Ściana z deski – czym jest i jak wygląda jej montaż krok po kroku?

Drewno w naszych domach spotyka się od setek lat. Wraz z rozwojem technologii i zmieniającymi się trendami, stosuje się inne metody obróbki materiału. W ten sposób powstają elementy, z których powstają efektowna ściana z deski. Czym ona jest i jak wygląda jej montaż?
ściana z deski

Przez lata montaż desek na ścianie kojarzył się z mało estetyczną lakierowaną boazerią. Na szczęście to już za nami. Obecnie drewniana ściana może być naprawdę oryginalna i wyjątkowa. Do jej produkcji można wykorzystać m.in. gotowe panele, deski z litego drewna, czy też stare deski z odzysku. Wszystko zależy od potrzeb domowników oraz klimatu, który chcą stworzyć w danym wnętrzu. Starannie przygotowana i obrobiona ściana z deski ma charakter dekoracyjny i dodaje pomieszczeniom przytulności. Co warto o niej wiedzieć?

W jakich pomieszczeniach zamontować deski na ścianie?

Drewno może zdobić ścianę w różnych pomieszczeniach. To dekoracja na lata, która odpowiednio pielęgnowana będzie zachwycać swoją estetyką oraz zachowa nienaganną formę i właściwości. Ciekawym wyborem jest wyłożenie deskami ściany za łóżkiem w sypialni. Takie wezgłowie daje kapitalny efekt końcowy i pasuje nie tylko do wnętrz wykonanych w stylach skandynawskim, rustykalnym i minimalistycznym. Ponadto drewniane ściany spotyka się m.in. w salonach, przedpokojach, biurach, restauracjach i innych przestrzeniach biznesowych.

Na rynku dostępne są deski z różnego gatunku drewna, a także w różnej kolorystyce. Pozwala to na bezpośrednie dobranie desek ściennych do indywidualnych potrzeb klienta oraz aranżacji. To niezwykle ważne, aby po montażu pomieszczenie były spójne stylistycznie. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest zrobienie ściany drewnianej z tego samego typu drewna, z którego powstaje podłoga.

Ściana z deski – jaki kształt i ułożenie?

Drewniana mozaika na ścianie może mieć dowolną szerokość i kształt. Zazwyczaj odchodzi się od wyłożenia drewnem całej powierzchni ściany, chyba że jest ona nieduża. W przypadku większych obszarów rekomenduje się zastosowanie kompozycji, która ma np. szerokość łóżka, stołu lub nieco wychodzi poza nie. Drewno sprawdza się także jako estetyczne tło dla telewizora. Unika się pokrywania całej ściany okładziną drewnianą, ponieważ ma to charakter boazeryjny i nie wygląda zbyt estetycznie. W nowoczesnych aranżacjach odchodzi się od tego typu rozwiązań. Deski mogą być ułożone w płaszczyźnie poziomej, pionowej, w jodełkę lub w inny dowolny kształt. Decyzja jest podyktowana indywidualnymi potrzebami i preferencjami użytkownika. Podczas układania ściany tego typu można wykorzystać różne gatunki drewna, m.in.: elegancki dąb, czy też różne materiały: deski elewacyjne, deski paletowe, panele ścienne i podłogowe, deski z naturalnego drewna i płyty MDF. Można kupić deski bezpośrednio w markecie budowlanym lub postawić na obróbkę starych dech z odzysku. Choć ten drugi sposób wymaga większych nakładów pracy, to może dać znakomite efekty.

Montaż drewnianej ściany krok po kroku

Przed przymocowaniem drewna do ściany należy odpowiednio się przygotować. Podstawowa analiza powinna dotyczyć ściany i jej właściwości. Niestety nie każda przegroda będzie w stanie udźwignąć ciężar materiału wykonanego z drewna. Dotyczy to przede wszystkim popularnych ścianek kartonowo-gipsowych, które będą potrzebowały dodatkowego wzmocnienia podczas ich stawiania. Warto postawić na większą liczbę stelaży i poprzeczek wykonanych z kantówki lub metalowego profilu. Ponadto ściana powinna być dobrze przygotowana. Oznacza to, że trzeba wyrównać podłoże, oczyścić je, a następnie zagruntować. Sprawdzonym sposobem jest odkurzanie powierzchni. Można również przetrzeć ściany za pomocą wilgotnej ściereczki. Dalsze prace możliwe są po dokładnym wyschnięciu podłoża. Panele drewniane i deski z powodzeniem można mocować za pomocą kołków rozporowych, wkrętów kleju montażowego, śrub, czy też gwoździ. Wszystko zależy od tego, jakie są ciężar i struktura wykorzystywanego materiału.

Deski z odzysku, np. z palety, wymagają dodatkowego wykończenia. Rekomenduje się przeszlifowanie ich krawędzi, a także dokładne oczyszczenie. W tym celu można wykorzystać m.in. papier ścierny. Następnie warto pomalować deski farbą na pożądany kolor lub pozostawić je w stanie surowym. To indywidualna decyzja. Warto też pamiętać o tym, że deski nie są powtarzalne. Oznacza to, że ułożenie słojów na nich jest inne i to nadaje wyjątkowej estetyki drewnianym wykończeniom ściany. Przed końcowym montażem warto dociąć materiał na wymiar, do ułatwi prawidłowy montaż. Należy zadbać o to, aby każdy m2 był odpowiednio obrobiony, a także solidnie przytwierdzony do podłoża. W ten sposób szybko i sprawnie wykonasz efektowną ozdobę do wnętrz w modelu diy.

Efektowna realizacja

Realizacja może być naprawdę efektownym elementem wykończeniowym, od którego trudno będzie oderwać wzrok. Takie ściany są łatwe w konserwacji i pielęgnacji. Wystarczy regularnie przecierać je z kurzu i zabezpieczać preparatem. Pozostają przy tym odporne na działanie wilgotności powietrza oraz uderzenia mechaniczne. To prosty sposób na metamorfozę każdego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
mech na ścianie

Mech na ścianie – wyjątkowa ozdoba do wielu wnętrz

Następny artykuł
ściana z drewna

Ściana z drewna w domowej aranżacji. Czym się charakteryzuje?

Związane stanowiska