Sufit podwieszany w kuchni – przeżytek czy praktyczne i designerskie rozwiązanie?

sufit podwieszany w kuchni

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto zamontować podwieszany sufit w kuchni, a także ile kosztuje podwieszenie sufitu, jakie są zalety oraz wady takiego rozwiązania, to tekst poniżej pewnością cię zainteresuje. To doskonałe rozwiązanie, nie tylko do wysokich pomieszczeń, ale także do tych standardowych.

Ile kosztuje podwieszanie sufitu

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje podwieszanie sufitu. Cena, jaką przyjdzie zapłacić za sufit podwieszany w kuchni będzie zależeć od wielu czynników, między innymi od:

  • wykorzystanych materiałów;
  • powierzchni kuchni;
  • ogólnego charakteru pomieszczenia, w tym jego specyfiki i wszelkich trudności, na które można napotkać podczas montażu.

Są jednak pewne ogólnie przyjęte stawki które można podać w celu orientacyjnym.

Przeciętnie, za metr kwadratowy sufitu podwieszanego jednowarstwowego przyjdzie zapłacić od 60 do 70 zł, natomiast sufit podwieszany w kuchni wielowarstwowy będzie nieco droższy. W tym przypadku cena będzie oscylować w granicach 80-100 zł. Tańszym rozwiązaniem są sufity kasetonowe, jednak nie każdy zdecyduje się na taki sufit w kuchni. Jest to na pewno rozwiązanie dobre do specyficznych pomieszczeń. Nie zawsze sufity podwieszane w kuchni tego typu będą pasować do otoczenia i materiałów użytych do wykończenia kuchni. W skrócie, za sufity kasetonowe należy zapłacić około 50 zł za metr kwadratowy.

Podwieszane sufity w kuchni – koszt dodatków

Ostateczną cenę sufitu podwieszanego w kuchni podwyższają głównie liczne udogodnienia i dodatki. Jeśli zechcesz uwzględnić dodatkowe elementy dekoracyjne, na przykład zapragniesz by łuki zostały uformowane na styku dwóch warstw sufitu, to cena wzrośnie prawdopodobnie do 120/130 zł za metr kwadratowy.

Obecnie standardem jest już podwieszany sufit w kuchni z oświetleniem. Warto więc pamiętać o dodatkowym wydatku związanym z zakupem ledowych lub halogenowych opraw oświetleniowych oraz opłacie za ich montaż. Koszt jednej lampki to około 15 zł, montaż światełek wielokolorowych to już około 20 zł.

Podwieszane sufity w kuchni – materiały

Obniżony sufit podwieszany w kuchni możesz zrobić sam, ale najwygodniej jest kupić gotowy zestaw elementów. Znajdziesz w nim, między innymi, płytę gipsowo-kartonową, łączniki, kołki rozporowe, wkręty oraz profile. To doskonałe rozwiązanie dla wszelkich amatorów, którzy nie pracują na co dzień w sektorze wykończeniowym. W ten sposób możesz samodzielnie wykonać sufit w kuchni bez większego doświadczenia.

Sufit podwieszany w kuchni nad meblami – narzędzia

Jeżeli chcesz obniżyć sufit w kuchni, zaopatrz się w kilka niezbędnych narzędzi. Do zabudowy sufitu w kuchni przyda się:

  • poziomica;
  • laser krzyżowy dobrej jakości;
  • gładź szpachlowa;
  • siatka zbrojąca.

Zainwestuj też w materiały termoizolacyjne. Wiadomo, że podwieszane sufity w kuchni izolowane styropianem lub wełną mineralną będą kosztować więcej. Jednak ten wydatek z pewnością zwróci się na przestrzeni lat. Oszczędność związana z ogrzewaniem pomieszczenia i zatrzymaniem tego ciepła wewnątrz będzie nieporównywalnie większa niż jednorazowy koszt związany z zakupem tych materiałów.

Czy sufit podwieszany w kuchni jest wciąż modny?

Sufit podwieszany w kuchni z oświetleniem LED to bardzo popularne rozwiązanie. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić oświetlenie LED pod sufitem, zawsze możesz zasięgnąć wiedzy fachowców lub skorzystać z ich usług. Często jednak ludzie decydują się samodzielnie wykonać podwieszane sufity w kuchni. Mimo, że zabudowa sufitu w kuchni nadaje pomieszczeniu klimatu, a także skutecznie rozjaśnia przestrzeń, to należy pamiętać, że nie nadaje się do każdego pomieszczenia.

Dla kogo obniżenie sufitu w kuchni będzie najlepszym rozwiązaniem?

Z pewnością, sufit podwieszany w kuchni spełni swoją rolę w starszych kamienicach i wszędzie tam, gdzie pomieszczenia są wysokie. Tam sufit podwieszany w kuchni nad meblami będzie naturalnym rozwiązaniem. Nie będzie przytłaczał ani wręcz przygniatał wizualnie mieszkańców swym ciężarem, nie będzie też optycznie ściskać przestrzeni. Sufit podwieszany sprawdzi się również w pomieszczeniach w klimacie minimalistycznym, najlepiej z niskimi meblami. To rozwiązanie pozwala pozbyć się pustki pod sufitem. Z pewnością jednak, zabudowa sufitu w kuchni nie spełnia swojej roli w niskich pomieszczeniach oraz tych, które są wyposażone w wysokie meble.

Podwieszane sufity w kuchni to trend, który stale eweoluuje!

Sufit podwieszany w kuchni, tak samo jak każdy inny element dekoracji lub wykończenia w mieszkaniu – ewoluuje. Ostatnio coraz bardziej popularne są sufity podwieszane w kuchni o mniejszej powierzchni. To tak zwane obniżenie sufitu w kuchni wielopoziomowe. Jest to rozwiązanie niezwykle popularne od kilku sezonów. Niewielkich rozmiarów sufit podwieszany w kuchni może przyjmować różne kształty. Co ciekawe, podwieszane sufity w kuchni mogą przyjmować kolor zgodny z resztą sufitu lub też działać na zasadzie kontrastu.

Coraz popularniejszy jest mniejszy, dedykowany sufit podwieszany w kuchni nad meblami pokryty farbą imitującą najróżniejsze materiały, na przykład kamień lub drewno.;

Niezwykle popularnym rozwiązaniem jest również wspomniany już wcześniej obniżony sufit w kuchni z oświetleniem. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jak zrobić oświetlenie LED pod sufitem. Niestety, będzie on również siedliskiem kurzu i roztoczy, szczególnie w przestrzeni między jednym poziomem a drugim. Pamiętaj więc o tym, by go stale odkurzać, przecierać szmatką.

Kiedy wielopoziomowy sufit podwieszany w kuchni?

Wielopoziomowy sufit podwieszany w kuchni doskonale sprawdza się w przypadku otwartych przestrzeni dziennych. Dobrze, gdy to właśnie kuchnia jest najwyższą strefą. W takim wypadku wszelkie zapachy i aromaty wędrują do samej góry i osadzają się w jej granicach. Obniżony sufit w kuchni powinien być i tak nieco wyższy niż sufit w jadalni. W ten sposób aromaty nie będą przedostawać się dalej, a w salonie będzie można zamontować podwieszany żyrandol.

Ile kosztuje podwieszanie sufitu?

Podwieszanie sufitu w kuchni nie musi być manifestem luksusu. Wszystko zależy od tego, czy wiesz, jak zrobić oświetlenie LED pod sufitem i zrobisz to sam, czy też zlecisz to zadanie fachowcom. Ceny będą uzależnione także od jakości materiałów.

Obniżony sufit w kuchni ozdobą całego pomieszczenia

Sufit podwieszany w kuchni to chyba najskuteczniejszy sposób na montaż oświetlenia punktowego. Od tego, na jaki sufit podwieszany się zdecydujesz, będzie w dużej mierze zależeć, jaki klimat zapanuje w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
malowanie dachów

Malowanie dachów – pędzlem czy pistoletem? Ile kosztuje malowanie dachu?

Następny artykuł
tynk ozdobny

Tynk ozdobny, czyli ściany z pazurem

Związane stanowiska