Garaż w bryle domu od MURATORA – wady i zalety

W bardzo szerokiej gamie gotowych projektów domów inwestorzy mogą wybierać w nieskończoność: dom parterowy czy piętrowy, nowoczesny czy w stylu klasycznym, o dużej czy małej powierzchni. Jednym z istotnych wyborów staje się jednak ten czy zdecydować się na garaż w bryle budynku. Jak każde rozwiązanie również i to ma zarówno wady, jak i zalety, w tym artykule postaramy się je przybliżyć, tak byś mógł podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Zalety garażu w bryle budynku

  • Garaż w bryle domu pozwala na oszczędność miejsca. Dzięki temu, że jest on integralną częścią budynku, zajmuje mniej miejsca na działce, ze względu na co najmniej jedną wspólną ścianę, oraz brak konieczności tworzenia przestrzeni między budynkami. Może to być szczególnie istotne na wąskich i małych działkach, na których każdy metr przestrzeni jest niemalże na wagę złota.
  • Garaż w bryle budynku jest również rozwiązaniem bezpieczniejszym niż ten wolnostojący. Łatwiej podłączyć go do systemu alarmu i monitoringu założonego w domu. Jest też większa szansa, że usłyszymy dźwięki ewentualnego włamania czy próby kradzieży.
  • Garaż w bryle pozwala na oszczędność czasu zwłaszcza w okresie niesprzyjającej pogody. Dzięki bezpośredniemu przejściu z domu do garażu nie ma konieczności ubierania się w okrycia wierzchnie przed przejściem do i z samochodu, może to być duża zaleta dla osób posiadających dzieci.
  • Garaż w bryle budynku jest tańszy w budowie niż garaż wolnostojący, wynika to z faktu, że część ścian budynków jest wspólna oraz z braku konieczności wykonywania fundamentów dla dwóch niezależnych budynków, co jest zdecydowanie bardziej kosztowne niż wykonanie fundamentów pod jeden budynek o większej powierzchni, to samo dotyczy dachu budynku. Dodatkowo stanowi to oszczędność, w zakresie jakim jest projekt domu. Z reguły domy parterowe z garażem w bryle budynku nie są droższe niż te bez nich, a garaż wolnostojący wymaga zakupu odrębnego projektu.
  • Garaż w bryle budynku pozwala na łatwe zwiększenie przestrzeni użytkowej domu. W łatwy sposób można w nim stworzyć dodatkową przestrzeń do magazynowania czy realizowania aktywności sportowych lub hobby.

Wady garażu w bryle budynku

  • Garaż w bryle domu z reguły ma mniejszą powierzchnię niż ten wolnostojący, może to być ważne, szczególnie dla osób, które posiadają więcej niż dwa samochody lub planują w garażu przechowywać więcej urządzeń i pojazdów (motocykl, rowery czy na przykład kosiarkę)
  • Garaże w bryle budynku z reguły są bardzo słabo nasłonecznione, ponieważ w miarę możliwości ustawia się je po północnej stronie budynku, tak by lepiej nasłonecznić pomieszczenia dzienne, takie jak salon czy jadalnia. Może to prowadzić do powstawania wilgoci w tej części budynku.
  • Jeżeli w garażu, który jest połączony z domem, wystąpi problem z wentylacją, dym lub spaliny mogą przedostać się do części mieszkalnej.
  • Garaż w bryle budynku może wpłynąć na wzrost kosztów utrzymania budynku. Jeżeli nie wykonamy odpowiedniej izolacji termicznej na ścianie pomiędzy, z mieszkania będzie uciekało ciepło. Innym rozwiązaniem jest zastosowania ogrzewania w garażu, ale to również pociąga za sobą dodatkowe koszty.
  • Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że projekty domów z garażem w bryle budynku często są mniej estetyczne niż projekty bez garaży. Nie jest to regułą, wiele zależy od indywidualnych preferencji.

Podsumowując, aby wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie, należy dokładnie przeanalizować zarówno nasze obecne, jak i przyszłe potrzeby, a także sposób, w jaki chcielibyśmy użytkować nasz garaż i na tej podstawie podjąć decyzję, jaki projekt domu będzie dla nas optymalny.

Zdjęcie: Projekt domu M255b/1 – Serdeczny – wariant V z kolekcji Murator, arch. Ewa Dziewiątkowska

Treść promocyjna: MURATOR – nowoczesne projekty domów – projekty.muratordom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jakie wybrać świece zapachowe do łazienki

Jakie wybrać świece zapachowe do łazienki?

Następny artykuł
SZczęśliwe małożeństwo w nowym domu z psem

Osiedle domów - eleganckie i nowoczesne budownictwo

Związane stanowiska