Ściana przy schodach – inspiracje. Poznaj pomysły na aranżację ściany na klatce schodowej!

„Ściana przy schodach – inspiracje” to fraza dość często wyszukiwana w przeglądarkach internetowych. Nic dziwnego! Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń nie tylko doda uroku, ale będzie też praktyczna. Sprawdź, w jaki sposób warto wykończyć klatkę schodową!
ściana przy schodach inspiracje

Od dobrze rozplanowanej przestrzeni w domu zależy komfort życia. Poza rozmieszczeniem pomieszczeń istotna jest również ich aranżacja. Po technicznym zaprojektowaniu wnętrz przychodzi czas na elementy dekoracyjne. Po wyborze wymarzonego stylu możesz przejść do tworzenia projektu wystroju. Trudnym elementem jest klatka schodowa. Dekoracja ściany przy schodach zależy od stylu reszty mieszkania. Miejsca będące ciągiem komunikacyjnym są narażone na zabrudzenia, dlatego należy wybrać wytrzymałe materiały. W tym artykule pt. „Ściana przy schodach – inspiracje” znajdziesz modne i praktyczne rozwiązania.

Ściana nad schodami – wykończenie klatki schodowej

Projektowanie wnętrz może być bardzo ciekawe i rozwijające. Jest to jednak też niezwykle odpowiedzialne i trudne zadanie. Od właściwie rozplanowanej przestrzeni zależy bowiem nasze zadowolenie z mieszkania w domu. W związku z tym, jak wiele czynników należy wziąć pod uwagę, duża część społeczeństwa korzysta z usług profesjonalistów: architektów lub projektantów wnętrz. Można jednak poradzić sobie z tym samemu, jednak będzie wymagało to nakładu czasu i zaangażowania. Bardzo ważne jest, aby nie skupiać się wyłącznie na pomieszczeniach – warto wziąć pod uwagę też miejsca przechodnie, takie jak np. przestrzeń nad schodami czy korytarze.

Ściana przy schodach – inspiracje

W artykule „Ściana przy schodach – inspiracje” skupimy się na aranżacji klatki schodowej. Jest to miejsce, które często bywa pomijane w amatorskich projektach. Jednak jeśli zależy ci na praktycznie wykończonym domu, warto poświęcić klatce schodowej nieco więcej uwagi. W aranżacjach wnętrz ważna jest nie tylko kolorystyka i styl, ale przede wszystkim rodzaj wykorzystanych materiałów wykończeniowych oraz ich właściwości. Ponieważ ściana w okolicy schodów narażona jest na liczne uszkodzenia i zabrudzenia, dużą popularnością cieszą się wytrzymałe i łatwo zmywalne surowce. Poznaj najmodniejsze rozwiązania!

Farba – jak ozdobić schody i balustradę?

Pomalowanie ścian na klatce schodowej jest najprostszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Jest to dobry wybór, jeśli nie masz dobrego pomysłu na wymyślną aranżację. Warto skorzystać z farby także wtedy, gdy inne pomysły nie będą współgrać z wystrojem reszty domu. Pomalowany korytarz nie jest żadną ujmą i wcale nie musi być nudny – aby nadać aranżacji więcej polotu, wystarczy oświetlić schody i zadbać o ciekawą balustradę. Na klatce schodowej świetnie sprawdzą się stonowane kolory. Ściany w jasnym kolorze doskonale nadają się do zastosowania ciekawych ozdób – można na ścianie zawiesić zegar lub przykleić naklejkę.

Drewniane ściany klatki schodowej – lamele i boazeria

Ściany na klatce schodowej oczywiście wystarczy pomalować i zadbać o fajne elementy dekoracyjne. Można jednak pójść krok dalej i zadbać o nieoczywistą aranżację przestrzeni nad schodami. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie drewnianego surowca. Drewno jest materiałem wykończeniowym, który nie tylko ociepla wnętrze i sprawia, że jest ono przytulniejsze, ale również jest wytrzymały i może być poddany renowacji. Pasuje nie tylko do klasycznych, ale też nowoczesnych wnętrz. Drewniane mogę być same schody. Można jednak zamontować do ścian lamele (listwy), panele ścienne lub boazerię. Kolor schodów powinien być odwzorowany na ścianie.

Dwupoziomowe mieszkanie – modna tapeta

W aranżacji przestrzeni nad schodami możemy zastosować też tapetę. Materiał może być położony na wszystkich ścianach lub tworzyć interesującą dekorację przez rozmieszczenie go np. symetrycznie. Ważne, aby wybrać tapetę pasującą do stylu domu. Dobrze, jeśli będzie nawiązywała do motywu przewodniego. W sklepach można kupić tapety w geometryczne wzory lub imitujące naturalne surowce (m.in. cegłę lub kamień). Warto jednak unikać okładzin ściennych w ciemnych kolorach, szczególnie jeśli przestrzeń jest stosunkowo niewielka. Świetnym pomysłem jest wyłożenie jednej ściany w charakterystyczny wzór i pomalowanie pozostałych na neutralny kolor.

A może fototapeta?

Jeśli wnętrze domu chcesz utrzymać w nowoczesnym stylu, warto postawić na wyraziste formy: abstrakcje lub trójwymiarowe wzory. W takiej sytuacji na klatce schodowej doskonale sprawdzi się fototapeta. Aby wykorzystać jej potencjał, warto przykleić ją na półpiętrze. Pozwoli to na doskonałe wyeksponowanie obrazu. Dobrze dobrana fototapeta może utworzyć niespotykany efekt głębi, a nawet iluzję optyczną (jeśli wybierzesz nadruk z oknem, tunelem czy ciekawym pejzażem). Możesz jednak wybrać też fototapetę z sentymentalnym napisem, a nawet stworzyć ją ze zdjęcia znajdującego się na twoim dysku w laptopie czy telefonie.

Industrialna aranżacja ściany nad schodami – cegła

Styl industrialny charakteryzuje się niebanalnym wystrojem. Nawiązuje on do wyglądu dawnych fabryk i zakładów produkcyjnych. Wywozi się ze Stanów Zjednoczonych z lat 50. XX wieku. We wnętrzach utrzymanych w tym stylu jako materiał wykończeniowy doskonale sprawdzi się cegła. Ceglana ściana będzie fantastycznie prezentować się w połączeniu z jasnymi drewnianymi schodami. Dobrą alternatywą jest zastosowanie płytek imitujących cegłę – to rozwiązanie tańsze i nie wymagające konserwacji i impregnacji naturalnego surowca. Pamiętaj jednak, że wystrój korytarza powinien być dopasowany do pomieszczenia, do którego schody przylegają.

Zdjęcia i/lub plakaty – dekoracyjna galeria nad schodami

Fajnym akcentem klatki schodowej może być stworzenie na niej mini galerii. To rozwiązanie będzie pasowało, szczególnie jeśli zdecydujesz się na pomalowanie ścian. Dobrze, jeżeli oprawy i grafiki wpisują się w kolorystykę i wystrój otoczenia. Obrazy można powiesić w dwojaki sposób: takie same ramki w regularnych odstępach lub różne rozmiary rozmieszczone nieregularnie. Wkład do ramek mogą tworzyć reprodukcje dzieł, nowoczesne grafiki lub zdjęcia z domowego albumu. Zamiast obrazów można też zdecydować się na inne wiszące ozdoby – do stylu boho świetnie pasują makramy. Warto zastosować też ciekawe oświetlenie w formie lamp, kinkietów lub punktowe lampki LED.

Funkcjonalny beton architektoniczny przy schodach

Przestrzeń nad schodami jest narażona na uszkodzenia mechaniczne. Ściany na klatce schodowej znacznie częściej ulegają ubrudzeniu. Warto więc postawić na wytrzymały materiał, które jest odporny na szorowanie. Dobrym pomysłem jest beton architektoniczny. Betonowe płyty nadają wnętrzu ekskluzywności i ciekawego charakteru. Świetnym połączeniem dla tego surowca są białe schody. W pomieszczeniach znajdujących przy klatce schodowej lub w pobliżu samych schodów warto utrzymać kolorystykę ścian w bieli. Dodatki można zastosować w odcieniach szarości, złota i czerni. Beton architektoniczny będzie pasował przede wszystkim do minimalistycznego wystroju wnętrza.

Praktyczny tynk mozaikowy na klatce schodowej – marmur i kruszywo kwarcowe

Jeśli zdecydowałeś się na schody wspornikowe, możliwości aranżacyjne klatki schodowej są znacznie szersze. Warto pomyśleć o wykorzystaniu do wykończenia ścian tynku mozaikowy. Surowiec ten jest zwykle wykonany z żywicy akrylowej, marmuru i kruszywa kwarcowego. Struktura tynku charakteryzuje się obecnością różnobarwnych drobnych kamyczków, dzięki czemu skutecznie ożywi korytarz. W sklepach znajdziesz tynk mozaikowy w wielu wersjach kolorystycznych i z różną wielkością ziaren. Ten materiał wykończeniowy jest szczególnie ceniony w przypadku nierównych ścian. Może być kładziony na wielu podłożach, m.in.: tynkach cementowo-wapiennych czy płytach kartonowo-gipsowych.

Jak powinna być wykończona ściana przy schodach? Inspiracje znalezione w internecie mogą pomóc ci w wyborze odpowiedniego rozwiązania. Pamiętaj jednak, że aranżacja powinna współgrać z wyglądem reszty pomieszczeń oraz twoich indywidualnych upodobań i potrzeb. Praktycznie zagospodarowana przestrzeń i odpowiednio dobrany styl zapewni maksymalny komfort życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Osłony przeciwolśnieniowe

Osłony przeciwolśnieniowe

Następny artykuł
ściana z cegły

Ściana z cegły – modne wykończenie wnętrz. Jak wykonać ścianę ceglaną?

Związane stanowiska