Jakie auto wybrać pod kątem pracy budowlanej?

Samochód budowlańca musi sprawować się bez zarzutu w naprawdę wymagających warunkach. Nie wszystkie rozwiązania sprawdzą się w każdej firmie – specjalizacja liczy się coraz bardziej. Zobacz, które pojazdy są szczególnie cenione w branży budowlanej!
Samochód budowlańca

Cena, stan techniczny czy ładowność są równie istotne, co osiągi przy pełnym obciążeniu i płynność jazdy. Nowsze modele mają rozmaite dodatki – niektóre faktycznie przydatne, inne przy określonym profilu firmy budowlanej okażą się zbędnymi bajerem. Wygląd auta w pracy budowlanej również może mieć znaczenie. Nie tylko z powodu możliwości oznakowania elementami identyfikacji wizualnej marki, ale też np. rozmów z kontrahentem. Stary, zardzewiały i podziurawiony pojazd raczej nie zrobi wrażenia solidnego. Solidność to zaś cecha wyjątkowo istotna w budowlance, której od wykonawców oczekują zleceniodawcy.

Bus, wywrotka, a może jeszcze coś innego? To zależy od potrzeb budowlańca

Jedne samochody są przystosowane do transportu narzędzi, materiałów i innych przedmiotów. O ile w vanie dla profesjonalistów można liczyć np. na stabilizację palet, o tyle auto skrzyniowe ma platformę do przewożenia tworzyw i surowców sypkich. Samochody dla budowlańców stają się coraz bardziej wyspecjalizowane, choć zdarzają się jeszcze busy do przewozu osób, które po wymontowaniu foteli zamieniają się w dostawczaki.

Przy transportowaniu ciężkiego ładunku z miejsca na miejsce trzeba zwrócić uwagę na wytrzymałość podłogi oraz zachowanie napędu. Wypadek przy nadmiernym przeciążeniu to nie tylko opóźnienia w robotach, lecz także wielce prawdopodobna szkoda całkowita, której nie obejmie standardowe ubezpieczenie. Odwiedź stronę, która zawiera kalkulator ubezpieczenia auta – nie tylko szybko poznasz wysokość składki, ale też znajdziesz artykuły o wyłączaniu odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela.

O samochód do pracy budowlanej również trzeba zadbać

Jeśli nawet nie myślisz o zakupie nowych aut do firmy, to przecież i tak nie chcesz wydawać pieniędzy na maszyny, które odmówią posłuszeństwa po 6–9 miesiącach. A tak może się stać, jeżeli samochody będą eksploatowane w niewłaściwy sposób. Czasami nie ma innego wyjścia, jak wyznaczyć konkretnym osobom rolę kierowców – bez możliwości zamiany z pozostałymi kolegami. Styl jazdy, zachowanie odpowiedzialności w różnych sytuacjach mogą zdecydować o żywotności zakupionego pojazdu. Oczywiście właściciel także nie powinien nadmiernie oszczędzać na eksploatacji samochodu do pracy budowlanej. Dotyczy to zwłaszcza:

 • układu hamulcowego – klocków, tarcz, płynu;
 • oleju silnikowego;
 • opon;
 • oświetlenia (reflektory auta i lampy w przestrzeni załadunkowej);
 • płynu chłodniczego;
 • płynów do spryskiwaczy na różne pory roku.

W kontekście wspomnianego wcześniej ubezpieczenia auta dla budowlańców warto dodać, że sposób użytkowania pojazdu również może wpłynąć na składkę. Nie wszyscy ubezpieczyciele zbierają takie informacje – podstawą większości wyliczeń są dane pojazdu (przebieg, wartość, historia) oraz wiek kierowcy. W serwisie Beesafe dowiesz się więcej o tym, jak tutaj traktuje się firmowe auta prowadzone przez więcej niż jedną osobę.

Modele cenione w branży budowlanej – przykłady sprawdzonych samochodów

Masz już sporo ogólnych informacji, teraz poznasz konkretne marki i modele. Wśród budowlańców krąży ponoć powiedzenie, że „Iveco nie pyta o ciężar czy dopuszczalną ładowność, a miejsce i cel”. Nie da się ukryć, że różne warianty Daily cieszą się zasłużonym uznaniem. Jeśli ten włoski producent nie spełnia wszystkich twoich wymagań, warto zerknąć na Fiata i jego dostawczaki – zwłaszcza Doblo Maxi, Ducato i Scudo. Inne, dobre samochodu dla budowlańca to m.in.:

 • Citroen Jumper;
 • Dacia Dokker;
 • Ford Transit;
 • Mercedes Sprinter;
 • Mercedes Vario
 • Peugeot Boxer;
 • Renault Master;
 • Volkswagen Krafter.

Kupno jednego z polecanych modeli to jeszcze żadna gwarancja, że dany egzemplarz będzie sprawować się bezproblemowo. Warto najpierw możliwie precyzyjnie określić swoje potrzeby i wymagania, a potem porozmawiać o nich z dealerem lub sprzedającym upatrzone auto używane. Lepiej wyjaśnić wszelkie wątpliwości od razu i nawet szukać dłużej, niż później żałować pochopnej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Umowa na remont mieszkania

Umowa na remont mieszkania - co warto wiedzieć przed jej podpisaniem?

Następny artykuł
dachówki a panele

Panele i dachówki fotowoltaiczne – porównanie technologii OZE

Związane stanowiska