Jak podłączyć gniazdko krok po kroku? Poznaj metody, pomysły i wskazówki!

jak podłączyć gniazdko

Dla własnego komfortu oraz bezpieczeństwa zawsze warto wiedzieć, jak podłączyć gniazdko. Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza gdy stare uległo awarii. Zapoznaj się z instrukcją krok po kroku, która wyjaśni, co należy zrobić, żeby nowe gniazdko działało dobrze.

Wykonywanie prac remontowych i naprawczych we własnym mieszkaniu nie zawsze jest proste. Sprawa komplikuje się, gdy do zrobienia jest coś, na czym właściciel kompletnie się nie zna. Oczywiście można w takiej sytuacji poprosić kogoś o pomoc, jednak czasem, dzięki odrobinie wiedzy, zadania te przestają być „czarną magią”. Jednym z takich zajęć jest montaż gniazdka elektrycznego. Jak sobie z nim poradzić? Jak podłączyć gniazdko, aby nie uszkodzić instalacji i nie zrobić sobie krzywdy? Sprawdź!

Jak dobrze wykonać podłączenie gniazdka w domu?

W najlepszej sytuacji jest osoba, która ma do dyspozycji świeżą instalację i chce umiejscowić gniazdko w puszce. To zadanie proste, ale wymagające nieco wyobraźni i przestrzegania kilku prostych zasad. Potrzebne są podstawowe zdolności manualne (operowanie śrubokrętem) i minimalna wiedza elektryczna (podłączenie kabli w odpowiednich miejscach). Dzięki temu montaż gniazdka przebiegnie zgodnie z planem.

Warto pamiętać, że gniazdka mogą być podłączone bezpośrednio do puszki albo kilka na jednym przewodzie. Zanim zaczniesz czytać, jak podłączyć gniazdko elektryczne szeregowo, zastanów się, co ma być do niego wpięte. Jeśli kilka urządzeń o dużym poborze energii będzie podłączonych do gniazdek ułożonych szeregowo, może dojść nawet do spalenia instalacji. Lepiej będzie wówczas poprowadzić przewód bezpośrednio z puszki, choć może to wymagać kucia ścian.

Od czego zacząć montowanie gniazdka?

Aby prace przebiegały sprawnie, należy zadbać o odpowiednie warunki. Przede wszystkim takie zajęcie wykonuj w dzień, gdy masz dobre naturalne oświetlenie. To ważne, bo nie możesz skorzystać ze światła sztucznego, na przykład głównego. Każdy poradnik o tym, jak podłączyć gniazdko elektryczne, mówi najpierw o wyłączeniu prądu. Jedynym sztucznym źródłem światła pozostaje więc latarka. A widoczność jest niezwykle ważna, aby odpowiednio połączyć kable w gniazdku.

Kolejna sprawa to przygotowanie narzędzi. Zazwyczaj podłączenie gniazdka elektrycznego odbywa się przy pomocy jednego śrubokręta. Można użyć do tego celu wkrętaka z końcówką krzyżakową (grot Philips) lub płaskiego. Jeżeli gniazdko jest nowe, nic więcej nie będzie potrzebne. Natomiast w przypadku naprawy starego elementu może okazać się, że puszka też wymaga wymiany.

Montaż gniazdka elektrycznego – jak wymontować stary sprzęt?

Gdy masz pewność, że zasilanie elektryczne jest wyłączone, możesz przejść do realizacji zadania głównego. Podłączanie gniazdka rozpoczyna się od demontażu frontu, który zazwyczaj zamocowany jest jedną małą śrubką. Po jej wykręceniu i zdjęciu, twoim oczom ukaże się wnętrze zawierające otwory na wtyki, bolec uziemiający i zewnętrzne śruby, które utrzymują gniazdko w puszce.

W dalszym etapie przejdź do ich odkręcenia, pamiętając, żeby usunąć też dwie umiejscowione bliżej środka. Ich zadaniem jest regulowanie uchwytów rozpychających gniazdko. Kable są podłączone w odpowiedniej kolejności – zapamiętaj tej układ, aby wiedzieć, jak podłączyć gniazdko. Jeśli nie miałeś wcześniej trudności z działaniem kontaktu, uwzględnij ten układ przy montażu. Na końcu możesz odkręcić śrubki mocujące przewody i wyjąć stare gniazdko.

Jak podłączyć gniazdko elektryczne?

Prawidłowe podłączenie gniazdka rozpoczyna się od dokładnego przejrzenia kabli wewnątrz puszki. Czy nie są przepalone? Czy w którymś miejscu izolacja nie stopiła się? Może się okazać, że trzeba będzie skrócić przewody tak, by ponowny montaż był w ogóle możliwy. Jeżeli masz innego typu nowe gniazdko elektryczne, podłączenie może wymagać zdjęcia części izolacji. Wszystko po to, aby przewody mogły zmieścić się w dedykowanych miejscach.

Na początku zacznij od poprawnego umiejscowienia kabli w gniazdach. Pamiętaj, że czarny lub brązowy kabel (fazowy) powinien znaleźć się pod lewym otworem, przewód niebieski (neutralny) w prawym, a zielono-żółty (uziemiający) pod bolcem. Właściwe podłączanie gniazdka nie jest trudne przy odrobinie uwagi. Stanowi natomiast klucz do działania urządzeń elektrycznych. W przypadku pomylenia umiejscowienia kabli będziesz musiał ponownie przeprowadzić montowanie gniazdka..

Samo włożenie kabli do przeznaczonych dla nich miejsc nie jest końcem procesu. Należy odpowiednio dokręcić śrubki mocujące, aby podczas wkładania gniazdka do puszki nie wypadły. W nowocześniejszych typach akcesoriów elektrycznych zamiast śrubek są specjalne zaciski, które jedynie trzeba zwolnić i włożyć w nie przewody. Postępując zgodnie z tymi instrukcjami już wiesz, jak podłączyć gniazdko prostego typu.

Jak zrobić gniazdko, czyli co po podłączeniu kabli?

W tym miejscu warto upewnić się, jak dużo przewodów wystaje z puszki. Należy odpowiednio pozaginać kable, żeby łatwiej można było schować je wewnątrz gniazda. Następnie trzeba umiejscowić je w takiej pozycji, by całość utrzymywała się w poziomie. Służą do tego dwie śruby mocujące w puszcze, które umiejscowione są na skraju każdej strony gniazdka.

Po ich przykręceniu zostaje regulacja mechanizmu rozpychającego gniazdko. To bardzo ważny moment, jeśli chodzi o montaż gniazdek elektrycznych. Dzięki odpowiedniej regulacji całość nie będzie wypadać podczas wyjmowania wtyczek i dzięki temu użytkowanie będzie bezpieczniejsze. Po upewnieniu się, że wszystko jest stabilne, możesz zakręcić front gniazdka. W tej chwili wiesz już, jak zrobić gniazdko, aby było bezpieczne dla użytkowników.

Co zrobić po montażu gniazdka?

Pozostaje podnieść bezpiecznik i włączyć prąd, by wykonać pierwszy krok do sprawdzenia poprawności wykonanego zadania. Wiesz, jak podłączyć gniazdko, ale czy zrobiłeś to odpowiednio? Jeśli po włączeniu zasilania i podłączeniu do gniazdka dowolnego urządzenia elektrycznego wszystko jest w porządku, oznacza to, że zadanie możesz uznać za zakończone.

Należą ci się zasłużone gratulacje. Nie musisz już wzywać fachowca, bo sam potrafisz naprawić gniazdko!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
drenaż opaskowy

Drenaż opaskowy – gdzie i jak go wykonać?

Następny artykuł
wełna drzewna

Wełna drzewna – alternatywa dla innych materiałów izolacyjnych

Związane stanowiska