Zalety pomp ciepła typu powietrze powietrze

Pompy ciepła zaczynają stanowić realną alternatywę dla kotłów gazowych i węglowych. Technologia, z której korzystają te urządzenia już dawno przestała uchodzić za nową i niezrozumiałą. Jest ona wszak analogiczna do technologii, w oparciu o którą działa zwykła lodówka. Korzystają z zasad termodynamiki, urządzenie potrafi przenieść ciepło z jednego jednego miejsca w drugie absorbując je najpierw do czynnika chłodniczego, a następnie sprężając, co znacznie podnosi jego temperaturę.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak działają pompy ciepła, jakie są ich główne rodzaje i jakie przewagę nad innymi systemami grzewczymi mają urządzenia typu powietrze powietrze. Zdobyta wiedza pozwoli Ci poruszać się po ofertach pomp ciepła z większą pewnością, a decyzja o przeprowadzeniu montażu będzie bardziej świadoma.

Co to są w ogóle pompy ciepła?

Należy pamiętać, że w odróżnieniu od kotłów zasilanych paliwem stałym lub gazem ziemnym, pompy ciepła nie wytwarzają ciepła, a przenoszą je z tzw. dolnego źródła. Na układ pompy ciepła składają się cztery główne elementy:

  • sprężarka – podzespół pozwala na zwiększenie ciśnienia ogrzanego wstępnie czynnika chłodniczego. W wyniku kompresji dochodzi do zwiększenia jego temperatury.
  • skraplacz – dzięki niemu możliwa jest zmiana stanu skupienia podgrzanego czynnika z gazowego w ciekły. W ten sposób następuje przekazanie zgromadzonej w nim energii cieplnej np. w kierunku wody w systemie hydraulicznym budynku.
  • zawór rozprężny – dzięki niemu następuje rozprężenie czynnika chłodniczego, w efekcie czego jest on przygotowywany do kolejnego cyklu przyjmowania ciepła wymiennika zewnętrznego.
  • parownik – działa odwrotnie do skraplacza i pozwala na zmianę stanu skupienia czynnika chłodniczego z ciekłego w gazowy.

W celu realizacji procesu wymiany ciepła urządzenia korzystają z energii elektrycznej. Należy jednak podkreślić, że sprawność energetyczna pomp ciepła jest o wiele wyższa niż w przypadku typowego systemu ogrzewania elektrycznego. Nowoczesne urządzenia tego charakteryzują się współczynnikiem COP na poziomie około 4 – 5. Oznacza to, że zużycie 1 kWh energii elektrycznej może przełożyć się nawet na 5 kWh energii cieplnej. Taki poziom sprawności wypada zatem znakomicie nawet w porównaniu do nowoczesnych kondensacyjnych kotłów gazowych, których sprawność oscyluje zwykle na poziomie ok. 110% (czyli 1,1).

Główne rodzaje pomp ciepła

Oferowane na rynku pompy ciepła różnią się w głównej mierze rodzajem wykorzystywanego źródła ciepła. Analizując ofertę producentów tych urządzeń, można wyróżnić następujące główne rodzaje pomp:

  • pompy ciepła typu powietrze woda – w ich przypadku rolę dolnego źródła ciepła pełni powietrze atmosferyczne, a pobrana z niego energia cieplna służy do podgrzewania wody w grzejnikach lub systemie ogrzewania płaszczyznowego.
  • pompy ciepła typu powietrze powietrze – podobnie, jak w poprzednim przypadku, energia cieplna pobierana jest z powietrza na zewnątrz budynku, ale jest ono przekazywane do wewnątrz bez pośrednictwa wody. Jest to system nadmuchowy, w którym ogrzewane jest już bezpośrednio powietrze wewnątrz domu.
  • pompy ciepła typu solanka woda – rolę dolnego źródła ciepła może pełnić tu grunt lub woda. W przypadku pierwszego z wymienionych kolektorów, solanka lub glikol wypełniają sondy gruntowe. W zależności od potrzeb i możliwości mogą być one instalowane pionowo lub poziomo. W przypadku kolektora wodnego, zamiast gruntu, sondy są zanurzone w wodzie (może to być np. staw lub jezioro).

Każdy z wymienionych powyżej rodzajów pomp ciepła posiada swoje wady i zalety. Trudno też o jednoznaczne wskazanie najlepszego rozwiązania. Ostatecznie jest to zależne od rodzaju budynku, jego charakterystyki energetycznej, rodzaju wykorzystywanego systemu grzewczego i zakresu możliwego do przeprowadzenia remontu. Każdy przypadek inwestycji należy tu traktować indywidualnie.

Zalety systemów typu powietrze powietrze

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań oferowanych przez rynek są pompy ciepła typu powietrze powietrze. Kolejni producenci prześcigają się w podawaniu argumentów, które przemawiają za tego rodzaju systemem. Poniżej przedstawiamy główne zalety tego typu układów.

Niskoemisyjność i ekologiczność

Niewątpliwą zaletą pomp ciepła, jako generalnej kategorii urządzeń, stanowi ich ekologiczność. Urządzenia korzystają z energii elektrycznej i nie spalają paliwa, a zatem w ujęciu bezpośrednim są rozwiązaniem bezemisyjnym. Oczywiście energia elektryczna produkowana jest w Polsce głównie w elektrowniach węglowych lub gazowych.

Należy pamiętać, że system może być całkowicie bezemisyjny po połączeniu pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Jeżeli moc instalacji będzie dobrana poprawnie, to zaspokoi ona w całości potrzeby energetyczne. Dodatkowo, po połączeniu obu systemów z inteligentnym systemem zarządzania, zwiększysz poziom autokonsumpcji prądu, a co za tym idzie wygenerujesz dodatkowe oszczędności.

Efektywność kosztowa

Zaletą pompy ciepła typu powietrze powietrze jest też stosunkowo niski koszt początkowy. Pompy ciepła tego typu są zwykle tańsze niż odmiany powietrze woda czy też odmiany gruntowej. Pompa ciepła Kaisai typu powietrze powietrze to koszt zaledwie kilku tysięcy złotych, podczas gdy cena budżetowych systemów powietrze woda zaczyna się od 15 tysięcy.

Warto podkreślić, że do swojego działania systemy nadmuchowe nie wymagają systemu hydraulicznego. Pompa ciepła typu powietrze powietrze nie wymaga też instalacji bufora i zbiornika na wodę użytkową. Przyjmuje się, że aktualny koszt montażu 1m2 instalacji podłogowej może sięgać nawet 200 zł, a koszt zakupu samego zasobnika cwu to koszt co najmniej kilku tysięcy złotych. Decydując się na ogrzewanie domu za pomocą systemu nadmuchowego, będziesz mógł zatem sporo zaoszczędzić.

Pamiętaj, że w przypadku zdecydowania się na rozwiązanie typu powietrze powietrze, będziesz musiał zadbać o odrębny system ogrzewania cwu. Trzeba pamiętać, że instalacja systemu nadmuchowego nie jest jednak całkowicie bezinwazyjna. Jeżeli planujesz montaż systemu centralnego, to będziesz musiał poprowadzić kanały nadmuchowe do każdego z ogrzewanych pomieszczeń z osobna.

Niski poziom inercji

Przy oddawaniu ciepła z systemu nadmuchowego, nie korzysta się z pośrednika w postaci wody. Dzięki temu ogrzanie pomieszczenia do zadanej temperatury następuje dużo szybciej niż w przypadku korzystania z hydrauliki. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, bo daje możliwość zaprogramowania bardzo precyzyjnego harmonogramu pracy urządzenia. W zasadzie, rozpoczęcie procesu grzania może następować nawet na 10-15 minut przed planowanym powrotem do domu.

Oczywiście zasada niskiego poziomu inercji działa też w drugą stronę. Po wyłączeniu nadmuchu, temperatura pomieszczenia będzie spadała dużo szybciej, niż np. przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. W efekcie pompa ciepła będzie musiała pracować w trybie lekkiego nadmuchu praktycznie przez cały czas, w którym ma zostać utrzymana odpowiednia temperatura wewnątrz budynku.

Trwałość sprzętu

Wbrew pozorom pompy ciepła to urządzenia dość trwałe. Ich okres przydatności do użycia szacuje się nawet na 15 lat. W przypadku pomp ciepła powietrze powietrze, okres trwałości może wynieść nawet 20 lat. Można zatem przyjąć, że trwałość tego rodzaju sprzętu jest większa niż w przypadku kotłów gazowych, a nawet tych, które są zasilane paliwem stałym.

Należy pamiętać, że trwałość i bezawaryjność pompy ciepła nie zależy tylko od jakości jej wykonania, ale również od regularnych przeglądów i serwisów. W ich zakres wchodzi zwykle przeprowadzenie próby szczelności układu chłodniczego i uzupełnianie ewentualnego niedoboru czynnika. Realizacji tych czynności przed każdym sezonem pozwala na utrzymanie odpowiedniej wydajności pracy.

Możliwość odwrócenia trybu pracy

Jedną z większych zalet pomp ciepła typu powietrze powietrze jest też możliwość odwrócenia trybu pracy z grzania na chłodzenie. Opisaną funkcję posiada też duża ilość urządzeń typu powietrze woda, ale efektywne chłodzenie pomieszczeń wymaga wtedy zwykle zastosowania klimakonwektorów. W przypadku systemów nadmuchowych funkcja grzania polega po prostu na wtłaczaniu do budynku schłodzonego powietrza. Urządzenie działa wtedy w zasadzie analogicznie, jak dobrze wszystkim znana klimatyzacja.

Jak mądrze wybrać rodzaj pompy ciepła?

Pompa ciepła to aktualnie najefektywniejszy kosztowo system grzewczy. Aby podjąć decyzję o instalacji i wyborze konkretnego rodzaju urządzenia, powinieneś dokładnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy tej technologii. Więcej informacji na temat pomp ciepła znajdziesz na portalu proheat.pl. Dzięki zebranym tam informacjom, dowiesz się wszystkiego na temat charakterystyki poszczególnych urządzeń. Sprawdzisz tam też informacje i opinie dotyczące pomp oferowanych przez konkretnych producentów.

Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu inwestycji powinieneś skonsultować się też z doświadczonym instalatorem. Jego wiedza i doświadczenie pomogą podjąć mądrą decyzję i uniknąć błędów instalacyjnych. Z pomocą fachowca zdecydowanie łatwiej będzie też dobrać moc pompy ciepła do potrzeb energetycznych Twojego budynku.

Treść promocyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Inteligentne lustra -czy będzie to hit najbliższych lat?

Następny artykuł
Łazienka industrialna w szarościach z czarną armaturą

Wnętrze w stylu industrialnym – jak je urządzić?

Związane stanowiska