Montujemy akwarium w ścianie. Co będzie potrzebne?

Akwarium w ścianie to znakomity pomysł na to, by mieć kontakt ze światem wodnym na co dzień w domu. To także interesująca część wystroju, która z pewnością zostanie dostrzeżona przez gości. Dowiedz się więcej o zabudowanym akwarium!
akwarium w ścianie

Duże akwarium w ścianie to dekoracja, która dodaje niesamowitej elegancji pomieszczeniu. Akwarium w ścianie jest jednym z elementów, które chętnie wybierają projektanci hoteli, biurowców czy ekskluzywnych domów. Ustawione w widocznym miejscu i dobrze podświetlone może budzić prawdziwy podziw. Poczucie niesamowitości dodatkowo podkreślą umieszczone wewnątrz rośliny, ryby i morskie stworzenia. Czy dasz radę zamontować akwarium ścienne? Przeczytaj i sprawdź!

Gdzie umieścić akwarium wbudowane w ścianę?

Akwarium w ścianie znakomicie sprawdzi się wewnątrz pomieszczeń, które powinny się wyróżniać. Są to przede wszystkim:

  • przestronne salony w domach;
  • gabinety w domach i firmach;
  • hole w hotelach i pensjonatach;
  • restauracje.

Wymienione miejsca to oczywiście nie wszystko. Akwarium może ozdobić nawet punkty usługowe. Jak widzisz, akwarium z pływającymi wewnątrz rybkami sprawdzi się w różnych przestrzeniach.

Sposoby na akwarium wbudowane w ścianę

Zastanawiasz się, jak zrobić akwarium w ścianie? Okazuje się, że taka konstrukcja wcale nie jest bardzo skomplikowana i jeśli masz odrobinę wiedzy, to z łatwością sobie poradzisz. W zależności od spodziewanego efektu i możliwości technicznych, akwarium w ścianie możesz wykonać na kilka sposobów. Wybór konkretnego wiąże się także z ostatecznymi kosztami dekoracji. Mamy trzy propozycje:

  • zabudowane akwarium montowane do ściany;
  • akwarium w ścianie działowej;
  • dodatkowa ściana pod zabudowane akwarium.

Zabudowane akwarium montowane do ściany

Najprostszym sposobem niewymagającym skomplikowanych prac monterskich jest przymocowanie akwarium do ściany. W konstrukcji nośnej budynku musisz wywiercić otwory w czterech miejscach w obrębie dolnej i górnej podstawy. Następnie w otworach umieść kotwy, do których przymocujesz półki do postawienia zbiornika. Przestrzeń wokół akwarium na ścianę wystarczy wykończyć panelami dekoracyjnymi lub płytami gipsowymi.

Akwarium w ścianie działowej

Umieszczenie akwarium w ścianie działowej jest sposobem nieco trudniejszym w realizacji, jednak da niesamowite efekty. Przede wszystkim, zawartość akwarium będzie widoczna z obu stron ściany. W ten sposób możesz poprawić efekt dekoracyjny w restauracjach czy poczekalniach. Możesz też zdecydować się na montaż bardzo wąskiego akwarium przy okazji wykonywania cienkich ścian działowych.

Jak zamontować akwarium w ścianie działowej?

Akwarium w ścianie najprościej zamontować na jak najwcześniejszym etapie budowy mieszkania, domu czy po prostu wydzielania ściany. Możesz to jednak zrobić także później, gdy już korzystasz z pomieszczenia. Oto kilka wskazówek:

  • w suchej zabudowie wytnij otwór na akwarium w wybranym miejscu;
  • pamiętaj o stelażu wewnątrz;
  • przy ścianach murowanych będziesz musiał użyć młotów wyburzeniowych;
  • po wykonaniu otworu przelotowego trzeba tylko przejść do prac wykończeniowych i wzmocnienia konstrukcji.

Akwarium w ścianie jest już gotowe!

Dodatkowa ściana pod zabudowane akwarium

Innym sposobem na umieszczenie akwarium w ścianie jest budowa ściany działowej tylko z myślą o zbiorniku. Nie musi to być konstrukcja prowadzona przez całą szerokość pomieszczenia i sięgająca sufitu. Często wystarczy podwyższenie, na powierzchni którego umieszczone zostanie akwarium. Tutaj także możliwe są różne sposoby, np. murowanie ściany czy sucha zabudowa. Możesz zaplanować akwarium na końcu ściany lub pomiędzy stworzonymi filarami. To znakomity sposób na dekorację restauracji. W ten sposób będziesz mógł oddzielić przestrzeń pomiędzy stolikami.

Waga dużego akwarium w ścianie

Niezależnie od tego, który wariant akwarium w ścianie wybierzesz, nie zapomnij w projekcie uwzględnić jego wagi. Akwarium o wymiarach 80 x 35 x 35 to stosunkowo mały zbiornik, którego pojemność to prawie 100 litrów. Po napełnieniu może ważyć ponad 100 kilogramów, czyli znacznie więcej niż niejeden sprzęt domowy. Dlatego miejsce osadzenia zabudowanego akwarium musisz dodatkowo wzmocnić za pomocą wsporników lub gęściej rozmieszczonych elementów nośnych.

O czym musisz pamiętać, planując akwarium na ścianę?

Choć nie brzmi to ładnie, wyposażeniem akwarium w ścianie są morskie stworzenia. Wybierz najpiękniejsze i najbardziej okazałe gatunki, a tych w świecie morskich głębin nie brakuje.

Wiele w kwestii kolorystyki może zdziałać oświetlenie i kolor lamp. Pamiętaj jednak o tym, że rybki to nie tylko „wyposażenie”, bo są to przede wszystkim organizmy żywe. Wybierz takie gatunki, którym będziesz w stanie zapewnić właściwe warunki do życia i które będą mogły wytrzymać w akwarium przy karmieniu raz dziennie. Ważne kwestie to:

  • możliwość karmienia i wymiany wody;
  • doprowadzenie prądu;
  • dodatkowa izolacja termiczna i przeciwwilgociowa;
  • budowa ściany w poziomie.

Możliwość karmienia i wymiany wody

Akwarium wbudowane w ścianę musi dawać ci możliwość pielęgnacji zawartości zbiornika. Nie możesz zaplanować wysokości w taki sposób, żeby możliwe było tylko wysunięcie akwarium. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie zdejmowanego panelu nad zbiornikiem. Dzięki niemu będziesz mógł swobodnie dosypywać pokarm i wyjmować żyjątka przy wymianie wody. Wspomniany panel w formie ramki to bardzo interesująca rzecz, bo dzięki niemu akwarium w ścianie będzie przypominało obraz.

Doprowadzenie prądu

Filtr, oświetlenie czy grzałka to akcesoria niezbędne w akwariach. Jednak ich funkcjonowanie nie jest możliwe bez doprowadzenia prądu elektrycznego. Musisz zatem pamiętać, że akwarium morskie w ścianie musi być ulokowane w pobliżu gniazda elektrycznego. Możesz ciągnąć przewody wewnątrz ściany, a za wspomnianym wcześniej panelem umieścić kilka gniazd. Dzięki temu cała instalacja będzie poza zasięgiem wzroku.

Dodatkowa izolacja termiczna i przeciwwilgociowa

Ciepła woda przygotowywana dla roślin i ryb morskich może szybko się ochłodzić w kontakcie z zimnymi ścianami. Dlatego akwarium w ścianie będzie wymagało także termoizolacji, szczególnie przy ścianach murowanych. Z reguły wystarczy kilkucentymetrowa warstwa styropianu, którą ułożysz pod zbiornikiem. Zadbaj też o zabezpieczenie ściany przed skraplaniem się wody. Tu wystarczy membrana w postaci folii lub masa bitumiczna.

Budowa ściany w poziomie

Choć to wydaje się oczywiste, akwarium w ścianie trzeba montować na konstrukcji umieszczonej w poziomie. Tu bezwzględnie potrzebne będą bardzo dokładna poziomica i precyzyjne oko konstruktora. Jest to niezwykle istotne z uwagi na wygląd, ponieważ często granica lustra wody będzie widoczna z zewnątrz. Poza tym, brak poziomu może prowadzić do nierównomiernego rozkładu obciążenia. To w przypadku półek i suchej zabudowy stanie się przyczyną stopniowego zwiększania się różnicy.

Akwarium wbudowane w ścianę – cena wykonania

Konstrukcja akwarium w ścianie uznawana jest za bardzo ekskluzywną, ponieważ nadaje prestiżu pomieszczeniom. Mimo tego koszt stworzenia tej dekoracji wcale nie musi mocno nadszarpnąć twojego budżetu. Przede wszystkim, musisz przygotować projekt. Zastanów się też, jak wykonać konstrukcję i jakie elementy będą częścią dekoracji. Jeśli chcesz zamontować akwarium wbudowane w ścianę, cena będzie zależała od takich czynników jak:

  • rodzaj konstrukcji – wspominaliśmy już o kilku możliwościach stworzenia konstrukcji, z których najtańsza wydaje się półka wykończona panelami. Jednak podobne koszty poniesiesz w przypadku budowy ścianki działowej;
  • sposób wykończenia (panel) – utrzymanie poziomu estetyki i możliwości dostępu do akwarium od góry może przełożyć się na cenę. Ramka na wymiar będzie bardzo kosztowna, jednak przy odpowiednim montażu paneli dekoracyjnych dodatkowy koszt będzie związany tylko z systemem zatrzasków lub zawiasów;
  • akwarium i jego wyposażenie – ten koszt poniesiesz niezależnie od tego, czy planujesz akwarium w ścianie, czy to tradycyjne, które będzie ustawione na półce. Weź pod uwagę koszty pojemnika, a także ryb i roślin, ponieważ te egzotyczne mogą być bardzo drogie.

Akwarium w ścianie to niewątpliwie oryginalna i widowiskowa dekoracja pomieszczenia. Będzie świetnie prezentowała się w domach, biurach czy miejscach komercyjnych. Musisz jednak pamiętać o poświęcaniu należytej uwagi przebywającym wewnątrz roślinom i morskim stworzeniom. Akwarium powinno być także czyste i zadbane, bo tylko w takim stanie poprawi estetykę wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ogrodzenie działki

Najciekawsze pomysły na ogrodzenia działki

Następny artykuł
opierzenie dachu

Czym jest opierzenie dachu i jak przeprowadzić prace?

Związane stanowiska