Przed laty dużą popularnością cieszyła się klasyczna boazeria, jednak stopniowo zastępują ją dekoracyjne deski i panele ścienne. To lepszy wybór ze względu na wytrzymałość materiału, jakość jego wykonania oraz estetykę. Wybór dedykowanego rodzaju drewna i jego kolorystyki zależy od indywidualnych preferencji właściciela domu lub mieszkania. Do wyboru pozostają drewniane deski z naturalnego drewna lub też płyt MDF pokrytych fornirem (cienka i plastyczna warstwa drewna). Sporym zainteresowaniem cieszą się również panele drewniane. Do dekoracji z powodzeniem można wykorzystać także drewno z odzysku. Dlaczego tego typu aranżacja to dobry wybór?
Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu buduje.net
Drewniane panele dekoracyjne to wybór nie tylko na podłogę
Nowoczesna technologia oraz progres wykonany w technice obróbki drewna sprawia, że wybór materiałów ozdobnych na ściany jest bardzo szeroki. Dzięki temu deski na ścianie nie są niczym wyjątkowym, a w wielu aranżacjach wnętrz stają się standardem. Proste i jasne drewno doskonale sprawdza się w stylach skandynawskim, industrialnym lub minimalistycznym. Te bardziej zdobione elementy drewniane idealnie wkomponują się w styl rustykalny, prowansalski oraz w bardziej eleganckie kreacje. Sporym zainteresowaniem cieszą się również inne elementy dekoracyjne, w tym m.in. drewniane krążki i inne odstające od ściany elementy, dzięki którym można nadać wnętrzom wyjątkowy charakter, a samej dekoracji efekt 3D. To wszystko sprawia, że deski ścienne na stałe wpisują się w krajobraz polskich domów i mieszkań, a materiał ten wykorzystywany jest już nie tylko do podłóg.
Jakie zalety ma drewno na ścianie i jak wpływa na odbiór pomieszczenia?
Wykorzystywanie drewna a domowych aranżacjach ma wiele zalet. Dzięki niemu pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Ponadto drewno dodaje naturalności. Będzie dobrym wyborem wtedy, gdy chcesz ocieplić wnętrze. Najczęściej stosuje się je na ścianę w sypialni lub w salonie, jednak drewno wykorzystuje się również w przedpokoju. Co ciekawe, to nie tylko materiał podłogowy i ścienny, ale równie efektownie, choć bardziej oryginalnie, wygląda on na suficie. Na rynku dostępne są różne elementy drewniane, w tym m.in.: listewki, deski, płyty drewnopodobne i inne. Do tego mogą to być bielone deski, materiał w naturalnej barwie lub pokryty dowolnym fornirem. Dzięki temu aranżacja jest znacznie prostsza, ponieważ klienci mogą wybierać spośród licznych propozycji dostępnych na rynku. Dostosowanie ich w pełni do swoich potrzeb przekłada się na lepsze efekty końcowe.
Czy drewno można łączyć z innymi elementami wystroju?
Jak najbardziej tak. Coraz modniejsze staje się połączenie drewna z elementami industrialnymi, np. czerwoną cegłą lub betonem architektonicznym. Ponadto drewno z powodzeniem może zająć tylko jedną ze ścian, np. tę za telewizorem. Tam można przykleić elegancko zrobione lamele, które składają się z pionowych listewek oraz podkładu, np. filcu. Dobrze sprawdzi się także w towarzystwie tapety i innych dekoracji. Ponadto eleganckie drewniane ściany nie zabierają miejsca w przestrzeni, a jednocześnie dodają jej ciepła i przytulności. To połączenie pięknego z pożytecznym.
Ściany z drewna w sypialni
Sypialnia jest jednym z pomieszczeń, które z powodzeniem można udekorować drewnem na ścianie. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się pokrycie drewnem powierzchni za plecami łóżka i stworzenie drewnianego wezgłowia. Tam sprawdzają się zarówno klasyczne deski, jak i eleganckie lamele. Te ostatnie mają wygodne zamocowanie i do ich trwałego przyczepienia wystarczy dobrej jakości klej montażowy. To jeden z trendów wnętrzarskich, który utrzymuje się od wielu miesięcy. Pasuje nie tylko do sypialni w skandynawskim stylu. Najlepszy efekt odniesie się wtedy, gdy zarówno na podłodze, jak i na ścianie położy się drewno o tym samym odcieniu. Wówczas osiągnie się efekt harmonii w sypialni, co przełoży się na jakość codziennego wypoczynku.
Drewniana ściana w salonie
Drewnień ściany spotyka się często w salonach w domach i mieszkaniach. Wysokiej jakości materiał cieszy się rosnącą popularnością, a właściciele mogą postawić na pokrycie drewnem wybranej ściany. W ten sposób tworzy się atrakcyjną kreację. Choć wcześniej drewno uchodziło za tani materiał i tandetę, to jednak od lat się to zmienia. Starannie przygotowana ściana to lekkość i nowoczesność w jednym. Ładnie zarysowane słoje dodają elegancji. Standardowo drewnem pokrywa się ścianą za telewizorem lub za kącikiem wypoczynkowym. Można dodać do niej subtelne oświetlenie, czy też mocować do drewna szafki. Dzięki temu aranżacja będzie nie tylko estetyczna, ale także funkcjonalna. Do produkcji ściany można wykorzystać deski z odzysku, co zmniejsza wysokość inwestycji.
Jak zabezpieczyć drewniane elementy w domu?
Posiadając ścianę z drewna, należy pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu. Drewno wygląda bardzo elegancko i estetycznie, jednak musi być odpowiednio pielęgnowane. Stosowanie tak szlachetnego surowca wymaga właściwego przygotowania. Drewno należy obrobić i zabezpieczyć. W tym celu wykorzystuje się dedykowane oleje i bejce, które jednocześnie mogą zmienić barwę materiału zgodnie z potrzebami konsumenta. Dzięki temu można zabezpieczyć drewno przed działaniem wilgoci, zabrudzeniem, czy też odbarwieniami i uszkodzeniami mechanicznymi. To niezwykle ważne, niezależnie od tego, czy mówimy o drewnianej podłodze, ścianie, czy też o oryginalnych dekoracjach. Pamiętaj o tym, aby prepart i sposób pracy z materiałem dopasować do danego gatunku drewna.