Czy umowa deweloperska jest bezpieczna?

Kupno mieszkania wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Należy wobec tego dokładnie wszystko sprawdzić, zapoznać się wnikliwie z treścią umowy deweloperskiej. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się z nią do prawnika w celu wyłapania niebezpiecznych klauzul. Niestety nie każdy deweloper jest uczciwy, dlatego należy zachować czujność.

Podpisywanie umowy deweloperskiej a kwestia bezpieczeństwa

 Niezależnie od tego, czy ktoś czeka na kupno lub odbiór mieszkania, zawsze warto skorzystać z usług profesjonalistów w celu uchronienia się przed różnymi zagrożeniami. Większość kupujących nie ma wiedzy z zakresu szeroko pojętego prawa ani doświadczenia. Niestety jego nieznajomość nie zwalnia z przestrzegania go. Umowa kupna sprzedaży nieruchomości zawsze powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Jest to sposób na zabezpieczenie swoich interesów. To właśnie notariusz odpowiada za sprawdzenie zgodności zapisów widniejących w umowie z przepisami prawa. Gwarantuje on jej legalność. Warto też wiedzieć, że deweloper jest zobowiązany do przedstawienia prospektu informacyjnego danej nieruchomości. W jego skład wchodzi między innymi wzór umowy deweloperskiej.

Jakie zapisy widnieją w umowie deweloperskiej?

 Każdego kupującego powinno interesować, umowa deweloperska na co zwrócić uwagę. Muszą widnieć w niej zapisy dotyczące terminu rozpoczęcia prac budowlanych i ich zakończenia. Z umowy deweloperskiej nabywca dowiaduje się o rzeczywistym stanie prawnym nieruchomości. Nie może zabraknąć również terminów, które dokładnie wskazują na to, kiedy nastąpi przeniesienie własności, ustanowienie odrębnej własności mieszkania. W treści umowy deweloperskiej są informacje wskazujące na powierzchnię nieruchomości, jej usytuowanie, układ pomieszczeń.

Deweloper jest zobligowany do tego, aby zawrzeć w niej dane związane z terminem i zakresem prac wykończeniowych. Nie może zabraknąć również informacji o warunkach odbioru mieszkania i rękojmi za ewentualne wady. Po przeczytaniu umowy deweloperskiej kupujący powinien wiedzieć, jaka jest cena nieruchomości, jakie są warunki płatności. Określone muszą zostać kary umowne i wysokość odsetek oraz warunki odstąpienia od umowy.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Biała farba do kuchni w małym wnetrzu

Kolory ścian w małej kuchni – na co zwrócić uwagę przy ich wybieraniu?

Następny artykuł

Jak sprawdzić gdzie ucieka ciepło w domu?