Jak uzyskać z PFRON dofinansowanie do łazienki 2023? Formalności, wymagania, kwoty

Zastanawiasz się, jak uzyskać z PFRON dofinansowanie do łazienki 2023? Remont i przystosowanie tego pomieszczenia dla osób mniej mobilnych jest koniecznością. Niżej wyjaśniamy, jak starać się o potrzebne fundusze.
pfron dofinansowanie do łazienki 2022

Osoby z niepełnosprawnością spotykają na swojej drodze wiele barier. Wiele instytucji publicznych nie jest dostosowana do ich potrzeb – niestety, dotyczy to również prywatnych mieszkań (zwłaszcza w budownictwie starszego typu). Aby przystosować je do potrzeb niepełnosprawnych, konieczne jest dofinansowanie remontu. Instytucja zajmująca się tymi kwestiami to Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Odpowiadamy na pytanie, jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać z PFRON dofinansowanie do łazienki 2023? To pomieszczenie koniecznie trzeba dostosować!

Przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych

Przystosowanie tego pomieszczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych, zwłaszcza tych, które mają problemy z poruszaniem, to jedna z podstawowych kwestii. Nowoczesne udogodnienia podnoszą komfort użytkowania, ułatwiają opiekę nad chorym, a także pozwalają na samodzielność. Ma to duży wpływ na samopoczucie kogoś, kto chce korzystać z większej niezależności. Co można zrobić, by to zapewnić?

Uzyskanie z PFRON dofinansowania do łazienki 2023 pozwala na takie przearanżowanie pomieszczenia, by osoba mniej mobilna mogła z niej swobodnie korzystać. Można pomyśleć o poszerzeniu otworów drzwiowych, by wjechać wózkiem, otworzeniu przestrzeni pod umywalką, a przede wszystkim zamontować odpływ podłogowy, który pozwala zrezygnować z brodzika. Często również potrzebna jest wanna ze specjalnymi podnośnikami i uchwytami, pomocnymi w utrzymaniu higieny osób leżących. Zakres prac jest duży, a możliwości finansowe ograniczone.

Akcesoria do łazienki – warto je mieć

Oprócz przeprowadzenia dużych prac remontowych związanych z przystosowaniem łazienki trzeba zaopatrzyć się także w niezbędne akcesoria. To uchwyty przy toalecie, a także prysznicu lub wannie oraz stołeczki ułatwiające mycie. Ułatwiają one codzienne czynności zarówno niepełnosprawnym, jak i opiekunom, jeśli muszą asystować podczas wizyt w łazience.

PFRON, dofinansowanie do łazienki 2023. Komu przysługuje?

Aby móc starać się o uzyskanie z PFRON dofinansowania do łazienki 2023, należy spełnić kilka warunków. Przysługuje ono bowiem wyłącznie osobom:

  • mającym lekki, umiarkowany bądź znaczny stopień niepełnosprawności;
  • mającym kłopoty z poruszaniem się;
  • posiadającym nieruchomości albo użytkującym je wieczyście.

Warto wiedzieć, że nawet jeśli nie jest się właścicielem zajmowanego mieszkania, można przeprowadzić remont łazienki z PFRON. Konieczne jest jednak uzyskanie zgody właściciela lokalu i dołączenie jej do wniosku o dofinansowanie.

Kiedy dofinansowanie nie przysługuje

Nawet spełniając wymienione wyżej warunki, można nie otrzymać dofinansowania remontu łazienki. Dzieje się tak wtedy, kiedy występują zaległości wobec PFRON, a także gdy wcześniej zawarto podobną umowę, ale została zerwana z winy wnioskodawcy. Jeśli miała miejsca taka sytuacja, przed ponownym złożeniem wniosku o wsparcie finansowe w remoncie należy odczekać trzy lata.

Ile można otrzymać z PFRON na remont łazienki?

Ile może wynosić przyznane przez PEFRON dofinansowanie na remont łazienki 2023? Określa to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Według zawartych tam informacji dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych w mieszkaniu może wynosić do 95% wartości remontu. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Ważny jest udział własny wnioskodawcy, który musi wynosić przynajmniej 5% wartości remontu. Oprócz tego należy też zdawać sobie sprawę, że maksymalny zwrot jego kosztów nie może być większy niż piętnastokrotność przeciętnej pensji. W 2023 roku wynosi ona około 6550 zł brutto. Inna ważna kwestia – z rozpoczęciem remontu łazienki trzeba poczekać do momentu podpisania umowy z PFRON. Inaczej wnioskodawca nie otrzyma zwrotu zainwestowanych wcześniej środków.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie remontu łazienki z PFRON?

Złożenie wniosku o dofinansowanie remontu łazienki nie jest skomplikowane. Można to zrobić online albo stacjonarnie. Wtedy trzeba udać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Wnioskodawca nie musi pojawiać się tam osobiście – wniosek złoży przez pełnomocnika (wymagane pisemne upoważnienie), opiekuna lub przedstawiciela prawnego.

Aby otrzymać z PFRON dofinansowanie do łazienki 2023, konieczne jest skompletowanie dokumentów:

  • orzeczenia o niepełnosprawności lub jego odpowiednika;
  • oświadczenia o wysokości dochodów;
  • oświadczenia o liczbie osób pozostających w gospodarstwie domowym;
  • dokumenty dotyczące innych źródeł finansowania remontu;
  • załączników wymaganych przez dany powiat (na przykład kosztorys remontu łazienki).

Wypłacone przez PFRON dofinansowanie do łazienki 2023 to często jedyny sposób, by osoba z niepełnosprawności poprawiła swoje warunki życia. Zlikwidowanie barier architektonicznych w mieszkaniu jest istotne dla codziennego komfortu jego lokatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
sennik dom

Sennik dom - jakie jest znaczenie snu o domu?

Następny artykuł
1

Nowoczesne dywany do Twoich wnętrz