Remont mieszkania w bloku – kolejność prac, koszty i porady

Mieszkasz w bloku? Remont mieszkania to zadanie, które wcześniej czy później będzie cię czekało. Podłogi i ściany trzeba raz na jakiś czas odświeżyć. A może wolisz całkowitą rewolucję? Niezależnie od okoliczności, nasz poradnik będzie dla ciebie pomocny.
remont mieszkania

Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś mieszkanie do remontu, czy planujesz odświeżyć swoje cztery kąty, koniecznie musisz wiedzieć, jak do tego odpowiednio podejść. Określenie zakresu prac i wybranie ekipy remontowej to dopiero początek. Pamiętaj, że część prac możesz wykonać samodzielnie – żeby nieco zaoszczędzić. Wszystko to sprawia, że remont mieszkania staje się zadaniem na wielu płaszczyznach złożonych. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Podpowiadamy!

Remont mieszkania – od czego zacząć?

Prace remontowe powinny obejmować wszystkie obszary, które w twojej ocenie wymagają odnowienia. Najlepiej nie decydować się na odkładanie części prac na później. Bałagan najlepiej wykorzystać w pełni, remontując faktycznie wszystko, co możliwe. Odpowiednie zaplanowanie procesu jest więc kluczowe, ale pamiętać musisz o pewnych ograniczeniach. Generalny remont mieszkania to w końcu spory koszt – nie tylko, jeśli chodzi o pieniądze, ale również czas.

Określenie potrzeb i możliwości

Podłogi, armatura, płytki, stawianie ścianek działowych – to duże wydatki, które musisz uwzględnić, planując remont. Podobnie jak montaż wszystkich elementów, a także opłacenie ekipy budowlanej lub remontowej. Przebudowa mieszkania również kosztuje całkiem dużo, a to z powodu ciągle rosnących cen materiałów budowlanych. Podejście kompleksowe jest wskazane, ale jednocześnie drogie, dlatego w swoich obliczeniach musisz wciąć te zmienne pod uwagę.

Podobnie jak czas. Wykonanie generalnego remontu mieszkania zajmować może nawet do kilkunastu tygodni. Tygodni, w czasie których ty i twoja rodzina nie będziecie mieli dostępu do większości albo nawet wszystkich pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest remontowanie po jednym pomieszczeniu, ale nie zawsze jest to możliwe. Na czas prac musisz więc znaleźć lokum zastępcze, jednocześnie pamiętając, że remont może potrwać dłużej, niż pierwotnie zakładano.

Najwygodniej jest, gdy przenosisz się z mieszkania do mieszkania i masz odpowiednio dużo czasu, żeby przygotować nowy kąt. Wiadomo jednak, że nie każdy ma taką możliwość. Określenie czasu remontu jest więc kluczowe. 

Zanim rozpocznie się remont…

Mieszkając w bloku, stanowisz element większej społeczności, dlatego koniecznie musisz pamiętać o określonych zasadach. W dobrym guście jest poinformowanie sąsiadów o zbliżającym się remoncie. Nie oznacza to, że musisz pukać od drzwi do drzwi. Wystarczy kartka na klatce schodowej. Poinformuj o terminie remontu, a także przeproś za ewentualne niedogodności – przede wszystkim hałas. Na pewno taki gest zostanie doceniony. Sprawdź również, czy o większych pracach remontowych nie musisz poinformować spółdzielni mieszkaniowej, do której należy blok. Czasem jest to konieczne.

Zanim też do twojego mieszkania wejdzie ekipa remontowa, zamów kontener, który zostanie podstawiony pod twój blok. Wynoszenie gruzu i opadów remontowych do śmietnika nie jest mile widziane. Zapewnienie kontenera to wygoda zarówno dla osób zajmujących się remontem, jak i innych mieszkańców. To jednocześnie dobry sposób na zachowanie porządku. Zwykle kontener zamówić można u firmy zajmującej się wywozem nieczystości z miasta.

Jeśli planujesz generalny remont całego mieszkania, musisz pamiętać jeszcze o jednej kwestii – przechowaniu swoich rzeczy oraz mebli. Ekipa będzie chciała wejść do pustego mieszkania, a twoim obowiązkiem będzie pozbycie się zbędnych elementów. Rozwiązaniem może być wynajęcie przestrzeni magazynowej. Łatwiej, gdy remont nie obejmuje całego mieszkania. Wówczas możesz zgromadzić wszystko w jednym z pomieszczeń.

Zakres prac – ustalenia z ekipą remontową

To zagadnienie kluczowe. Musisz dokładnie wiedzieć, jakie prace mają zostać wykonane przez wynajętych przez ciebie fachowców. W tym wypadku wskazane są konsultacje z odpowiedzialnym za projekt pracownikiem, żeby wspólnie wyjaśnić wszystkie kwestie. Im więcej będziesz w stanie powiedzieć o zakresie prac, tym lepiej na późniejszych etapach. Naturalne jest, że wynajęta ekipa będzie się z tobą kontaktowała, jeśli pojawią się jakieś problemy, czy nieścisłości i musisz być na to gotowy. Jeśli jednak na wstępnym etapie doprecyzujesz swoje oczekiwanie, wszystko przebiegnie sprawniej.

Dotyczy to takich kwestii, jak m.in. rodzaj tynku, wygląd płytek czy paneli, sprzęt AGD i RTV (jeśli takowy ma być instalowany) itd. Szczegółów takich jak wygląd i usytuowanie włączników czy gniazdek elektrycznych jest bardzo dużo. Jako amator nie musisz o wszystkim pamiętać. Kluczową rolę odgrywa tutaj zatem kierownik remontu, którego zadaniem będzie ustalenie z tobą możliwie jak największej liczby szczegółów. Bądź do takiej rozmowy odpowiednio przygotowany!

Remont mieszkania – prace we własnym zakresie

Mało kto jest w stanie samodzielnie układać płytki czy wymienić okna, ale są pewne czynności – głównie przygotowujące mieszkanie do remontu – które można wykonać samodzielnie. O wyniesieniu sprzętów i mebli zostało już wspomniane, ale to nie wszystko. Samemu można na przykład zdemontować panele czy boazerię, pozostawiając powierzchnie w stanie surowym. To szansa na oszczędność, ponieważ – jeśli nie zrobimy tego samodzielnie – zrobi to ekipa remontowa. Oczywiście pobierając opłatę. Jeśli więc masz czas i możliwości, ustal przed rozpoczęciem remontu, w jakim stanie pozostawisz mieszkanie i wykonaj część prac samodzielnie.

Harmonogram remontu mieszkania w bloku

Remont mieszkania to proces, który musi być odpowiednio zaplanowany. Nie ma tutaj zbyt wiele miejsca na improwizację czy zmiany po jego rozpoczęciu. Jedne prace wynikają z drugich, a kolejność musi być zachowana, żeby zaoszczędzić czas, a także, żeby panował porządek.

Przyjmuje się, że kolejne etapy remontu wyglądają następująco:

  1. Rozbiórka i demontaż;
  2. Prace instalacyjne – przewody elektryczne, rury (w przypadku łazienek armatury podtynkowe);
  3. Wymiana okien oraz drzwi;
  4. Prace murarskie i tynkarskie;
  5. Kładzenie płytek i wykańczanie podłóg;
  6. Malowanie ścian;
  7. Prace wykończeniowe – sztukateria, listwy, karnisze itp.;
  8. Wstawienie mebli oraz sprzętu RTV/AGD.

To duże uproszczenie, ale kolejności tej zwyczajnie nie można zaburzać. Gdyby się jej nie trzymać, kolejne etapy mogłoby niweczyć efekty poprzednich, a to tylko dodatkowe koszty – zarówno finansowe, jak i w kontekście czasu zaplanowanego na przeprowadzenie prac.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa. Wszystko dlatego, że remont mieszkania może obejmować różny zakres czynności. Do tego dodać należy robociznę – fachowcy w większych miastach mają wyższe stawki, a w mniejszych – niższe. Dodatkowo wiele zależy od wybranych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Wszystko można kupić tańsze lub droższe. Zmiennych jest zatem bardzo dużo. Nie można zapomnieć o tym, że dużo mniej kosztował będzie remont kawalerki, niż mieszkania, które ma cztery czy pięć pokoi.

Wszystkie wyliczenia należy więc wykonywać indywidualnie, biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim czasie ceny – materiałów budowlanych i wykończeniowych, sprzętów – stale rosną. To, co uda się wyliczyć teraz, za kilka miesięcy może być nieaktualne. Warto też mieć wliczoną tak zwaną „poduszkę finansową”, czyli dodatkowe środki, gdyby remont kosztował więcej, niż początkowo zakładano. To zdarza się dość często – szczególnie w wypadku kompleksowych remontów mieszkań. 

Można więc założyć, że mniejszy remont – odświeżenie – kosztował będzie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Kapitalny remont mieszkania w bloku to wydatek znacznie przekraczający tysiąc złotych na metr kwadratowy. Właśnie dlatego żadne spontaniczne i nieprzemyślane decyzje nie są wskazane. Kluczem jest planowanie, a także wsparcie ze strony solidnych oraz sprawdzonych fachowców, którzy pozwolą na przebrnięcie przez ten złożony proces.

Przystępujesz do remontu mieszkania? Upewnij się, że twój plan jest spójny, a wszystkie kwestie są dopięte na ostatni guzik. Zapewnij odpowiednie środki finansowe mają jednocześnie świadomość, że wszystko może kosztować o kilka procent więcej, niż początkowo zakładano. W trakcie remontu nie ma już odwrotu, dlatego musisz być gotowy na ewentualne dodatkowe koszty. Remont łazienki, kuchni czy pokoju wymaga odpowiedniego podejścia, a także zachowania kolejności prac. Wybierając fachowców upewnij się, że mają oni wiedzę i doświadczenie w zakresie remontów domów czy mieszkań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
pomysł na ścianę w sypialni

Pomysł na ścianę w sypialni – aranżacja.

Następny artykuł
ile kosztuje remont łazienki

Ile kosztuje remont łazienki? Robocizna, kosztorys i inne

Związane stanowiska