nielicznych daje ci możliwość nie tylko projektowania pokoju pojedynczego, ale nawet całego mieszkania jednocześnie. Z jego pomocą możesz stworzyć meble w wybranych wymiarach, nanieść je na rzut mieszkania i zwizualizować. Program do projektowania łazienki, kuchni i całego mieszkania pozwala łatwo wyobrazić sobie przyszły wystrój mieszkania.

Autodesk HomeStyler

Ciekawe intuicyjne narzędzie do projektowania mieszkania i przestrzeni przed domem. Ten program do projektowania mieszkania jest dostępny z poziomu przeglądarki i nie wymaga pobierania żadnych baz danych. Daje możliwość wizualizacji 2D i 3D, a ogromna baz danych pozwala na tworzenie wymyślnych aranżacji. Niestety brak w nim języka polskiego co może utrudniać obsługę.

Projektowanie wnętrz – program od producenta

Często wybierając meble i wyposażenie wnętrz inwestorzy kierują się sentymentem. Jeśli mebel od danego producenta sprawdził się, z pewnością chętnie do niego wrócisz. Kiedy już dana sieć handlowa lub producent przekonują cię całkowicie swoją ofertą, sprawdź, czy nie mają własnego programu do projektowania wnętrz. Wiele firm oferuje takie darmowe oprogramowanie dla klientów.

IKEA Home Planner

Program do projektowania wnętrz opierający bazę danych na produktach dostępnych w tej popularnej sieci marketów. Najlepiej sprawdza się przy urządzaniu łazienek, ponieważ dysponuje specjalnym dodatkiem. Umożliwia tworzenie wizualizacji dwu- i trójwymiarowych, a na końcu otrzymasz dokładną wycenę. Projektanci narzekają jednak na niewielką ilość dostępnych opcji i brak możliwość wgrania bazy danych z innych sieci.

Moja łazienka

Ten darmowy program wyłącznie do projektowania łazienek, jednak można przeprowadzić to od etapu początkowego czyli kolorów ścian i podłóg. Następnie wybierasz urządzenia sanitarne z oferty producenta i już masz gotową łazienkę. Na razie wirtualną, jednak masz możliwość przespacerowania się po niej za pośrednictwem komputera.

Profesjonalny program do projektowania wnętrz

Program do projektowania wnętrz nie musi być jednorazową zabawką, która przyda się tylko przed rozpoczęciem remontu. Może pierwsza udana realizacja będzie krokiem w stronę ciekawej pasji. Jeśli masz zamiar zawodowo zajmować się tą dziedziną, wybierz profesjonalny program do projektowania wnętrz. Niestety wadą wszystkich narzędzi przedstawionych w tej grupie jest potrzeba opłacenia dostępności do nich.

CAD Decor PRO

Profesjonalny program do projektowania wnętrz stworzony przez producenta oprogramowania dla architektów i przemysłu. Ta wersja była projektowana z myślą o wykańczaniu wnętrz. Znajdziesz tu ogromną bazę produktów od różnych dostawców włącznie z płytkami ceramicznymi czy wykładzinami. Ma ogromną ilość funkcji, tworzy ciekawe wizualizacje, jednak nie da się na nim wykonać dokumentacji technicznej.

Archicad

Chyba najpopularniejszy program, na którym uczyli się wszyscy adepci szkół architektonicznych i budowlanych. Oferuje znacznie więcej, niż niejeden program do projektowania wnętrz, ponieważ umożliwia zaprojektowanie obiektu od podstaw. Automatycznie tworzy dokumentację techniczną, co jest ogromną zaletą szczególnie przy dużych projektach. Niestety trochę problemów sprawia przygotowanie modeli mebli czy elementów wyposażenia.

Projektowanie wnętrz – aplikacja nie wystarczy

Nawet najlepszy program do projektowania wnętrz będzie nieodpowiedni, jeśli nie będziesz miał pomysłu na aranżację. Możesz korzystać z wielu darmowych i płatnych propozycji, a żadna nie spełni twoich oczekiwań. Dlatego wcześniej zastanów się, jaka aranżacja będzie właściwa dla twojego mieszkania. Jeśli gazety branżowe nie pomogą rozwiązać twoich wątpliwości, projektowanie mieszkania powierz specjalistom.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wykładanie kostki brukowej

Wykładanie kostki brukowej – czy można to zrobić samodzielnie?

Następny artykuł
garderoba na poddaszu

Garderoba na poddaszu – wyzwanie architektoniczne o wyjątkowej funkcjonalności

Związane stanowiska