Ogrzewanie wody w systemie c.o. i c.w.u. ma znaczenie szczególnie w domkach jednorodzinnych. W takich warunkach sprawdzi się kocioł gazowy dwufunkcyjny. Jak go zamontować i jaki kocioł gazowy wybrać? Przeczytaj!
Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, wiesz, że dostarczenie ciepłej wody użytkowej i zapewnienie odpowiedniej temperatury w domu wymaga solidnego źródła ogrzewania. Może do tego służyć wiele urządzeń, wśród których chętnie wybieranym jest kocioł gazowy dwufunkcyjny. Jego kompaktowe rozmiary i stosunkowo niewysokie koszty mogą skłaniać do zakupu. Jednak wybór takiego kotła musisz bardzo dobrze przemyśleć, bo sprzęt tego typu ma określone warunki wydajnego funkcjonowania. Jaki będzie odpowiedni?
Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – który wybrać?
Aby zdecydować się na odpowiednie urządzenie do swojego domu, musisz wiedzieć, czym różnią się powyższe rozwiązania. Egzemplarze jednofunkcyjne służą do ogrzewania wody w układzie centralnego ogrzewania. Dodatkowo, mogą też zapewniać domownikom wodę użytkową. Potrzebują do tego zbiornika, który może być zainstalowany pod nimi, obok lub w inny sposób zaprojektowany przez producenta. Z kolei piec dwufunkcyjny gazowy charakteryzuje się brakiem zbiornika, a ogrzewanie wody użytkowej odbywa się w sposób przepływowy
Jaki kocioł gazowy wybrać – cechy poszczególnych rozwiązań
Nie da się ukryć, że ogrzewanie gazowe bardzo często wybierają osoby modernizujące system ogrzewania domowego lub te, które projektują nowe mieszkanie lub dom. Gaz ziemny jest też niezwykle ekologicznym paliwem, które wytwarza ok. 120 razy mniej tlenku węgla w porównaniu ze spalaniem węgla. Sama obsługa kotła jest mocno zautomatyzowana. Czym sugerować się wybierając urządzenie?
Kocioł gazowy jednofunkcyjny
Jeśli interesuje cię ogrzewanie gazowe, weź pod uwagę zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Sprzęt jednofunkcyjny sprawdzi się przede wszystkim w dużych domach lub takich, które mają dwie łazienki. Ponieważ c.w.u. jest dostarczana z zasobnika o różnej pojemności (zazwyczaj kilkudziesięciu litrów), nie ma ryzyka spadku temperatury przy jednoczesnym odkręceniu więcej niż jednego kranu z ciepłą wodą.
Kocioł jednofunkcyjny a cyrkulacja wody
Poza tym, kocioł gazowy z zasobnikiem może bardzo dobrze współpracować z systemem cyrkulacji wody. Na czym polega ten proces? W instalacji wodnej umieszczona jest dodatkowa nitka umożliwiająca przepływ ciepłej wody w momencie, gdy nie jest ona używana. Sprawdza się to szczególnie na dużych obiegach, bo stojąca woda traci swoją temperaturę. Dzięki cyrkulacji możesz zagwarantować sobie ciepłą wodę w dowolnym momencie po odkręceniu kurka z wodą w dowolnym miejscu domu.
Sprawdź, czy zmieścisz kocioł jednofunkcyjny
Inna cecha tych urządzeń grzewczych to gabaryty. Skoro mają one dodatkowy zasobnik na wodę, zajmują sporo miejsca, a jest to uzależnione od wielkości zbiornika. W przypadku bardzo dużych egzemplarzy konieczne jest nawet wydzielenie dedykowane pomieszczenia, dlatego taki kocioł nie sprawdzi się wszędzie.
Piece gazowe dwufunkcyjne
W porównaniu do typu jednofunkcyjnego kocioł gazowy dwufunkcyjny działa nieco inaczej. Jego zadaniem również jest dostarczanie ciepłej wody do układu c.o., jednak dodatkowo w sposób przepływowy ogrzewa c.w.u. Dlatego nadaje się głównie do mniejszych domów. W przeciwnym wypadku odkręcenie kurka z ciepłą wodą w miejscu skrajnie oddalonym od kotła może spowodować, że na ciepłą wodę będziesz czekał bardzo długo.
Gdzie można zamontować piec dwufunkcyjny gazowy?
Zaletą takiego rozwiązania jest jego niższa cena, która widoczna jest nie tylko w zakupie, ale też w montażu. Nie musisz także umieszczać kotła w wydzielonym pomieszczeniu. Wystarczy, że będzie ono miało kubaturę przynajmniej 6,5 m3 lub 8 m3 w przypadku egzemplarza z otwartą komorą spalania. Łatwiej znaleźć dla niego miejsce, ponieważ może wisieć na ścianie niemal w dowolnym miejscu mieszkania (łazience, garażu, piwnicy lub korytarzu).
Gdzie piec dwufunkcyjny się nie sprawdzi?
Jednak tego typu urządzenie nie sprawdzi się wszędzie. Kotły gazowe dwufunkcyjne nie mogą współpracować z systemem cyrkulacji wody ciepłej. Nie mają w sobie zasobnika, który przechowywałby ciepłą wodę, więc jej obieg nie jest możliwy. Tak jak wspomnieliśmy, montaż takiego urządzenia we wnętrzu wyposażonym w bardzo długą instalację wodną mija się z celem.
Piecyk gazowy dwufunkcyjny – co powinien mieć?
Sprzęty tego typu mogą się od siebie różnić wydajnością, komorą spalania i obecnością kondensacji spalin. Poniżej omówiono pokrótce te zagadnienia.
Kocioł gazowy dwufunkcyjny – jaka wydajność?
Moc grzewcza urządzenia wyrażana jest w kW. W przypadku modeli dwufunkcyjnych ich możliwości są wystawiane na próbę szczególnie podczas podgrzewania c.w.u. Ogrzewanie pomieszczeń nie jest jednak tak wymagające. W starym budownictwie i domach, które nie są budowane w myśl najnowocześniejszych standardów ociepleniowych, przyjmuje się, że potrzebna moc to 0,6 kW na każde 10 m2 pomieszczenia.
Moc kotłów dwufunkcyjnych – czy musi być największa?
Oczywiście, można pomyśleć, że im większa moc kotła, tym lepiej, skoro ma on w każdej chwili zaopatrywać ciebie i twoich najbliższych w ciepłą wodę. Nie jest to do końca prawda. Najlepiej, gdy kocioł gazowy dwufunkcyjny wyposażony jest w modulowanie mocy. Dzięki temu będzie można ją dobrać na odpowiednim poziomie. Ta funkcja pozwoli zarówno utrzymywać ciepło wewnątrz mieszkania, jak i zapewni wystarczającą wydajność podczas podgrzewania wody. Ile kosztuje standardowy (20 kW) piec gazowy dwufunkcyjny? Cena takiego sprzętu oscyluje w granicach 3-5 tysięcy złotych.
Kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny czy tradycyjny?
Czym jest kondensacja? To odzyskiwanie energii cieplnej z gorących spalin. Takie rozwiązanie jest droższe, jednak w dłuższej perspektywie użytkowania zapewnia większą oszczędność. Objawia się ona w mniejszej ilości spalanego paliwa. Kotły kondensacyjne zapewniają sprawność przekraczającą 100%. W jaki sposób jest to możliwe?
Jaka jest efektywność kotłów gazowych dwufunkcyjnych?
Standardowe rozwiązania zapewniają określoną przez producenta sprawność. Ten parametr określa wymianę energii spalanego paliwa, która służy do ogrzania wody. Nie może on jednak przekroczyć 100%. Z czasem sprawność spada, a zależy to od kondycji kotła. W przypadku urządzeń kondensacyjnych dodatkowym zyskiem jest pobór ciepła z gorących spalin, co przekłada się na przekroczenie bariery 100% sprawności kotła.
Piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania czy otwartą?
Wśród kotłów gazowych dwufunkcyjnych można spotkać takie z:
- zamkniętą komorą spalania;
- otwartą komorą spalania.
Obecnie standardem jest wykorzystywanie urządzeń z zamkniętą komorą spalania. Dlaczego takie rozwiązanie jest popularne w kotle gazowym dwufunkcyjnym? Przede wszystkim, wpływa korzystnie na poziom ciepła w pomieszczeniu, gdzie jest zamontowany kocioł. Nie potrzeba dodatkowego nawiewu powietrza z zewnątrz. Można też uniknąć zjawiska odwrotnego ciągu spalin, a także zasysania powietrza z innych źródeł ciepła (kominek). Dlatego piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania to rozwiązanie bezpieczniejsze niż otwarta komora spalania.
Ranking pieców gazowych – co jeszcze uwzględnić przy ich wyborze?
Omówiliśmy już różnice między kotłami jedno- i dwufunkcyjnymi, ich wydajność, opcję cyrkulacji wody, system kondensacji spalin oraz komorę spalania. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru kotła gazowego? Na to, jaki kocioł gazowy dwufunkcyjny kupisz, powinna mieć też wpływ opcja późniejszej rozbudowy instalacji wodnej i grzewczej.
Kocioł gazowy dwufunkcyjny a rozbudowa instalacji
Oczywiście, w mieszkaniach, które w niewielkim stopniu podlegają modernizacjom instalacji, kocioł wybiera się raz na dziesiątki lat. Jeżeli jednak w swoim domu masz niewykończone pomieszczenia, a zaplanujesz ogrzewanie do garażu, na poddasze lub w inne miejsca, obecny sprzęt może nie być wystarczający.
W takich sytuacjach najlepiej będzie oszacować przewidywaną liczbę kolejnych punktów i zwrócić się o pomoc do osoby, która zainstaluje twój kocioł gazowy w domu. Doradzi ci, jaki zapas mocy powinien mieć sprzęt, który kupisz.
Jak widzisz, jeśli masz zamiar kupić kocioł gazowy dwufunkcyjny, powinieneś brać pod uwagę wiele aspektów. To, czy ten typ ogrzewania będzie dla ciebie odpowiedni, zależy choćby od wielkości pomieszczeń. Jeśli wybierzesz ten rodzaj pieca, musisz też zdecydować się na konkretny system komory spalania.