Płot betonowy – jak powstaje? Montaż, cena ogrodzenia, czyli wszystko, co musisz wiedzieć

płot betonowy

Płot betonowy to trwałe rozwiązanie na lata. Co więcej, wcale nie musi być nudny ani drogi! Wyjaśniamy, jakie rodzaje płotów warto rozważyć. Jak przeprowadzić montaż ogrodzenia betonowego? Dowiedz się, jak wysoki może być płot betonowy.

Ogrodzenia betonowe przeżywają swoją drugą młodość. Nowoczesne konstrukcje tego typu w niczym jednak nie przypominają płotów starego typu i potrafią stanowić ozdobę naszej działki. Płot betonowy nie musi być szary i nudny. Jego aranżacja zależy tylko od twojej wyobraźni. To rozwiązanie, które nie będzie też wymagać dużych nakładów finansowych w przyszłości.

Płot betonowy – z czego jest zbudowany?

Sam beton powstaje ze zmieszania cementu z piaskiem oraz wodą. Jeśli chodzi o płot z płyt betonowych, powstaje on z betonu o klasie co najmniej B20 lub wyższej. Aby jednak płot betonowy uzyskał wymaganą wytrzymałość, do produkcji płyt stosowane jest także zbrojenie. Metalowe pręty bardzo wzmacniają konstrukcję. Od płotu tego rodzaju masz w końcu prawo wymagać, że będzie stanowił solidną ochronę twojej działki.

Nie tylko przęsła

Płot betonowy to oczywiście nie tylko same przęsła. Taka konstrukcja byłaby zbyt ciężka i szybko uległa zniszczeniu. Dlatego też płot betonowy powstaje z mniejszych, przeważnie dwumetrowych części, które przedzielone są słupkami. One również mogą stanowić ozdobę twojego płotu i warto dobrze przemyśleć ten wybór.

Rodzaje ogrodzeń z betonu

Same ogrodzenia betonowe nie ograniczają się jednak do samych płotów z prefabrykatów. Wyróżniamy także płoty wylewane, na które decyduje się jednak zdecydowanie mniejsza liczba inwestorów. Jeśli zależy ci jednak na oryginalnym wyglądzie twojego ogrodzenia – warto rozważyć także tę opcję.

Płot z płyt betonowych

Najczęściej wybierany płot betonowy zbudowany jest z prefabrykatów – przęseł oraz słupków, w których zamocowane są kolejne części płotu. Dzisiejsza technologia pozwala na tworzenie płotów o najróżniejszym kształcie i wyglądzie. Dzięki tej konstrukcji nie tylko zapewniasz sobie większą prywatność na własnej posesji. Tego typu płot dobrze tłumi też dźwięki, co może być szczególnie cenne dla osób mieszkających przy ruchliwych ulicach.

Ogrodzenia betonowe dwustronne

Jeśli chodzi o płot betonowy prefabrykowany, coraz częściej wybierane są ogrodzenia betonowe dwustronne. Dzięki temu płot wygląda dobrze nie tylko dla osób widzących naszą posesję, ale i dla nas samych. Każdemu z nas zależy w końcu na tym, aby najbliższe otoczenie wyglądało jak najbardziej estetycznie.

Płot betonowy wylewany

Jeśli jednak z jakichś powodów nie odpowiada ci prefabrykowany płot betonowy, warto rozważyć płot wylewany. Pozwala on na dużo większą różnorodność jeśli chodzi o wygląd. Pokryć go można tynkiem czy zastosować innego rodzaju dekorację. Dobrze przemyślany płot tego typu sam w sobie może być nie lada ozdobą.

Jak wysoki może być płot betonowy?

Jeśli chodzi o płot betonowy prefabrykowany, najczęściej spotyka się takie z przęsłami o wysokości 1,5 metra lub 2 metrów. Jak wygląda montaż płotu betonowego tego typu? Powstają przeważnie z bloczków długości dwóch metrów i wysokości 50 cm. Stosuje się wówczas od dwóch do czterech elementów. Płot betonowy może być oczywiście wyższy – niektórzy producenci oferują nawet przęsła o wysokości 4 metrów. Tego typu konstrukcja zupełnie odgrodzi cię od świata zewnętrznego. Cena betonowego ogrodzenia takiej wysokości będzie jednak odpowiednio wyższa.

Płyty betonowe ogrodzeniowe – cena

Ile kosztuje ogrodzenie betonowe? Cena płyty to od 20 do około 40 złotych. Płyt na każde dwumetrowe przęsło potrzebował będziesz najpewniej trzech lub czterech (każda ma przeważnie wysokość 50 cm). Wspomniana cena zależy oczywiście od dekoracji, a także technologii, w jakiej została wykonana. Za ładniejsze płyty zapłacisz więcej, ale wykonany z nich płot betonowy z pewnością będzie się lepiej prezentował. Do łącznej ceny płotu doliczyć też trzeba oczywiście cenę słupków, podmurówki oraz montaż ogrodzenia betonowego, jeśli nie chcesz lub nie możesz wykonać tej pracy sam.

Ogrodzenie betonowe – montaż samodzielny czy zlecony?

Jeśli wykonanie podmurówki i osadzenie na niej słupów nie stanowi dla ciebie wyzwania i masz osobę (lub najlepiej dwie) do pomocy – możesz zdecydować się na samodzielny montaż płotu betonowego. Dzięki temu z pewnością możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dla osób niewprawionych najlepszą decyzją będzie jednak, jeśli płot betonowy zamontuje doświadczona ekipa. Przęsła są bardzo ciężkie i zawsze tego typu praca może wiązać się z kontuzją. Najlepiej tak naprawdę stawianie płotu betonowego zlecić specjalistom.

Cena ogrodzenia betonowego z montażem

Jeśli zdecydujesz się na płot betonowy prefabrykowany o wysokości 150 centymetrów, za każde przęsło razem ze słupkami zapłacisz około 150 złotych. Do tej ceny doliczyć też musisz cenę robocizny, o ile nie zamierzasz pracy tej wykonać samodzielnie. Często konieczne jest też wykonanie podmurówki. Łącznie za metr bieżący płotu zapłacisz około 200 złotych. Możesz oczywiście wpisać frazę „montaż ogrodzenia betonowego forum”, aby sprawdzić opinie i doświadczenia innych osób związane z pracami tego rodzaju.

Ogrodzenie betonowe – cena robocizny

Tutaj cena zależy od zakresu prac. Jeśli chcesz zlecić wykonanie podmurówki, musisz się liczyć z kosztami rzędu od co najmniej 100 do 150 złotych za metr bieżący. Cena ta obejmuje zarówno materiał, jak i robociznę. Jeśli chodzi o cenę za montaż płotu betonowego, możesz się spodziewać około 25 złotych za metr bieżący. Łącznie, poza ceną samego płotu i słupków, za każdy metr bieżący należy doliczyć od 125 do nawet 175 złotych.

Płot betonowy – wady i zalety

Zanim zdecydujesz się na płot betonowy – przeanalizuj wszystkie jego wady i zalety. Tego typu inwestycja jest kosztowna i z jej efektami zostaniemy na długie lata. Dlatego też warto na chłodno zastanowić się nad wszystkimi „za” i „przeciw”.

Zalety:

  • płot betonowy jest niezwykle wytrzymały. Taka konstrukcja wytrzyma bez problemu wiele lat;
  • ceny płyt betonowych ogrodzeniowych są dość niskie i zaczynają się już od 20 złotych;
  • montaż ogrodzenia betonowego jest bardzo szybki;
  • płot tego typu dobrze chroni nie tylko twoją prywatność, ale i tłumi dźwięki, zapewniając komfort domownikom mieszkającym przy ruchliwej ulicy;
  • płot betonowy jest odporny na działanie czynników zewnętrznych i nie wymaga kosztownych renowacji w przyszłości.

Wady:

  • nie jest to na pewno najtańszy rodzaj płotu;
  • jeśli całość pracy musimy zlecić, może być ona dość kosztowna;
  • kwestia estetyczna — niektórym osobom nie odpowiada surowy charakter betonu choć rozwiązaniem może być wówczas pomalowanie go odpowiednią farbą.

Decydując się na wybór odpowiedniego dla twojego domu ogrodzenia musisz ocenić, jakie mają być jego najważniejsze funkcje. Jeśli chcesz zapewnić sobie maksimum prywatności lub odgrodzić się od dźwięków dobiegających z zewnątrz, płot betonowy prawdopodobnie jest rozwiązaniem właśnie dla ciebie. Ogrodzenie tego typu powstaje szybko, daje gwarancję wytrzymałości i nie wymaga dużego nakładu pracy i finansów przy renowacji.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wapno palone

Jak powstaje wapno palone i dlaczego wciąż jest niezbędne w budownictwie?

Następny artykuł
jak odpowietrzyć kaloryfer

Zimny grzejnik? Dowiedz się, jak odpowietrzyć kaloryfer!

Związane stanowiska